4 min.
Bakterie coli – czy są groźne? Występowanie, objawy zakażenia

Fot. maho/AdobeStock
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Bakterie coli fizjologicznie występują w przewodzie pokarmowym człowieka oraz zwierząt. Zdarza się, że miejscowa stacja epidemiologiczna podaje komunikat o zanieczyszczeniu wody bakteriami coli. Co on oznacza? Bakterie coli w wodzie są wskaźnikiem jej zdatności.
Spis treści
Najbardziej popularną bakterią z grupy coli jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która pomaga w trawieniu substancji odżywczych w jelicie. Niektóre z jej szczepów są chorobotwórcze. Zjawiskiem niepożądanym są również bakterie coli w moczu – mogą prowadzić do rozwoju objawowego zakażenia układu moczowego.
Czym są bakterie coli?
Bakterie coli, a właściwie bakterie grupy coli to mikroorganizmy pałeczkowate z rodziny Enterobacteriaceae, których obecność jest wskaźnikiem mikrobiologicznym jakości wody przeznaczonej do celów spożywczych oraz gospodarczych. Są łatwo wykrywalne i oznaczalne – nie wytwarzają form przetrwalnikowych, nie rozmnażają się w wodzie ani w glebie. Do szeroko rozumianego pojęcia bakterii coli należą bakterie takie jak Escherichia coli, Citrobacter, Enterobacter, Klebsiella oraz 40 rodzajów typu Proteobacteria. Większość bakterii coli jest niegroźna. Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) z rodziny Enterobacteriaceae to urzęsiona Gram-ujemna bakteria żyjąca naturalnie w jelicie człowieka oraz w przewodzie pokarmowym innych zwierząt. Bakteria ta spełnia pożyteczną rolę – uczestniczy w trawieniu pokarmu oraz przyczynia się do wytwarzania witamin z grupy B oraz K. Infekcje u ludzi wywołują tylko bakterie coli o specyficznych serotypach (najczęściej enteropatogenne) lub gdy pałeczka dostanie się poza obszar fizjologicznego występowania – na przykład do cewki moczowej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Bakterie coli – występowanie
Bakterie coli występują naturalnie w jelicie grubym człowieka oraz zwierząt. Pomagają w rozkładzie pokarmów, nie wywołując chorób. Bakterie coli w wodzie są zjawiskiem niepożądanym, świadczą o skażeniu wody odchodami ludzkimi lub zwierzęcymi. Ich obecność bada się w wodzie w celu określenia jej zdatności do spożycia oraz stopnia zanieczyszczenia. Duża ilość bakterii coli w wodzie może świadczyć o nadmiernej zawartości substancji odżywczych oraz błędnym sposobie jej uzdatniania. Choć w większości wypadków bakterie te nie są groźne dla człowieka, to jednak zdarza się, że do wody trafiają także szczepy chorobotwórcze, mogące wywołać schorzenia. Obecność bakterii coli w moczu również nie jest zjawiskiem naturalnym. Do dróg moczowych dostają się z niedaleko znajdującego się odbytu. Przyczyną jest nieprzestrzeganie zasad higieny.
Bakterie coli w wodzie – jak usunąć?
Jeśli przez Sanitarną Stację Epidemiologiczną zostanie podany komunikat o znalezieniu bakterii coli w wodzie, sugeruje się zaprzestania spożywania wody z kranu przez ludzi. Po każdym takim komunikacie powinny zostać wdrożone kroki w kierunku eliminacji bakterii. W jakiej temperaturze giną bakterie coli? Wodę najlepiej gotować przez 20 minut w 60℃. Zaleca się picie w tym czasie wody butelkowanej lub przegotowanej wody z kranu. Tak samo należy myć owoce i warzywa. Jak usunąć z wody bakterie coli? Zazwyczaj konieczne jest uzdatnienie wody poprzez dezynfekcję instalacji lub całego ujęcia i zamontowanie lub wymiana specjalnych sprzętów. Metody dezynfekcji wody to:
- dezynfekcja bakteriobójczymi lampami UV,
- chlorowanie studni oraz instalacji za pomocą podchlorynu sodu,
- ozonowanie wody.
Bakterie coli – objawy zakażenia
Bakterie coli w wodzie pitnej mogą przynieść skutki negatywne dla całego organizmu, jednak tylko w przypadku, gdy znajdą się w niej szczepy chorobotwórcze. Zakażenie bakteriami coli zawartymi w wodzie objawia się najczęściej zaburzeniami układu pokarmowego. Objawy obejmują gorączkę, biegunkę, często z domieszką świeżej krwi, wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia oraz umiarkowana gorączka. Biegunki wieku dziecięcego zwykle są wodniste bez domieszek patologicznych. Bakterie coli w kale występują zawsze, ważne jest określenie serotypu, mówi się jednak, że większość bakterii coli wyhodowanych z kału nie daje objawów. Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, gorączka, częstsze chodzenie do ubikacji mogą zwiastować zakażenie układu moczowego bakterią E. coli. Bakterie coli w pochwie oprócz wymienionych wyżej objawów mogą powodować świąd oraz zwiększone upławy.
Bakterie coli – leczenie zakażenia.
Podstawowym leczeniem zakażenia patogennymi bakteriami coli w jelicie jest nawadnianie. Zwykle nie jest konieczne podanie antybiotyku. W przypadku infekcji układu moczowego w celu identyfikacji patogenu pobiera się mocz na badanie ogólne i posiew, który może wykryć bakterie coli w moczu. Leczenie naturalne nie jest wskazane przy obecności objawów. Jak leczyć zakażenie wywołane bakteriami coli? Bakterie coli w moczu u dziecka zawsze wymagają antybiotykoterapii, u dorosłych zwykle przy występowaniu objawów.
Najnowsze w naszym serwisie

19.06.2022
Ektoina – do nosa, oczu i inhalacji. Czy krople z ektoiną pomagają na zapalenie spojówek?

19.06.2022
Rehabilitacja NFZ – ile ważne jest skierowanie i jaki lekarz może nam je wystawić?

19.06.2022
Glifosat – co to jest i jak go usunąć? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają herbicydy?

19.06.2022
Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022