Przejdź do treści

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Billie Eilish długo nie mogła zaakceptować swojego ciała \Fot. Presley Ann/Getty Images for LACMA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Billie Eilish jest gwiazdą okładki najnowszego „Vogue’a”. Amerykańska wokalistka w szczerym wywiadzie opowiedziała o schorzeniu, na które cierpi od lat, i o tym, jak postrzega swoje ciało. Choroba sprawiła także, że musiała w młodości porzucić pasję, która była jej wielką namiętnością. „Byłam wściekła z powodu tego, ile bólu mi sprawiło i z ilu rzeczy musiałam zrezygnować” –  powiedziała o swoim ciele. 

„Nienawidziłam swojego ciała”

Billie Eilish ma 21 lat i jest jedną z najpopularniejszych wokalistek na świecie. Nie wszyscy wiedzą, że jej ogromną pasją był taniec. Kiedy była nastolatką, na treningach spędzała wiele godzin tygodniowo. Ale w wieku 13 lat musiała porzucić swoje hobby. Przyczyną była kontuzja biodra. Później różnego rodzaju kontuzji było znacznie więcej.

Kiedy byłam nastolatką, nienawidziłam swojego ciała” – wyznała Billie Eilish w rozmowie z „Vogue”.Byłam wściekła z powodu tego, ile bólu mi sprawiło i z ilu rzeczy musiałam zrezygnować”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)


Artystka doznawała licznych urazów. Początkowe diagnozy lekarskie były nietrafione.

„Doznałam kontuzji, na skutek której chrząstka nasadowa w moim biodrze uległa zniszczeniu. To był najbardziej przygnębiający rok w moim życiu. Po prostu leżałam w łóżku i nie mogłam się ruszyć” – wspomina trudny czas.

W końcu padła właściwa diagnoza: hipermobilność stawów.  To poważne schorzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najczęściej występuje po urazach, kiedy ktoś kolejny raz wybija kciuk czy skręca kostkę, tracąc w tych miejscach stabilność stawu. Diagnoza pojawia się zazwyczaj za późno, w momencie pojawienia się kontuzji lub jej nawrotu.

Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata” – wyznała artystka.

Młoda wokalistka nie po raz pierwszy zabrała głos na temat swojego ciała. Dwa lata temu w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” wyznała, że kiedy występuje, musi „odciąć się od wyobrażeń o swoim ciele”.  Wskazywała także na zalety obszernych ubrań, w których nie widać sylwetki. Ten sam temat podjęła, uczestnicząc w kampanii dla Calvina Kleina: mówiła, że workowate ubrania chronią przed ocenianiem czyjejś figury.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)

Skrytykowała także ocenianie wyglądu innych. Sama miała niejednokrotnie paść ofiarą tego trendu. Wspomniała, że bez względu na to, czy miała na sobie luźny strój, czy obcisłą bluzkę, było to szeroko komentowane w plotkarskich serwisach.

Atak pochwicy i fibromialgia

Objawy wiotkości stawów

wiotkości stawów (hipermobilności) możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do przesunięcia się zakresu ruchów i zostaje zaburzona bariera fizjologiczna.

Wiotkość stawów może nie dawać żadnych innych objawów poza zwiększonym zakresem ruchów. Możesz mieć hipermobilność, z którą nie wiąże się ból ani trudności w funkcjonowaniu. Czasami nadmierna wiotkość stawów jest jednak objawem zespołu nadmiernej ruchomości stawów, w której dochodzi do poważniejszych zmian. Symptomy tego schorzenia to:

  • ból i sztywność mięśni oraz stawów, odczuwane szczególnie wieczorem, w nocy lub po aktywności fizycznej,
  • „przeskakujące” stawy,
  • ból pleców i szyi,
  • częste uczucie zmęczenia,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • częste urazy, np. dyslokacje stawów

Leczenie wiotkości stawów

Podstawą leczenia wiotkości stawów jest poprawa siły mięśniowej, dzięki której stawy są lepiej chronione przed urazami. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą pomóc:

  • zredukować ból (jeśli występuje),
  • zmniejszyć ryzyko dyslokacji stawów,
  • zwiększyć siłę mięśni i ogólną sprawność,
  • poprawić postawę i równowagę ciała.

źródło: Vogue

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.