Przejdź do treści

Bieg po Nowe Życie pełen „magicznych” liczb i gwiazd. Pobiegnij razem z nami!

Bieg po Nowe Życie
Tak było podczas 21. Biegu po Nowe Życie / materiały organizatora
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolejna warszawska edycja Biegu po Nowe Życie – największej polskiej inicjatywy społecznej promującej świadome dawstwo narządów do przeszczepień i przybliżająca społeczeństwu ideę transplantacji jako skutecznej metody leczenia – odbędzie się 23 września 2023 roku. Nie może cię zabraknąć na linii startu w Wilanowie! Hello Zdrowie objęło imprezę swoim matronatem medialnym.

 

Spotykamy się w gronie osób po przeszczepieniach, jak zawsze wzmocnieni plejadą gwiazd, które znacie z ekranów telewizyjnych, scen teatralnych, planów filmowych, estrady, aren sportowych i mediów oraz partnerów i sympatyków. Wszystko pod czujnym okiem autorytetów medycznych – tych, którzy na co dzień przeszczepiają narządy i tych, którzy dbają o pacjentów, uczestnicząc w procesie transplantacji – lekarzy transplantologów, nefrologów, hepatologów, anestezjologów, hematologów, kardiologów, okulistów czy wreszcie koordynatorów transplantacyjnych.

Stajemy na starcie marszu nordic walking i maszerujemy na symbolicznym dystansie 1 km alejkami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Maszerujemy w sztafetach, po raz pierwszy w Warszawie złożonych z czterech osób po dołączeniu do inicjatywy młodzieży z warszawskich szkół ponadpodstawowych.

– Mimo że za nami już 22 Biegi po Nowe Życie, zliczając edycje warszawskie i wiślańskie, edukacja jest ciągle potrzebna. Nasze zadanie to promować i edukować, dawać nadzieję tym, którzy są przed przeszczepieniem, pokazując tych, którzy dostali drugie życie i wracają do aktywnego życia – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.

– Choć to już 23. Bieg, a przy okazji 10. jubileuszowa edycja warszawska, ja czuję się tak samo, jak 13 lat temu, kiedy zaczynaliśmy – dodaje Pilarz. – Razem z dawcami i osobami po przeszczepieniu przeżywam te same emocje, patrzę na nich, i widzę uśmiechnięte osoby, które dzięki innym dostały swoją szansę i w pełni ją wykorzystują. Żyją, pracują, realizują marzenia. To przekonuje mnie, że nasze działania są potrzebne – dodaje. – Bardzo nam zależy, by wzdłuż trasy ustawili się kibice i choć marsz nie ma sportowego charakteru, po prostu nas dopingowali. My maszerujemy, wy, kibicując, wspieraciedodaje.

Bieg po Nowe Życie

Bieg po Nowe Życie / materiały organizatora

 

A liczby? Tych dobrych i „magicznych” mamy w 23. Biegu całe mnóstwo! 23. Bieg, 23 września 2023 roku to po pierwsze. Po drugie Bieg odbywa się w Warszawie po raz 10. – a więc to sympatyczny jubileusz. Po trzecie organizatorzy zaprosili do udziału młodzież z 18 szkół reprezentujących 18 dzielnic stolicy. I po czwarte: sztafetowe „czwórki” wchodzą w dorosłość, czyli mają 18 lat!

Udział w wydarzeniu zadeklarowało wiele osób ze świata telewizji i filmu, dziennikarzy czy sportowców, m.in. aktorzy Lucyna Malec, Ina Sobala, Michał Mikołajczak, Kamila Kamińska, Marcin Mroczek, Krzysztof Wach oraz Marcin Korcz, kabareciarka Olga Łasak, influencerka, blogerka i prezenterka telewizyjna Eliza Gwiazda, dziennikarze Adrian Mielnik, Marta Kuligowska, Jarosław Kret, Michał Olszański, lekkoatleta, sprinter i płotkarz Marek Plawgo, zawodnik polskiej kadry narodowej w biegach górskich Marcin Świerc, wybitny siatkarz Piotr Gruszka, Marcin „MKON” Konieczny – Mistrz Świata Ironman w kategorii wiekowej 45-49 czy Grzegorz Kotowicz – dwukrotny brązowy medalista olimpijski w kajakarstwie. Nie zabraknie także przedstawicie redakcji Hello Zdrowie. Ze świata medycyny spotkamy na Biegu m.in. prof. Michała Wszoła, prof. Ryszarda Gellerta, dr Olgę Troninę, dra Łukasza Rydzewskiego, dra Zygmunta Kalicińskiego, dr Annę Pszenny, dra hab. Karola Wierzbickiego, prof. Tomasza Jakimowicza, prof. Bartosza Kubisa, dr hab. Jolantę Gozdowską i wielu, wielu innych.

Przypomnijmy, że inicjatorem Biegu po Nowe Życie jest między innymi Przemysław Saleta. Słynny sportowiec 16 lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole. – Większości osób tematyka przeszczepów kojarzy się z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się przede wszystkim ze zdrowiem. W Polsce nadal wykonuje się zbyt mało przeszczepów rodzinnych, kiedy osoba chora dostaje nerkę lub fragment wątroby od kogoś z rodziny. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości,
że podarowali komuś bliskiemu normalne życie
  – przekonuje Saleta.

  1. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 23 września o 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dołącz i ty!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.