Bakterie coli – czy są groźne? Występowanie, objawy zakażenia
Bakterie coli fizjologicznie występują w przewodzie pokarmowym człowieka oraz zwierząt. Zdarza się, że miejscowa stacja epidemiologiczna podaje komunikat o zanieczyszczeniu wody bakteriami coli. Co on oznacza? Bakterie coli w wodzie są wskaźnikiem jej zdatności.
Najbardziej popularną bakterią z grupy coli jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która pomaga w trawieniu substancji odżywczych w jelicie. Niektóre z jej szczepów są chorobotwórcze. Zjawiskiem niepożądanym są również bakterie coli w moczu – mogą prowadzić do rozwoju objawowego zakażenia układu moczowego.
Czym są bakterie coli?
Bakterie coli, a właściwie bakterie grupy coli to mikroorganizmy pałeczkowate z rodziny Enterobacteriaceae, których obecność jest wskaźnikiem mikrobiologicznym jakości wody przeznaczonej do celów spożywczych oraz gospodarczych. Są łatwo wykrywalne i oznaczalne – nie wytwarzają form przetrwalnikowych, nie rozmnażają się w wodzie ani w glebie. Do szeroko rozumianego pojęcia bakterii coli należą bakterie takie jak Escherichia coli, Citrobacter, Enterobacter, Klebsiella oraz 40 rodzajów typu Proteobacteria. Większość bakterii coli jest niegroźna. Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) z rodziny Enterobacteriaceae to urzęsiona Gram-ujemna bakteria żyjąca naturalnie w jelicie człowieka oraz w przewodzie pokarmowym innych zwierząt. Bakteria ta spełnia pożyteczną rolę – uczestniczy w trawieniu pokarmu oraz przyczynia się do wytwarzania witamin z grupy B oraz K. Infekcje u ludzi wywołują tylko bakterie coli o specyficznych serotypach (najczęściej enteropatogenne) lub gdy pałeczka dostanie się poza obszar fizjologicznego występowania – na przykład do cewki moczowej.
Bakterie coli – występowanie
Bakterie coli występują naturalnie w jelicie grubym człowieka oraz zwierząt. Pomagają w rozkładzie pokarmów, nie wywołując chorób. Bakterie coli w wodzie są zjawiskiem niepożądanym, świadczą o skażeniu wody odchodami ludzkimi lub zwierzęcymi. Ich obecność bada się w wodzie w celu określenia jej zdatności do spożycia oraz stopnia zanieczyszczenia. Duża ilość bakterii coli w wodzie może świadczyć o nadmiernej zawartości substancji odżywczych oraz błędnym sposobie jej uzdatniania. Choć w większości wypadków bakterie te nie są groźne dla człowieka, to jednak zdarza się, że do wody trafiają także szczepy chorobotwórcze, mogące wywołać schorzenia. Obecność bakterii coli w moczu również nie jest zjawiskiem naturalnym. Do dróg moczowych dostają się z niedaleko znajdującego się odbytu. Przyczyną jest nieprzestrzeganie zasad higieny.
Bakterie coli w wodzie – jak usunąć?
Jeśli przez Sanitarną Stację Epidemiologiczną zostanie podany komunikat o znalezieniu bakterii coli w wodzie, sugeruje się zaprzestania spożywania wody z kranu przez ludzi. Po każdym takim komunikacie powinny zostać wdrożone kroki w kierunku eliminacji bakterii. W jakiej temperaturze giną bakterie coli? Wodę najlepiej gotować przez 20 minut w 60℃. Zaleca się picie w tym czasie wody butelkowanej lub przegotowanej wody z kranu. Tak samo należy myć owoce i warzywa. Jak usunąć z wody bakterie coli? Zazwyczaj konieczne jest uzdatnienie wody poprzez dezynfekcję instalacji lub całego ujęcia i zamontowanie lub wymiana specjalnych sprzętów. Metody dezynfekcji wody to:
- dezynfekcja bakteriobójczymi lampami UV,
- chlorowanie studni oraz instalacji za pomocą podchlorynu sodu,
- ozonowanie wody.
Bakterie coli – objawy zakażenia
Bakterie coli w wodzie pitnej mogą przynieść skutki negatywne dla całego organizmu, jednak tylko w przypadku, gdy znajdą się w niej szczepy chorobotwórcze. Zakażenie bakteriami coli zawartymi w wodzie objawia się najczęściej zaburzeniami układu pokarmowego. Objawy obejmują gorączkę, biegunkę, często z domieszką świeżej krwi, wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia oraz umiarkowana gorączka. Biegunki wieku dziecięcego zwykle są wodniste bez domieszek patologicznych. Bakterie coli w kale występują zawsze, ważne jest określenie serotypu, mówi się jednak, że większość bakterii coli wyhodowanych z kału nie daje objawów. Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, gorączka, częstsze chodzenie do ubikacji mogą zwiastować zakażenie układu moczowego bakterią E. coli. Bakterie coli w pochwie oprócz wymienionych wyżej objawów mogą powodować świąd oraz zwiększone upławy.
Bakterie coli – leczenie zakażenia.
Podstawowym leczeniem zakażenia patogennymi bakteriami coli w jelicie jest nawadnianie. Zwykle nie jest konieczne podanie antybiotyku. W przypadku infekcji układu moczowego w celu identyfikacji patogenu pobiera się mocz na badanie ogólne i posiew, który może wykryć bakterie coli w moczu. Leczenie naturalne nie jest wskazane przy obecności objawów. Jak leczyć zakażenie wywołane bakteriami coli? Bakterie coli w moczu u dziecka zawsze wymagają antybiotykoterapii, u dorosłych zwykle przy występowaniu objawów.
Najnowsze w naszym serwisie
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Wrzód miękki – możesz z nim wrócić po… współżyciu w tropikach
się ten artykuł?