Przejdź do treści

Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy?

laboratorium, badanie próbki małpiej ospy
Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca, bardzo rzadko występująca poza Afryką. Jej dwa przypadki odnotowano w Wielkiej Brytanii. Czy istnieje ryzyko epidemiczne? Jak rozpoznać małpią grypę i jakie daje objawy?

Małpia ospa w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie władze potwierdziły, że w północnej Walii wykryto dwa przypadki małpiej ospy. Dotyczą one osób z tego samego gospodarstwa domowego, które zostały zainfekowane podczas zagranicznego wyjazdu. Obie zaraziły się wirusem na początku maja i po powrocie z zagranicy odbyły kwarantannę wymaganą ze względu na COVID-19. Jedna z nich pozostaje w szpitalu.

Obecnie walijskie służby próbują ustalić precyzyjną trasę zakażonych oraz sprawdzić, z kim się kontaktowali przez ostatni miesiąc.

W ocenie brytyjskich wirusologów i zakaźników obecnie nie ma zagrożenia epidemicznego, a potencjalne ryzyko związane z chorobą jest bardzo niskie.

Małpia ospa – co to za choroba

Małpia ospa należy do rzadkich chorób zakaźnych, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Wywoływana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Źródłem infekcji u ludzi są zazwyczaj gryzonie (głównie wiewiórki, rzadziej małpy). Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi;.

Ospa małpia daje objawy grypopochodne z pęcherzami na skórze i przenoszona jest droga kropelkową (można się nią przez kaszel i kichanie), ale także – przez kontakt z wydzielinami chorego (np. śliną).

Jak twierdzą specjaliści, ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie, także z racji tego, że pęcherze na skórze, które wywołuje, pozwalają szybko zidentyfikować i odizolować chorych.

Niestety śmiertelność wśród chorych jest wysoka – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, umiera do 10 proc. zakażonych. Najwyższą śmiertelność odnotowuje się wśród osób.

Laboratorium

Małpia grypa – jak rozpoznać?

Do głównych objawów małpiej ospy należą:

  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • wysypka na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej (w pierwszej fazie choroby wykwity plamiste, następnie pęcherzykowe, jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego – także krosty)
  • bóle głowy, mięśni, gardła,
  • kaszel,
  • zmęczenie, osłabienie.

Okres wylęgania choroby trwa ok. 12 dni, objawy chorobowe mogę utrzymywać się od 2 do 4 tygodni. Po gojących się pęcherzykach i krostach mogą pozostać blizny.

W przypadku ospy małpiej nie ma specyficznego leczenia – stosuje się leczenie objawowe, podawane są również wybrane leki przeciwwirusowe. Eksperci podkreślają jednak, że szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w ok. 85 proc. skuteczna również w przypadku tej choroby.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.