Przejdź do treści

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych – objawy hipermobilności

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych
Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych. Jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób

Wiotkość stawów może z pozoru wyglądać jak zwiększona elastyczność uzyskana np. przy pomocy ćwiczeń rozciągających. Potrafisz założyć nogę na głowę? Wygiąć o ponad 90 stopni mały palec dłoni? Dotknąć kciukiem przedramienia? W pewnych sytuacjach te umiejętności mogą okazać się imponujące, jednak mogą świadczyć o hipermobilności stawów. Jeśli do tej pory dumnie nazywano cię „człowiekiem gumą”, przyjrzyj się swoim umiejętnościom nieco bliżej – u fizjoterapeuty. Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych przy braku leczenia może wiązać się bowiem z podwyższonym ryzykiem urazów.

Czym jest wiotkość stawów?

O wiotkości stawów (hipermobilności) możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do przesunięcia się zakresu ruchów i zostaje zaburzona bariera fizjologiczna. Schorzenie to wynika z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej, a objawia się nadmierną ruchomością stawów i zakresem ruchów, niekoniecznie pożądanych. Hipermobilność stawów może wiązać się z tendencją do zwichnięć i przemieszczania się stawów, w ten sposób znajdując się w niebezpiecznej pozycji. W Polsce na to schorzenie cierpi od 12 do 24 procent osób dorosłych.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Hipermobilność cechuje przewlekły ból stawów, wiotkości torebek stawowych i więzadeł, podwichnięcia lub zwichnięcia stawów, cienka i nadmiernie rozciągliwa skóra, skłonność do siniaków i bliznowców, zaburzenia czucia proprioceptywnego (głębokiego), upośledzenia napięcia i perystaltyki jelit oraz osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie/wypadanie narządu rodnego

napisała fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Szacuje się, że w Polsce od 12 do 24% osób dorosłych jest hipermobilnych. Hipermobilność to inaczej nadmierna wiotkość stawów. Schorzenie polega na zwiększonym zakresie ruchów w stawach, wynikającym z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej. Kobiety dotyka dwa razy częściej niż mężczyzn. ⚠️Hipermobilność konstytucjonalna dotyczy wszystkich stawów i tkanek, jest wrodzona – nie pojawia się po urazach, dolegliwości mogą być różne, dlatego pacjenci którzy mają ten zespół chorobowy często cierpią na trudny do zlokalizowania ból oraz są odbierani jako hipochondrycy. ⚠️Hipermobilność cechuje przewlekły ból stawów, wiotkości torebek stawowych i więzadeł, podwichnięcia lub zwichnięcia stawów, cienka i nadmiernie rozciągliwa skóra, skłonność do siniaków i bliznowców, zaburzenia czucia proprioceptywnego (głębokiego), upośledzenia napięcia i perystaltyki jelit oraz ➡️osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie/wypadanie narządu rodnego‼️ ⚠️ jeśli masz tylko przeprost w łokciach i kolanach to nie znaczy, że masz hipermobilność stawów, ale warto temu się przyjrzeć, zdiagnozować u fizjoterapeuty. Trzeba napewno nad tym pracować, bo jak pisałam Wam wczoraj – mobilność to podstawa, złe dla naszego zdrowia jest zarówno ograniczenie ruchomości w stawach jak i nadmierna ruchomość. #fizjoterapia #fizjoterapeuta #fizjoterapeutka #fizjoterapiauroginekologiczna #ruchomosc #hipermobility #mobility #uroginecologia #rehabilitacja #miesniednamiednicy #dnomiednicy #bolkregoslupa #bolstawow #kobietapotrzydziestce #kobietapoczterdziestce #mlodamama #polskamama #zadbanamama #zadbanakobieta

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Jeśli masz tylko przeprost w łokciach i kolanach to nie znaczy, że masz hipermobilność stawów, ale warto temu się przyjrzeć, zdiagnozować u fizjoterapeuty. Trzeba napewno nad tym pracować. Mobilność to podstawa, złe dla naszego zdrowia jest zarówno ograniczenie ruchomości w stawach jak i nadmierna ruchomość

pisze @pani_fizjotrener
„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”.

Przyczyny wiotkości stawów

Hipermobilność to poważne schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej występuje po urazach, kiedy ktoś po raz trzeci wybija kciuk czy skręca kostkę, tracąc w tych miejscach stabilność stawu. Zdarza się również wrodzona wiotkość stawów nazywana hipermobilnością konstytucjonalną. Dotyczy wszystkich stawów, kręgosłupa i stawów obwodowych, powodując zwiększony zakres ruchomości.

Przy hipermobilności dochodzi do zmiany jakości kolagenu w tkankach, co sprawia, że tzw. „zawiasy”, mają za dużą swobodę ruchu. Osoby cierpiące na nadmierną wiotkość stawów często mogą się skarżyć na nawracające kontuzje przeciążeniowe i skręcenia, a jeśli uprawiają sport, powinny być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty.

Hipermobilność konstytucjonalna dotyczy wszystkich stawów i tkanek, jest wrodzona - nie pojawia się po urazach, dolegliwości mogą być różne, dlatego pacjenci którzy mają ten zespół chorobowy często cierpią na trudny do zlokalizowania ból oraz są odbierani jako hipochondrycy

napisała @pani_fizjotrener na swoim profilu na Instagramie

Objawy wiotkości stawów

Wiotkość stawów może nie dawać żadnych innych objawów poza zwiększonym zakresem ruchów. Możesz mieć hipermobilność, z którą nie wiąże się ból ani trudności w funkcjonowaniu. Czasami nadmierna wiotkość stawów jest jednak objawem zespołu nadmiernej ruchomości stawów, w której dochodzi do poważniejszych zmian. Symptomy tego schorzenia to:

 • ból i sztywność mięśni oraz stawów, odczuwana szczególnie wieczorem, w nocy lub po aktywności fizycznej,
 • „przeskakujące” stawy,
 • ból pleców i szyi,
 • częste uczucie zmęczenia,
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • częste urazy, np. dyslokacje stawów.

Hipermobilność stawów jest schorzeniem, często postrzeganym jako tzw. „umiejętność wrodzona”, dlatego diagnoza pojawia się zazwyczaj za późno, w momencie pojawienia się kontuzji lub jej nawrotu. Ważna jest świadomość i wiedza o wiotkości stawów, którą podzieliła się fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk za pomocą mediów społecznościowych.

Obserwujący jej profil podzielili się własnymi doświadczeniami.

Hipermobilność stawów a kontuzje

Pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz jest jedną z osób, które cierpią na wiotkość stawów. – Od 5 lat pracuję nad tym, aby uczyć się prawidłowego wzorca ruchowego. Nie mogę biegać, muszę uważać jak chodzę, skaczę itp. Mam hipermobilność stawów, co oznacza, że mój zakres ruchu jest znacznie większy niż normalnego człowieka – staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań. – napisała na swoim profilu na Instagramie.

pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz
Staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Sport to zdrowie? Tak, ale głównie rekreacyjny. Dużo osób zadawało mi ostatnio pytanie dlaczego mam problemy ze zdrowiem skoro piszę, że pływanie to taki zdrowy sport??‍♀️ Pływając wyczynowo, moje ciało przystosowało się do życia w wodzie? Codziennie więcej pływałam kilometrów niż chodziłam (ok 12-16km dziennie). Po zakończonej karierze pływackiej gdy nagle przestałam pływać a zaczęłam więcej chodzić moje ciało przystosowało mój ruch na lądzie tak jakby płynęło. Dlatego chodząc skręcałam nogi od biodra po stopę do środka (tak, jak to się robi płynąc). Obciążałam przez to bardzo kolana oraz plecy? Od 5 lat pracuje nad tym aby uczyć się prawidłowego wzorca ruchowego. Nie mogę biegać, musze uważać jak chodzę, skaczę itp. Mam hipermobilność stawów, co oznacza, że mój zakres ruchu jest znacznie większy niż normalnego człowieka – staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań ?? Po latach pracy nad swoim ciałem, wiem przy jakich ruchach powinnam szczególnie uważać, czego nie powinnam robić, a jakie ćwiczenia są mi zalecane. Dlatego współpracuję z dość wąskim gronem osób, które znają moje dolegliwości i szybko są w stanie mi pomóc ???‍♀️ to tak w skrócie…? macie jeszcze jakieś pytania? ✌️??? #adriannaSWIM #martabrodziak #brodziakcorporation #vspink #victoriassecretpoland #victoriassecret #casacook #casacookkos #ch24pl #workout #swimmersproblems #hipermobility #hipermobilność #zdrowie #naukaplywania #plywanie #trener #pływanie #swimgirl #healthproblems #kontuzja ?‍♀️??

Post udostępniony przez Adrianna Wawrzynkiewicz (@adriannaswim)

Leczenie wiotkości stawów

Podstawą leczenia wiotkości stawów jest poprawa siły mięśniowej, dzięki której stawy są lepiej chronione przez urazami. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą pomóc:

 • zredukować ból (jeśli występuje),
 • zmniejszyć ryzyko dyslokacji stawów,
 • zwiększyć siłę mięśni i ogólną sprawność,
 • poprawić postawę i równowagę ciała.

Wiotkość stawów u dzieci

Szybki wzrost może nasilić objawy wiotkości stawów u dzieci. Dobrą wiadomością jest to, że z wiekiem hipermobilność zwykle ulega zmniejszeniu. Dzieci z wiotkością stawów powinny być zachęcane do aktywności fizycznej o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia pozwalają na poprawę równowagi, koordynacji oraz redukcję bólu występującego u niektórych osób z wiotkością stawów. Najlepiej, by dziecko nie ograniczało się do jednego rodzaju ćwiczeń i wybierało różne sporty. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Leczenie wiotkości stawów u dzieci, tak jak u dorosłych, opiera się na pracy z fizjoterapeutą.

Bibliografia:

 1. National Health Service (2017) Joint hypermobility syndrome.
 2. National Health Service inform (2020) Joint hypermobility.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wybierz najlepszy sport najlepszy dla twoich stawów. Fizjoterapeuta podpowiada

Lekarz dotyka dłoni pacjenta

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Dziewczyna stoi przy krze lodowej

Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?

ból

Co stres robi z naszymi stawami? Będziesz zaskoczona

Prądy interferencyjne – wskazania, skutki uboczne, cena

Masaż wirowy – rodzaje, wskazania, przygotowanie, cena

Rotor rehabilitacyjny – czym jest i jaki wybrać?

Szyna CPM – co to jest, jak ćwiczyć? Wypożyczalnie szyn

Budowa kolana – rzepka, łąkotka, więzadła

Staw Choparta i Lisfranca – budowa, funkcje, leczenie urazów

Staw kolanowy – budowa, urazy, jak wzmocnić kolana

Gościec stawowy – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

dna moczanowa

Jak pozbyć się kwasu moczowego? Co podwyższa jego stężenie?

Zespół bolesnego barku – przyczyny, objawy, rehabilitacja

USG stawów – wskazania, przygotowanie i przebieg badania

Metionina - działanie, źródła w pożywieniu i suplementacja

Metionina – działanie, źródła w pożywieniu i suplementacja

Ból nóg na zmianę pogody – jak sobie pomóc?

Osteofitoza – przyczyny, objawy, leczenie

Osteofitoza krawędziowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kolagen jest czymś, czego potrzebujemy, ale czy warto dodawać go do kawy?

Brzydkie kolana? To już nie problem.

Brzydkie kolana – jak im przeciwdziałać w każdym wieku?

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

Można „siedzieć na tyłku” i robić dla siebie coś dobrego. Pani Fizjotrener radzi, jak zadbać o kręgosłup i stawy w czasie pandemii

Kobieta uprawia nordic walking

Nordic walking – jak trenować bezpiecznie? Radzi fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Odkryte kostki zimą - jak szkodzą zdrowiu?

Odsłaniasz kostki zimą? Fizjoterapeuta ostrzega: ten błąd możesz przypłacić zdrowiem

Staw ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i sposób leczenia

Staw ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i sposób leczenia

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

×