3 min.
Będzie obowiązek izolacji przy małpiej ospie. Zmiany mają spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce

Obowiązek izolacji przy małpiej ospie / istock
14.08.2022
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
Osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę, będą objęte obowiązkiem izolacji w warunkach domowych. Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany te mają dotyczyć osób, które nie wymagają hospitalizacji.
Spis treści
Obowiązek izolacji przy małpiej ospie
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zmienia dotychczasowe rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących obowiązku hospitalizacji, opublikowano w czwartek, 28 lipca, na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zmiany te mają spowodować ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej przed szerzeniem się ospy małpiej – choroby dotychczas w kraju niewystępującej, projektowane rozporządzenie obejmuje obowiązkiem izolacji w warunkach domowych osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności, osoby, u których stwierdzono zakażenie lub chore oraz podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią, niewymagające hospitalizacji”.
Teraz projekt został skierowany do konsultacji publicznych z trzydniowym terminem na zgłaszanie uwag. Skrócenie terminu konsultacji publicznych i opiniowania projektu wynika z konieczności jak najszybszego wejścia projektowanych przepisów w życie i wprowadzenia izolacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Małpia ospa w Polsce
W minioną środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej. Obecnie około 20-30 osób przebywa w szpitalach. Pacjenci mają dość łagodne objawy.
Przypomnijmy: w maju wprowadzono obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na małpią ospę, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Każdy przypadek obowiązkowo należy zgłaszać do służb sanitarnych.
Małpia ospa – co warto o niej wiedzieć?
Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu w Europie wykryto przypadki zakażeń w prawie każdym państwie.
Choroba ta objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.
źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362405/katalog/12898233#12898233
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022