Przejdź do treści

Badanie USG jamy brzusznej ‒ co wykrywa?

Ginekolog wykonuje USG jamy brzusznej
Fot. AS Photo Project / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kręgosłup kocha siłownię, ale…
Owocowe chutneye – lato zamknięte w słoiku
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Badanie USG jamy brzusznej to metoda obrazowania służąca profilaktyce i diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego oraz wielu narządów miąższowych, m.in. śledziony, wątroby i trzustki. Warto wiedzieć, gdzie można zrobić USG jamy brzusznej oraz ile ono kosztuje, a w szczególności, jak się właściwie przygotować do badania USG brzucha.

Przyszłe mamy z pewnością zainteresuje to, jak często można robić USG jamy brzusznej oraz co można wykryć za pomocą USG jamy brzusznej w ciąży. Pamiętajmy, że badanie USG brzucha u dziecka czy niemowlaka również należy do podstawowych metod diagnostycznych. USG brzucha dziecka może na przykład wskazać przyczynę nawracającego zaparcia albo kolki.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

USG brzucha ‒ co wykrywa, na czym polega?

Badanie USG jamy brzusznej służy ocenie ogólnego stanu jelit, żołądka oraz narządów miąższowych (np. śledziony, wątroby, trzustki). USG brzucha z dopplerem pozwala na określenie przepływu krwi przez narządy jamy brzusznej, w tym na ocenę ukrwienia nerek i chorób wątroby.Wyniki USG jamy brzusznej służą również wykryciu guzów wątroby, nerek i trzustki. USG brzucha pozwala wykryć zmiany i nieprawidłowości obecne w wielu narządach, ponadto umożliwiają ocenę stanu głównych naczyń krwionośnych oraz przewodów żółciowych. USG jamy brzusznej u dzieci w szczególności służy ocenie stanu węzłów chłonnych, a badanie USG jamy brzusznej w ciąży ocenie i kontroli wzrostu oraz rozwoju płodu.

Badanie USG stanowi szybką, bezbolesną i nieinwazyjną metodę obrazowania, polegającą na naniesieniu na brzuch pacjentki warstwy specjalnego żelu i wodzeniu po nim głowicą aparatu. Istotą badania jest emisja fal ultradźwiękowych przez ultrasonograf. Metoda jest w pełni bezpieczna, nawet u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się wysoką czułością i możliwością zobrazowania niewielkich zmian, także z wielu stron. Obecnie dostępna jest aparatura umożliwiająca obrazowanie w trzech lub czterech wymiarach. USG jamy brzusznej 4D umożliwia rejestrowanie ruchów, np. ruchu płodu.

USG jamy brzusznej ‒ jak się przygotować?

Badanie USG brzucha u osoby dorosłej wymaga odpowiedniego przygotowania. Zalecana jest dieta lekkostrawna przed badaniem USG jamy brzusznej przynajmniej na dzień przed badaniem. Natomiast w dniu badania pacjent powinien być na czczo. Nie wolno w tym czasie przyjmować napojów. Zgłaszając się na badanie USG brzucha, każdy pacjent powinien przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG. Trzeba pamiętać, aby przy umawianiu terminu badania poinformować o aktualnie przyjmowanych lekach.

Badanie USG jamy brzusznej u niemowlaka wykonuje się bez specjalnego przygotowania. Podobnie USG jamy brzusznej u dzieci do lat 3. Natomiast w przypadku dzieci od 3 do 10 roku życia należy zadbać o to, żeby odstęp czasu między ostatnim posiłkiem a badaniem nie był krótszy niż 1-2 godziny. Zaleca się, aby pacjent nie oddawał moczu przed badaniem, czyli powinien zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem. Wskazane jest także podanie dziecku leku na wzdęcia i gazy, zarówno w dniu badania jak i dzień wcześniej. W tej grupie wiekowej polecany jest simetikon (np. Espumisan) w formie granulatu lub kropli doustnych. U dzieci powyżej 10 roku życia zaleca się dodatkowo modyfikację diety, polegającą na ograniczeniu spożycia produktów ciężkostrawnych i wzdymających w dniu poprzedzającym badanie. Ponadto 2 godziny przed badaniem wskazane jest podanie dziecku 3 szklanek mineralnej wody niegazowanej i zgłoszenie się na badanie z pełnym pęcherzem.

Zobacz także

Badanie USG jamy brzusznej w ciąży ‒ co może wykryć?

Badanie USG brzucha potwierdza ciążę, kontroluje jej przebieg, a także oblicza wiek ciąży i przybliżony termin porodu. To, co wykaże USG jamy brzusznej, zależy od tygodnia ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologicznego zaleca trzykrotne wykonanie badania USG brzucha w okresie ciąży:

  • między 11 a 14 tygodniem ciąży
  • między 18 a 22 tygodniem ciąży
  • między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Natomiast do około 11 tygodnia ciąży badanie USG wykonuje się sondą dopochwową, celem rozpoznania ciąży wewnątrzmacicznej lub pozamacicznej. Ponadto, ocenie podlega stan narządu rodnego, w szczególności budowa, kształt i wielkość macicy, jajników oraz jajowodów.

Gdzie można zrobić USG jamy brzusznej? Ile kosztuje?

Badanie USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej podlega finansowaniu ze środków NFZ. Także badanie USG jamy brzusznej w ciąży jest refundowane przez państwo, pod warunkiem że lekarz ma podpisany kontrakt z NFZ. USG brzucha można również wykonać w prywatnych placówkach, za badanie należy wówczas zapłacić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Jak często można robić USG jamy brzusznej?

Zaraz po morfologii krwi i ogólnym badaniu moczu, badanie USG brzucha należy do najczęściej zlecanych badań przez lekarzy pierwszego kontaktu. Profilaktycznie zaleca się wykonywać USG jamy brzusznej co 2-3 lata, zwłaszcza po 40. roku życia. Polskie Towarzystwo Ginekologicznego zaleca trzykrotne wykonanie badania USG brzucha w okresie ciąży.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

usg

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?