Przejdź do treści

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych – objawy hipermobilności

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych
Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych. Jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wiotkość stawów może z pozoru wyglądać jak zwiększona elastyczność uzyskana np. przy pomocy ćwiczeń rozciągających. Potrafisz założyć nogę na głowę? Wygiąć o ponad 90 stopni mały palec dłoni? Dotknąć kciukiem przedramienia? W pewnych sytuacjach te umiejętności mogą okazać się imponujące, jednak mogą świadczyć o hipermobilności stawów. Jeśli do tej pory dumnie nazywano cię „człowiekiem gumą”, przyjrzyj się swoim umiejętnościom nieco bliżej – u fizjoterapeuty. Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych przy braku leczenia może wiązać się bowiem z podwyższonym ryzykiem urazów.

Czym jest wiotkość stawów?

O wiotkości stawów (hipermobilności) możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do przesunięcia się zakresu ruchów i zostaje zaburzona bariera fizjologiczna. Schorzenie to wynika z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej, a objawia się nadmierną ruchomością stawów i zakresem ruchów, niekoniecznie pożądanych. Hipermobilność stawów może wiązać się z tendencją do zwichnięć i przemieszczania się stawów, w ten sposób znajdując się w niebezpiecznej pozycji. W Polsce na to schorzenie cierpi od 12 do 24 procent osób dorosłych.

Hipermobilność cechuje przewlekły ból stawów, wiotkości torebek stawowych i więzadeł, podwichnięcia lub zwichnięcia stawów, cienka i nadmiernie rozciągliwa skóra, skłonność do siniaków i bliznowców, zaburzenia czucia proprioceptywnego (głębokiego), upośledzenia napięcia i perystaltyki jelit oraz osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie/wypadanie narządu rodnego

napisała fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Szacuje się, że w Polsce od 12 do 24% osób dorosłych jest hipermobilnych. Hipermobilność to inaczej nadmierna wiotkość stawów. Schorzenie polega na zwiększonym zakresie ruchów w stawach, wynikającym z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej. Kobiety dotyka dwa razy częściej niż mężczyzn. ⚠️Hipermobilność konstytucjonalna dotyczy wszystkich stawów i tkanek, jest wrodzona – nie pojawia się po urazach, dolegliwości mogą być różne, dlatego pacjenci którzy mają ten zespół chorobowy często cierpią na trudny do zlokalizowania ból oraz są odbierani jako hipochondrycy. ⚠️Hipermobilność cechuje przewlekły ból stawów, wiotkości torebek stawowych i więzadeł, podwichnięcia lub zwichnięcia stawów, cienka i nadmiernie rozciągliwa skóra, skłonność do siniaków i bliznowców, zaburzenia czucia proprioceptywnego (głębokiego), upośledzenia napięcia i perystaltyki jelit oraz ➡️osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie/wypadanie narządu rodnego‼️ ⚠️ jeśli masz tylko przeprost w łokciach i kolanach to nie znaczy, że masz hipermobilność stawów, ale warto temu się przyjrzeć, zdiagnozować u fizjoterapeuty. Trzeba napewno nad tym pracować, bo jak pisałam Wam wczoraj – mobilność to podstawa, złe dla naszego zdrowia jest zarówno ograniczenie ruchomości w stawach jak i nadmierna ruchomość. #fizjoterapia #fizjoterapeuta #fizjoterapeutka #fizjoterapiauroginekologiczna #ruchomosc #hipermobility #mobility #uroginecologia #rehabilitacja #miesniednamiednicy #dnomiednicy #bolkregoslupa #bolstawow #kobietapotrzydziestce #kobietapoczterdziestce #mlodamama #polskamama #zadbanamama #zadbanakobieta

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Jeśli masz tylko przeprost w łokciach i kolanach to nie znaczy, że masz hipermobilność stawów, ale warto temu się przyjrzeć, zdiagnozować u fizjoterapeuty. Trzeba napewno nad tym pracować. Mobilność to podstawa, złe dla naszego zdrowia jest zarówno ograniczenie ruchomości w stawach jak i nadmierna ruchomość

pisze @pani_fizjotrener
„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”.

Przyczyny wiotkości stawów

Hipermobilność to poważne schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej występuje po urazach, kiedy ktoś po raz trzeci wybija kciuk czy skręca kostkę, tracąc w tych miejscach stabilność stawu. Zdarza się również wrodzona wiotkość stawów nazywana hipermobilnością konstytucjonalną. Dotyczy wszystkich stawów, kręgosłupa i stawów obwodowych, powodując zwiększony zakres ruchomości.

Przy hipermobilności dochodzi do zmiany jakości kolagenu w tkankach, co sprawia, że tzw. „zawiasy”, mają za dużą swobodę ruchu. Osoby cierpiące na nadmierną wiotkość stawów często mogą się skarżyć na nawracające kontuzje przeciążeniowe i skręcenia, a jeśli uprawiają sport, powinny być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty.

Hipermobilność konstytucjonalna dotyczy wszystkich stawów i tkanek, jest wrodzona - nie pojawia się po urazach, dolegliwości mogą być różne, dlatego pacjenci którzy mają ten zespół chorobowy często cierpią na trudny do zlokalizowania ból oraz są odbierani jako hipochondrycy

napisała @pani_fizjotrener na swoim profilu na Instagramie

Objawy wiotkości stawów

Wiotkość stawów może nie dawać żadnych innych objawów poza zwiększonym zakresem ruchów. Możesz mieć hipermobilność, z którą nie wiąże się ból ani trudności w funkcjonowaniu. Czasami nadmierna wiotkość stawów jest jednak objawem zespołu nadmiernej ruchomości stawów, w której dochodzi do poważniejszych zmian. Symptomy tego schorzenia to:

  • ból i sztywność mięśni oraz stawów, odczuwana szczególnie wieczorem, w nocy lub po aktywności fizycznej,
  • „przeskakujące” stawy,
  • ból pleców i szyi,
  • częste uczucie zmęczenia,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • częste urazy, np. dyslokacje stawów.

Hipermobilność stawów jest schorzeniem, często postrzeganym jako tzw. „umiejętność wrodzona”, dlatego diagnoza pojawia się zazwyczaj za późno, w momencie pojawienia się kontuzji lub jej nawrotu. Ważna jest świadomość i wiedza o wiotkości stawów, którą podzieliła się fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk za pomocą mediów społecznościowych.

Obserwujący jej profil podzielili się własnymi doświadczeniami.

Hipermobilność stawów a kontuzje

Pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz jest jedną z osób, które cierpią na wiotkość stawów. – Od 5 lat pracuję nad tym, aby uczyć się prawidłowego wzorca ruchowego. Nie mogę biegać, muszę uważać jak chodzę, skaczę itp. Mam hipermobilność stawów, co oznacza, że mój zakres ruchu jest znacznie większy niż normalnego człowieka – staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań. – napisała na swoim profilu na Instagramie.

pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz
Staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Sport to zdrowie? Tak, ale głównie rekreacyjny. Dużo osób zadawało mi ostatnio pytanie dlaczego mam problemy ze zdrowiem skoro piszę, że pływanie to taki zdrowy sport??‍♀️ Pływając wyczynowo, moje ciało przystosowało się do życia w wodzie? Codziennie więcej pływałam kilometrów niż chodziłam (ok 12-16km dziennie). Po zakończonej karierze pływackiej gdy nagle przestałam pływać a zaczęłam więcej chodzić moje ciało przystosowało mój ruch na lądzie tak jakby płynęło. Dlatego chodząc skręcałam nogi od biodra po stopę do środka (tak, jak to się robi płynąc). Obciążałam przez to bardzo kolana oraz plecy? Od 5 lat pracuje nad tym aby uczyć się prawidłowego wzorca ruchowego. Nie mogę biegać, musze uważać jak chodzę, skaczę itp. Mam hipermobilność stawów, co oznacza, że mój zakres ruchu jest znacznie większy niż normalnego człowieka – staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań ?? Po latach pracy nad swoim ciałem, wiem przy jakich ruchach powinnam szczególnie uważać, czego nie powinnam robić, a jakie ćwiczenia są mi zalecane. Dlatego współpracuję z dość wąskim gronem osób, które znają moje dolegliwości i szybko są w stanie mi pomóc ???‍♀️ to tak w skrócie…? macie jeszcze jakieś pytania? ✌️??? #adriannaSWIM #martabrodziak #brodziakcorporation #vspink #victoriassecretpoland #victoriassecret #casacook #casacookkos #ch24pl #workout #swimmersproblems #hipermobility #hipermobilność #zdrowie #naukaplywania #plywanie #trener #pływanie #swimgirl #healthproblems #kontuzja ?‍♀️??

Post udostępniony przez Adrianna Wawrzynkiewicz (@adriannaswim)

Leczenie wiotkości stawów

Podstawą leczenia wiotkości stawów jest poprawa siły mięśniowej, dzięki której stawy są lepiej chronione przez urazami. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą pomóc:

  • zredukować ból (jeśli występuje),
  • zmniejszyć ryzyko dyslokacji stawów,
  • zwiększyć siłę mięśni i ogólną sprawność,
  • poprawić postawę i równowagę ciała.

Wiotkość stawów u dzieci

Szybki wzrost może nasilić objawy wiotkości stawów u dzieci. Dobrą wiadomością jest to, że z wiekiem hipermobilność zwykle ulega zmniejszeniu. Dzieci z wiotkością stawów powinny być zachęcane do aktywności fizycznej o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia pozwalają na poprawę równowagi, koordynacji oraz redukcję bólu występującego u niektórych osób z wiotkością stawów. Najlepiej, by dziecko nie ograniczało się do jednego rodzaju ćwiczeń i wybierało różne sporty. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Leczenie wiotkości stawów u dzieci, tak jak u dorosłych, opiera się na pracy z fizjoterapeutą.

Bibliografia:

  1. National Health Service (2017) Joint hypermobility syndrome.
  2. National Health Service inform (2020) Joint hypermobility.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Skręcenie stawu skokowego – jak szybko wrócić do zdrowia? Poznaj sposoby sportowców

Uważano, że jest karą za zepsucie moralne, chorym upuszczano krew, podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową / ilustracja: Joanna Zduniak (Rawpixel.com, Adobe Stock, Wellcome Collection)

Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

Choroby układu ruchu – przykłady, profilaktyka, przyczyny /fot. Adobe Stock

Choroby układu ruchu – zwyrodnienia, zakrzepica, rwa barkowa i kulszowa. Przyczyny, leczenie i profilaktyka

Przyczyny i objawy krioglobulinemii. Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Objawy, przyczyny i leczenie porażenia nerwu strzałkowego

Ręka szponiasta – co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Ból kostki – przyczyny, objawy i metody diagnostyczne. Co na skręconą kostkę?

Caroline Wozniacki

Caroline Wozniacki: „Byłam u sześciu lekarzy, zanim usłyszałam diagnozę”. Specjaliści bagatelizowali jej objawy

dna moczanowa

Jak pozbyć się kwasu moczowego i co podwyższa jego stężenie? Wyjaśniamy

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego

Jak poradzić sobie z bólem z boku biodra? Sprawdź ćwiczenia polecane przez Kamila Kozakowskiego

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Ból pośladka – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Ból pośladka a rwa kulszowa

Trzaskający palec – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie. Kiedy konieczny zabieg?

Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega

ból

Co stres robi z naszymi stawami? Będziesz zaskoczona

Błędy młodości, które mogą skutkować reumatyzmem

Zdarza ci się słyszeć "strzelanie" w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka jaka może być tego przyczyna

Zdarza ci się słyszeć „strzelanie” w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka może być tego przyczyna

Wybierz najlepszy sport najlepszy dla twoich stawów. Fizjoterapeuta podpowiada

Lekarz dotyka dłoni pacjenta

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Dziewczyna stoi przy krze lodowej

Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?

Prądy interferencyjne – wskazania, skutki uboczne, cena

Masaż wirowy – rodzaje, wskazania, przygotowanie, cena

Rotor rehabilitacyjny – czym jest i jaki wybrać?

Szyna CPM – co to jest, jak ćwiczyć? Wypożyczalnie szyn