Go to content

Potwierdzono obecność dengi na Maderze. Apelują o pilne działania

Madera- Hello Zdrowie

Resort zdrowia potwierdził pojawienie się dengi na Maderze / fot. Adobe Stock

Służby podległe portugalskiemu ministerstwu zdrowia potwierdziły pojawienie się na Maderze dengi wśród komarów z gatunku, który w ostatnich latach upowszechnił się na tym atlantyckim archipelagu. Madera cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów, w tym Polaków.

Udostępnij
Przeczytasz w 2 min

Apel o szybkie działania

Władze opozycyjnej Partii Socjalistycznej wezwały w niedzielę maderskie władze do podjęcia pilnych działań, aby przeciwdziałać powtórzeniu się sytuacji z lat 2012-2013, kiedy zainfekowanych dengą zostało ponad 1 tys. mieszkańców archipelagu.

Portugalskie służby medyczne sprecyzowały, że dengę, którą przenosi kilka gatunków komarów należących do rodzaju Aedes, potwierdzono w organizmie okazów z gatunku Aedes aegypti. Władze zapewniły, że “sytuacja jest pod kontrolą”.

Rolki



Objawy dengi

Najbardziej powszechnymi objawami dengi są bóle głowy, mięśni i stawów, a także gorączka i wysypka na całym ciele. Do zgonu dochodzi rzadko, zwykle w efekcie towarzyszących tej chorobie krwotoków.

Oświadczenie portugalskich służb medycznych pojawia się kilka dni po opublikowaniu przez władze Madery wstępnych statystyk za 2024 r. Zgodnie z nimi, archipelag w ub.r. odwiedziła rekordowa liczba ponad 2,2 mln urlopowiczów.

Z danych autonomicznego rządu Madery wynika, że wśród nacji najliczniej odwiedzających ten portugalski archipelag są Polacy. Ich odsetek wśród wszystkich docierających tam turystów przekracza 6 proc.

Źródło: Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.