Przejdź do treści

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku?

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Białe małżeństwo można najprościej zdefiniować jako taki związek małżeński, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Czy taka relacja ma szanse przetrwania? Jakie są przyczyny i skutki białego małżeństwa? W jaki sposób można zawrzeć takie małżeństwo i czy może być ono uznawane przez prawo oraz kościół?

 

Czym charakteryzuje się białe małżeństwo?

Białe małżeństwo to pojęcie znane powszechnie, jednak dla wielu osób zupełnie obce. W końcu niewielu ludzi wyobraża sobie związek a szczególnie małżeństwo bez seksu i bliskości erotycznej oraz namiętności. W rzeczywistości istnieją pary, które żyją ze sobą jak rodzeństwo lub współlokatorzy. Białe małżeństwo definiowane jest więc jako taka relacja małżeńska, w której partnerzy w ogóle nie uprawiają seksu. I nie chodzi tutaj o przejściową abstynencję seksualną (związaną z kłótniami, ciążą, połogiem lub chorobą).

Nazwa białego małżeństwa pochodzi od koloru sukni panny młodej. Zgodnie z tradycją kobieta przystępująca do ślubu miała być dziewicą i rozpocząć pierwszy stosunek płciowy w noc poślubną ze swoim mężem. W przypadku białych małżeństw dwie osoby pozostają w związku, jednak nie współżyją. Mogłoby się wydawać, że taka forma relacji nie jest możliwa, jednak w rzeczywistości są pary, które z różnych powodów podejmują taką decyzję.

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

Przyczyny białych małżeństw 

Można wyróżnić wiele przyczyn białych małżeństw, przy czym część z powodów dotyczy zdrowia, a inne orientacji seksualnej oraz cech osobowości lub innych kwestii. Czasami zdarza się, że pary rezygnują ze współżycia z powodów religijnych. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w religii katolickiej zabroniony jest seks przed ślubem, natomiast po wejściu w związek małżeński już nie.

Uznaje się, że jedną ze szczególnych przyczyn białych małżeństw jest orientacja seksualna. Może się zdarzyć, że jedno z partnerów jest homoseksualne i współżyje poza związkiem małżeńskim, a z żoną lub mężem stwarza tylko pozory. Innym przypadkiem jest aseksualizm, który charakteryzuje się niechęcią do podjęcia życia seksualnego, a także brakiem odczuwania popędu płciowego. Badania wykazują, że przynajmniej 1% ludzi na świecie jest aseksualnych.

Kolejną przyczyną może być choroba jednego lub obojga małżonków. Szczególnie ważnym i bolesnym zaburzeniem dla kobiet jest pochwica, polegająca na mimowolnym zacisku mięśni pochwy. Przyczyną tej dolegliwości bólowej może być gwałt lub traumatyczne przeżycia, a także lęk przed bólem. Pochwicę można leczyć, jednak jest to dosyć wymagające, czasochłonne i kosztowne. Zwykle polecana jest terapia u fizjoterapeutki uroginekologicznej, połączona z psychoterapią.

Istnieją także inne, bardziej prozaiczne przyczyny występowania białych małżeństw. Czasami kobieta nie ma ochoty na seks ze względu na lęk przed ciążą lub bólem. W innych przypadkach dochodzi do spadku zainteresowania drugą osobą, a para zostaje razem tylko ze względu na dzieci lub z powodów finansowych. Zdarza się również, że libido jest nadmiernie obniżone, np. przez problemy hormonalne. Ostatnią przyczyną może być podeszły wiek partnerów, jednak w przypadku seniorów brak seksu zwykle nie dziwi.

kobieta i mężczyzna, aseksualność

Białe małżeństwo w kościele katolickim  

Z punktu widzenia kościoła katolickiego, nieskonsumowane małżeństwo jest uznawane za nieważne. Oznacza to, że białe małżeństwo można rozwiązać lub unieważnić, ponieważ nie doszło w nim do współżycia.

Białe małżeństwo a rozwód 

W sytuacji, gdy tylko jedno z małżonków nie chce uprawiać seksu, druga osoba może zdecydować się na rozwód i przedstawić konkretne powody tej decyzji. Oczywiście wiele zależy od woli obojga małżonków oraz innych kwestii, które są istotne dla sprawy rozwodowej.

Jak brak seksu wpływa na związek? 

Dotychczasowe badania wykazały, że osoby, które nie współżyją, są bardziej narażone na problemy emocjonalne takie jak wahania nastroju i drażliwość. Dodatkowo pojawić się może u nich spadek nastroju, smutek, a nawet depresja. Zdarza się, że brak seksu wpływa negatywnie na zdrowie somatyczne oraz samoocenę. Osoby, które żyją w białych małżeństwach nie z własnej woli, zwykle decydują się na masturbację lub spotkania seksualne z inną osobą, aby zaspokoić swoje potrzeby fizyczne.

Czy białe małżeństwo ma szanse przetrwania? 

Zdarza się, że związek rozpada się właśnie ze względu na brak seksu i niespełnione potrzeby partnera. W takich przypadkach pojawia się frustracja, a dwójka ludzi zaczyna żyć ze sobą jak współlokatorzy. Brak seksu jest jedną z konsekwencji białego małżeństwa, ale drugą może być również brak miłości, intymności i zaangażowania w relację. Zdarza się, że związki bez seksu są udane, jednak dzieje się tak tylko w przypadku, gdy obie osoby nie chcą decydować się na współżycie. W takich sytuacjach można mieć przy sobie przyjaciela do rozmów, gier, wyjść czy spotkań towarzyskich.

 

Bibliografia:

  1. Kozłowska, A., Rawińska, M., Satysfakcja seksualna kobiet homo-, hetero-i biseksualnych, Journal of Sexual and Mental Health 2017, 15.  
  2. Rodziewicz, M., „Białe małżeństwo”(ezdewadż-e sefid) – dyskusja wokół nieślubnych związków we współczesnym Iranie, Przegląd Orientalistyczny 2017, 2: 137-153. 
  3. Stępkowska, J., Żurada, E., Okresowa abstynencja seksualna mężczyzn żyjących w stałych związkach–wybrane aspekty, Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio 2020, 43: 152-164. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: