Przejdź do treści

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuologiem Anną Golan

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne
Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Lockdown w kolejnym województwie
Lockdown w kolejnym województwie. „Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów” – ogłosił minister zdrowia
Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia
Biofeedback – co to jest, rodzaje, przeciwwskazania, cena
Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić
Minister zdrowia: "czas, by przywracać normalne leczenie". Teleporady zostaną ograniczone
Minister zdrowia: „czas, by przywracać normalne leczenie”. Teleporady zostaną ograniczone

„Decyzja o wstrzymaniu się z seksem aż do ślubu w niektórych środowiskach może wzbudzać szacunek. W innych zdziwienie, a nawet – niestety – śmiech”. Jak dziewice 30+ odnajdują się w rzeczywistości, co stoi za ich decyzją o nieuprawianiu seksu i jakie ma to konsekwencje – opowiada  seksuolog Anna Golan.

„Co? Jeszcze nigdy nie uprawiałaś seksu? W tym wieku?”, „Wow, podziwiam cię!”, „No co ty! Nie wiesz, co tracisz”… Reakcje na fakt, że 30-letnia lub starsza kobieta jest nadal dziewicą, bywają rozmaite. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że za taką decyzją mogą kryć się przeróżne, nie zawsze wesołe historie. Wiele kobiet postanawia pozostać dziewicami aż do ślubu, bo tak chcą, albo tak zostały wychowane, a może po prostu jest to zgodne z ich wiarą. Inne nie chciały się spieszyć, czekały na właściwy moment i skończyło się tak, że mają 30-tkę za sobą, nadal nie odbyły stosunku płciowego i teraz się wstydzą. Są też takie, które się boją samej wizji zbliżenia i bólu. Z czym jeszcze może wiązać się dziewictwo w tym wieku i jakie konsekwencje niesie?

 

Małgorzata Germak: O statystykach trudno mówić, ale czy spotkała się pani w swojej pracy z kobietami, które mają 30 lat lub więcej i nadal są dziewicami?

Anna Golan, seksuolog: Tak, oczywiście. Dość często pracuję z osobami, które z różnych powodów opóźniają przeżycie pierwszego stosunku płciowego. Zgłaszają się do mnie, bo w pewnym momencie może stać się to problemem i taka kobieta rozpoczyna terapię seksuologiczną. Warto mieć świadomość, że to nie zawsze jest wybór. To dziewictwo może być niechciane. Zdarza się, że dotyczy osób w związkach małżeńskich.

Głównym problemem jest poczucie wstydu i inności. Jeśli taka kobieta chce odbyć stosunek, ale jest to dla niej trudne, podejmowała wiele prób przerywanych np. z powodu bólu, to czuje olbrzymią frustrację. Trudne mogą być dla niej też wizyty u ginekologa, komentarze, że już pora na dziecko

Średnia wieku w Polsce, kiedy dziewczęta tracą dziewictwo, to 17-18 lat. Jak dziewice 30+ odnajdują się w rzeczywistości?

Mogą z tego powodu doświadczać wielu wewnętrznych trudności. Głównym problemem jest poczucie wstydu i inności. Jeśli taka kobieta chce odbyć stosunek, ale jest to dla niej trudne, podejmowała wiele prób przerywanych np. z powodu bólu, to czuje olbrzymią frustrację. Dodatkowo może mieć około 35 lat i odczuwać pragnienie posiadania dziecka. Boi się, że nie uda się jej go zrealizować. Trudne mogą być dla niej też wizyty u ginekologa, wszelkie komentarze, że już pora na dziecko. Część kobiet czuje, że w jakiś sposób zawodzi partnera czy stawia go w trudnej sytuacji.

Takie dziewictwo w dzisiejszych czasach może mieć jakaś wartość, to coś, co wzbudza szacunek? A może na odwrót –  jest uważane za dziwactwo?

To zależy od środowiska. Jeśli dziewictwo nie wynika z jakiegoś rodzaju dysfunkcji, pochwicy, dyspareunii, czy braku potrzeb seksualnych, a jest świadomym wyborem podyktowanym czynnikami religijnymi, że będę czekać do ślubu, to w niektórych środowiskach może wzbudzać szacunek. Kobieta też nie będzie wtedy przeżywała w związku z tym trudnych emocji, bo jest to zgodne z nią, z jej wartościami. W innych okolicznościach brak doświadczeń seksualnych może budzić zdziwienie, a nawet śmiech. Niestety.

30-latka przyznaje, że nigdy nie uprawiała seksu – zostanie obiektem hejtu czy pożądania?

Rozumiem, że mówimy o teoretycznej sytuacji, że ktoś obwieszcza to w sieci? Wątpię w prawdziwość takich publicznych wyznań. Dla pacjentek, z którymi się spotykam, to bardzo osobista i wstydliwa część życia. To nie jest informacja, którą chcemy się dzielić z innymi, a tym bardziej obcymi.

Debiut seksualny / istock

W internecie nie brakuje męskich głosów, że taka kobieta to skarb. Wielu mężczyzn docenia fakt, że mogliby być pierwszymi dla swojej wybranki?

Z tym potrafi być bardzo różnie. Dziewictwo partnerki może być ważne z powodów światopoglądowych, na przykład dla mężczyzny, który sam z tych samych powodów czekał z rozpoczęciem życia seksualnego. Może być także ważne jako fakt dający poczucie komfortu mężczyźnie, który nie czuje się pewnie w łóżku. Taka partnerka nie będzie mogła go z nikim porównać, czy ma małego czy dużego członka, czy stosunek nie trwa za krótko. Z kolei dla jeszcze innych osób informacja o braku doświadczenia wcale nie będzie zwiększać atrakcyjności danej kobiety. Wybiorą raczej kogoś, kto w seksie czuje się swobodnie.

Dodatkowo taka osoba może być przecież aktywna seksualnie i przeżywać orgazmy. Nie odbyła jeszcze stosunku pochwowego, ale poza tym ma wiele innych możliwości, ma z czego wybierać! Więc wyobrażanie sobie dziewicy jako osoby wrogo nastawionej do seksu, może być mylne.

Dziewictwo po 30-tce – co może się za tym kryć?

Jak już wspomniałam, stosunek jest nierzadko odkładany pod różnymi pretekstami, na przykład chcemy zaczekać do ślubu. Ale tak naprawdę dana osoba wcale nie chce seksu, z jakiegoś powodu wyobraża sobie, że musi to być coś nieprzyjemnego. Inne kobiety z kolei obawiają się bólu. Zdarza się, że koleżanki opowiadały im, jak straszny był ich „pierwszy raz”. Inne były straszone przez matki, które w ten sposób chciały chronić córkę przed „wpadką”. Część osób na pewno blokuje wstyd. Kobieta myśli sobie: „Odkładałam to tyle lat, jak teraz się do tego zabrać, co powie potencjalny partner?”. Inne osoby twierdzą, że nie spotkały jeszcze właściwego partnera.

Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera. Myślenie powinno iść w drugą stronę - z jakiego powodu nie mogę odbyć stosunku? Jeśli to - powiedzmy-  ból, to trzeba najpierw zgłosić się do ginekologa i sprawdzić, czy dolegliwości są związane z jakimś problemem ginekologicznym

Przyczyny mogą być też zdrowotne?

Tak może się zdarzyć. Wtedy powodami, dla których kobieta nie decyduje się na stosunek, to dysfunkcje seksuologiczne, takie jak dyspareunia i pochwica. Są to problemy związane z odczuwanym bólem podczas prób stosunku, a w drugim wypadku napinaniem mięśni i bólem uniemożliwiającymi wprowadzenie członka do pochwy. Obie trudności – i ból, i napięcie, w tym wypadku nie mają przyczyn fizycznych, nie są związane z nieprawidłową budową. Podłoże problemów leży w psychice, na przykład w wyniku nieprzyjemnych skojarzeń dotyczących seksu, kobieta nieświadomie napina się i stosunek jest niemożliwy do odbycia. W takiej sytuacji potrzebna jest wizyta nie tylko u ginekologa, ale też u psychoterapeuty lub seksuologa. Rzadziej przyczynami są problemy fizyczne, np. nieprawidłowości budowy. U mężczyzn problemem, który może zniechęcać do podejmowania stosunków, jest stulejka. Na szczęście z tym można sobie poradzić wykonując prosty zabieg.

Dziewice boją się ciąży czy raczej samego stosunku płciowego?

Częściej stosunku i bólu, który przewidują. Ale są także osoby, które nadmiernie obawiają się zajścia w ciążę. Na tyle, że rezygnują z seksu, bo żadne zabezpieczenie nie jest w stanie ich uspokoić.

Jak bycie tak długo dziewicą wpływa fizycznie i psychicznie na kobietę?

Jeśli jest to sytuacja niechciana, wymuszona jakimiś trudnościami, może obniżać poczucie własnej wartości. W sferze seksu wiele osób pragnie mieć poczucie, że się nie odróżniają od innych. Brak doświadczeń seksualnych często jest wstydliwą tajemnicą, skrywanym kompleksem.

Stosunek seksualny a błona dziewicza / istock

Czy to z jakiegoś względu jest niezdrowe? 

Nie przesadzałabym. Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera. Myślenie powinno iść w drugą stronę – z jakiego powodu nie mogę odbyć stosunku? Jeśli to – powiedzmy-  ból, to trzeba najpierw zgłosić się do ginekologa i sprawdzić, czy dolegliwości są związane z jakimś problemem ginekologicznym. To dobry początek, aby zdiagnozować sytuację i podjąć jakieś dalsze kroki. Jeśli lekarz wykluczy przyczyny medyczne, najprawdopodobniej skieruje pacjentkę do psychologa seksuologa.

Jak wygląda praca psychologa seksuologa z taką pacjentką?

Najpierw dokładnie diagnozujemy sytuację – czy pojawia się ból i w którym dokładnie miejscu. Po wykluczeniu przez ginekologa problemów zdrowotnych, możemy skupić się na określeniu pozostałych możliwych przyczyn trudności. Omawiamy, w jaki sposób do tej pory dana para próbowała doprowadzić do wprowadzenia członka do pochwy. Najczęściej, jeśli powtarzały się kolejne nieudane próby, ustalamy, że na jakiś czas je zawieszą. Oczywiście wszystkie inne formy seksu są dozwolone. W tym czasie omawiamy przekonania pacjentki dotyczące seksu i stosunku. Wykonuje ona także ćwiczenia polegające na poznawaniu swojego ciała – robi to w domu, w komfortowych dla siebie warunkach. Próba stosunku zalecana jest dopiero po odpowiednim przygotowaniu.

Czego może brakować kobiecie, która jest dziewicą, nie przeżywa orgazmu, nie doznaje bliskości itp.?

Jeśli nie występuje żadna forma seksu, a taka osoba jest w relacji, to w takim związku może brakować poczucia bliskości fizycznej. Udany seks pomaga tworzyć głębszą więź, daje nam poczucie, że jesteśmy chciani i akceptowani. Jednak podkreślam – brak stosunków pochwowych wcale nie musi oznaczać braku seksu i orgazmów.

Jeśli jest to sytuacja niechciana, wymuszona jakimiś trudnościami, może obniżać poczucie własnej wartości. W sferze seksu wiele osób pragnie mieć poczucie, że się nie odróżniają od innych. Brak doświadczeń seksualnych często jest wstydliwą tajemnicą, skrywanym kompleksem

Czyli dziewice masturbują się i uprawiają inny rodzaj seksu?

Tak, często takie osoby wybierają seks oralny. Mogą się także masturbować, raczej stymulując łechtaczkę, niż wprowadzając na przykład palec do pochwy. Niektórym to wystarcza. Część osób w związkach nawet powie, że chciałaby zostać na tym etapie pieszczot, że to najprzyjemniejsze, a stosunek budzi negatywne skojarzenia.

Kiedy jednak w końcu taka kobieta zdecyduje się na stosunek seksualny, ma szansę nauczyć się osiągać orgazm, polubić seks?

Tak, oczywiście. Ale każdy przypadek jest inny i niepowtarzalny.

Jakiego rodzaju problemy może stwarzać fakt, że ktoś związuje się z dziewicą po 30-tce czy 40-tce?

Pierwszym próbom zbliżenia może towarzyszyć trema. Mężczyzna widząc, że kobieta boi się stosunku, może także być w trudnej sytuacji. Przecież nie chce jej zadawać bólu. Jeśli i on zacznie się wycofywać, mogą mieć trudność w odbyciu pierwszego razu. Warto wtedy wspólnie skorzystać z pomocy seksuologa.

Jeśli oboje partnerzy decydują się nie uprawiać seksu, to stworzą wspólnie trwały związek?

Tylko wtedy jeśli obie strony będą akceptowały tą sytuacje. Teoretycznie kobieta, która nie chce odbywać stosunków, może znaleźć partnera, który z jakichś powodów chciałby pozostać na przykład tylko przy seksie oralnym. I wtedy się dogadają.


Anna Golan – psycholog, seksuolog kliniczny (certyfikat i rekomendacja Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego). Zajmuje się edukacją seksualną, pomocą psychologiczną, doradztwem, prowadzeniem terapii indywidualnych oraz terapii par i małżeństw.  Autorka książki “To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach“. Prowadzi Gabinet Terapeutyczny Anny Golan:  www.psychoterapiawarszawa.com.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobiecość, seksualnośc, seksowna kobieta

Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele

Jak się zakochują mężczyźni, a jak kobiety? O tym, jak działa i na czym polega chemia miłości, opowiada prof. dr n. med. Robert Jach

Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach

Kogo należy wyprosić z sypialni, żeby nas seks był udany?

kobieta w łóżku rozkosz orgazm

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

sex-shaming, slut-shaming

MAKE SEX EASIER: Sex-shaming jest łatwy, bo „wywstydzić” u kobiety można dosłownie wszystko. Nie pozwalajmy na to!

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Dłonie mężczyzny i kobiety

W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie? Radzi seksuolożka

Co może wpływać na libido? „Seksuolog bez tabu” wyjaśnia

Pięć rodzajów dotyku – który lubisz najbardziej?

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

matka i córka

MAKE SEX EASIER: Twoja mama też uprawia(ła) seks. Czy w porównaniu z nią masz lepsze życie seksualne?

Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak

Anna Wieczorek, psycholog

„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Kobieta leży na łóżku

Zdarzyło ci się płakać po seksie? Nie ty jedna. Skąd to się bierze? Wyjaśnia ekspert

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Suchość pochwy – problem kobiet z niskim poziomem estrogenów. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Siedem grzechów głównych (przeciw seksualności)

MAKE SEX EASIER: Siedem grzechów głównych (przeciw naszej seksualności)

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?