Przejdź do treści

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

Amanda Bynes od lat zmaga się z zaburzeniami psychicznymi \Fot. Jon Kopaloff/FilmMagic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wydawało się, że stan Amandy Bynes polepszył się i jest ona na dobrej drodze do zdrowienia. Niestety niedawne wydarzenie jest dowodem na to, że gwiazda potrzebuje profesjonalnej pomocy. Jak podają zagraniczne źródła, aktorka błąkała się nago po ulicach Los Angeles. Trafiła do szpitala psychiatrycznego.

Od roku bez nadzoru rodziców

Amanda Bynes miała zatrzymać auto, poinformować kierowcę, że jest „w trakcie epizodu psychotycznego” i zadzwonić na numer alarmowy. Aktorkę najpierw przewieziono na posterunek policji, a później do szpitala psychiatrycznego.

Gwiazda, która zasłynęła jako dziecięca aktorka w takich produkcjach jak „Siostrzyczki”, „Rozbitkowie”. „Czego pragnie dziewczyna”, „Sydney i siedmiu nieudaczników”, ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Kiedy miała 27 lat, zdiagnozowano u niej schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową. Bynes była także uzależniona od alkoholu i narkotyków. Miało to się stać po zakończeniu kariery.  Sięganie po używki powodowało, że aktorka wielokrotnie lądowała za kratkami. W 2012 roku aż sześć razy. Powodem była jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie kolizji oraz ucieczki z miejsca wypadku. W 2013 roku aktorka została skierowana do zakładu psychiatrycznego, a później trafiła pod kuratelę matki. Nie mogła więc decydować o sobie, ani o swoich finansach. Dopiero rok temu odzyskała pełnię praw.

„Wszyscy jesteśmy podekscytowani i z niepokojem oczekujemy chwili, gdy Amanda będzie żyła życiem jako normalny obywatel. Rodzice pani Bynes byli bardzo wspierający i pomogli jej wrócić na łono społeczeństwa, co od początku było celem ustaleń prawnych” – powiedział prawnik reprezentujący rodzinę.

Wniosek do sądu o odzyskanie swoim praw aktorka złożyła sama, a jej rodzice go poparli. Uważają, że 36-latka póki co nie potrzebuje nadzoru. Ich zdaniem, fakt, że samodzielnie zadzwoniła na numer alarmowy, jest pocieszający – widocznie była świadoma tego, co się z nią dzieje. Błąkanie się nago po ulicach Los Angeles uznali za wybryk.

Bynes wyznała, że „w ciągu ostatnich kilku lat ciężko pracowała, aby poprawić swój stan zdrowia, móc żyć i pracować. Powiedziała, że jest „podekscytowana nadchodzącymi przedsięwzięciami”. Zapisała się na kurs kosmetologii.

Schizofrenia – co to za choroba?

Schizofrenia to przewlekła choroba, w której występują nie tylko urojenia i halucynacje, ale też nieadekwatne do sytuacji emocje. Objawom tym towarzyszy brak odczuwania przyjemności. Schizofrenia należy do tzw. psychoz endogennych, czyli spowodowanych czynnikami wewnętrznymi. Charakterystyczne są dla niej różne urojenia, takie jak np. urojenia wielkościowe – osoba, która się z nimi zmaga, uważa, że zajmuje szczególnie istotną pozycję w społeczeństwie, jest wielką osobistością lub jej doradcą. Schizofrenii towarzyszą nierzadko także urojenia oddziaływania – wówczas pacjent ma wrażenie, ze jego uczucia, myśli i ciało ulegają nieustannie wpływowi innych osób.

ChAD – co to jest?  

W terminologii medycznej ChAD to choroba afektywna dwubiegunowa, zwana także zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i dwubiegunówką. W przeszłości określana była jako cyklofrenia lub psychoza maniakalno-depresyjna. Jest związana z występowaniem faz depresji, manii, hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy poszczególnymi fazami pojawia się remisja, czyli brak jakichkolwiek objawów lub pojawienie się nielicznych oznak chorobowych o bardzo małym nasileniu. Częstotliwość występowania poszczególnych faz jest uzależniona od indywidualnego przypadku. 

ChAD diagnozuje się najczęściej u młodych osób, poniżej 35. roku życia. Ma ona charakter nawracający i przewlekły, co negatywnie wpływa na wszystkie dziedziny życia chorego. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia i dobór odpowiednich lekarstw, które pomogą walczyć ze skutkami choroby.

źródło: NBC News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu Ewa Złotkowska, polska gwiazda dubbingu- HelloZdrowie

„Łatwo się nie poddaję”. Ewa Złotowska przeszła operację mózgu

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska

Rozejście spojenia łonowego – częsta przypadłość kobiet w ciąży

„Gdybym nie zrobiła wtedy badań, mogłoby mnie tu nie być”. Toni Braxton uniknęła potencjalnie śmiertelnego zawału

Białe upławy a biała wydzielina – czym się różnią? Co oznaczają?

Żółte upławy w pochwie – co oznaczają? Jak je interpretować? 

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

Czy upławy z krwią zawsze są objawem choroby? Kiedy do lekarza?

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy – na czym polega?

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

„Niektórzy twierdzą, że używamy naszej diagnozy jako wymówki na lenistwo albo brak dobrego wychowania”. O życiu z ADHD mówi Ola Pflumio

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

„Nie było ze mną dobrze”. Cara Delevingne szczerze opowiedziała o swojej walce z nałogami i depresją

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

„Twoje tiki odstraszają. Każdy śmieje się z twoich min”. Co jeszcze słyszą dzieci z zespołem Tourette’a?

Dorota Wellman

Dorota Wellman o zmaganiach z przewlekłą chorobą: „Odcina mnie z życia, tracę wzrok”

Bliscy Bruce’a Willisa o jego chorobie: „Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę”

Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka

Paulina Krupińska szczerze o chorobie męża: „Wszystko bagatelizowałam”

Dłoń

Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny