Przejdź do treści

Małpia ospa jest globalnym zagrożeniem. WHO wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego

Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem / istock
Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Małpią ospę wykryto już w 75 krajach. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego. I chociaż eksperci podkreślają, że nadal niewiele jeszcze wiadomo o transmisji małpiej ospy, szef WHO uspokaja. „Mamy narzędzia, które pozwolą zatrzymać dalszą transmisję wirusa” – mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Małpia ospa

Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu w Europie wykryto przypadki zakażeń w prawie każdym państwie.

Choroba ta objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.

Małpia ospa globalnym zagrożeniem

Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem. Komisja kryzysowa WHO długo zastanawiała się nad tą decyzją. Eksperci byli w tej sprawie podzieleni i nie byli w stanie wypracować jednolitego stanowiska. Ostateczną decyzję podjął jednak szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, który zadecydował o ogłoszeniu najwyższego stopnia zagrożenia epidemicznego.

„Mamy epidemię, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie dzięki nowym sposobom transmisji, o których zbyt mało wiemy i które spełniają kryteria międzynarodowych przepisów zdrowotnych. Ze wszystkich tych powodów zdecydowałem, że globalna epidemia małpiej ospy stanowi globalny stan zagrożenia zdrowia o zasięgu międzynarodowym” – wyjaśnił szef WHO.

I dodał, że mamy narzędzia, które pozwolą zatrzymać dalszą transmisję wirusa. Ryzyko związane z małpią ospą określane jest przez specjalistów jako umiarkowane w skali świata, a w Europie za wysokie.

Do tej pory, według danych WHO, małpia ospa została wykryta w 75 krajach. Liczba zakażeń przekroczyła 16 tys. W wyniku infekcji zmarło pięć osób.

Małpia ospa w Polsce

W Polsce do tej pory łącznie zidentyfikowano 93 przypadki podejrzenia zakażenia, a u 44 osób potwierdzono infekcję. W szpitalu przebywa obecnie 16 chorych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.