Przejdź do treści

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych – objawy hipermobilności

Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych
Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych. Jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiotkość stawów może z pozoru wyglądać jak zwiększona elastyczność uzyskana np. przy pomocy ćwiczeń rozciągających. Potrafisz założyć nogę na głowę? Wygiąć o ponad 90 stopni mały palec dłoni? Dotknąć kciukiem przedramienia? W pewnych sytuacjach te umiejętności mogą okazać się imponujące, jednak mogą świadczyć o hipermobilności stawów. Jeśli do tej pory dumnie nazywano cię „człowiekiem gumą”, przyjrzyj się swoim umiejętnościom nieco bliżej – u fizjoterapeuty. Wiotkość stawów u dzieci i dorosłych przy braku leczenia może wiązać się bowiem z podwyższonym ryzykiem urazów.

Czym jest wiotkość stawów?

O wiotkości stawów (hipermobilności) możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do przesunięcia się zakresu ruchów i zostaje zaburzona bariera fizjologiczna. Schorzenie to wynika z nieprawidłowej budowy tkanki łącznej, a objawia się nadmierną ruchomością stawów i zakresem ruchów, niekoniecznie pożądanych. Hipermobilność stawów może wiązać się z tendencją do zwichnięć i przemieszczania się stawów, w ten sposób znajdując się w niebezpiecznej pozycji. W Polsce na to schorzenie cierpi od 12 do 24 procent osób dorosłych.

Hipermobilność cechuje przewlekły ból stawów, wiotkości torebek stawowych i więzadeł, podwichnięcia lub zwichnięcia stawów, cienka i nadmiernie rozciągliwa skóra, skłonność do siniaków i bliznowców, zaburzenia czucia proprioceptywnego (głębokiego), upośledzenia napięcia i perystaltyki jelit oraz osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie/wypadanie narządu rodnego

napisała fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jeśli masz tylko przeprost w łokciach i kolanach to nie znaczy, że masz hipermobilność stawów, ale warto temu się przyjrzeć, zdiagnozować u fizjoterapeuty. Trzeba napewno nad tym pracować. Mobilność to podstawa, złe dla naszego zdrowia jest zarówno ograniczenie ruchomości w stawach jak i nadmierna ruchomość

pisze @pani_fizjotrener
„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”.

Przyczyny wiotkości stawów

Hipermobilność to poważne schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej występuje po urazach, kiedy ktoś po raz trzeci wybija kciuk czy skręca kostkę, tracąc w tych miejscach stabilność stawu. Zdarza się również wrodzona wiotkość stawów nazywana hipermobilnością konstytucjonalną. Dotyczy wszystkich stawów, kręgosłupa i stawów obwodowych, powodując zwiększony zakres ruchomości.

Przy hipermobilności dochodzi do zmiany jakości kolagenu w tkankach, co sprawia, że tzw. „zawiasy”, mają za dużą swobodę ruchu. Osoby cierpiące na nadmierną wiotkość stawów często mogą się skarżyć na nawracające kontuzje przeciążeniowe i skręcenia, a jeśli uprawiają sport, powinny być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty.

Hipermobilność konstytucjonalna dotyczy wszystkich stawów i tkanek, jest wrodzona - nie pojawia się po urazach, dolegliwości mogą być różne, dlatego pacjenci którzy mają ten zespół chorobowy często cierpią na trudny do zlokalizowania ból oraz są odbierani jako hipochondrycy

napisała @pani_fizjotrener na swoim profilu na Instagramie

Objawy wiotkości stawów

Wiotkość stawów może nie dawać żadnych innych objawów poza zwiększonym zakresem ruchów. Możesz mieć hipermobilność, z którą nie wiąże się ból ani trudności w funkcjonowaniu. Czasami nadmierna wiotkość stawów jest jednak objawem zespołu nadmiernej ruchomości stawów, w której dochodzi do poważniejszych zmian. Symptomy tego schorzenia to:

 • ból i sztywność mięśni oraz stawów, odczuwana szczególnie wieczorem, w nocy lub po aktywności fizycznej,
 • „przeskakujące” stawy,
 • ból pleców i szyi,
 • częste uczucie zmęczenia,
 • problemy z koordynacją ruchową,
 • częste urazy, np. dyslokacje stawów.

Hipermobilność stawów jest schorzeniem, często postrzeganym jako tzw. „umiejętność wrodzona”, dlatego diagnoza pojawia się zazwyczaj za późno, w momencie pojawienia się kontuzji lub jej nawrotu. Ważna jest świadomość i wiedza o wiotkości stawów, którą podzieliła się fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk za pomocą mediów społecznościowych.

Obserwujący jej profil podzielili się własnymi doświadczeniami.

Hipermobilność stawów a kontuzje

Pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz jest jedną z osób, które cierpią na wiotkość stawów. – Od 5 lat pracuję nad tym, aby uczyć się prawidłowego wzorca ruchowego. Nie mogę biegać, muszę uważać jak chodzę, skaczę itp. Mam hipermobilność stawów, co oznacza, że mój zakres ruchu jest znacznie większy niż normalnego człowieka – staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań. – napisała na swoim profilu na Instagramie.

Staw pracuje w nienaturalnym dla siebie zakresie ruchu, co powoduje większe ryzyko kontuzji. Dlatego często uszkadzam się nawet nie podczas ćwiczeń, ale normalnych codziennych zadań

pływaczka Adrianna Wawrzynkiewicz
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Leczenie wiotkości stawów

Podstawą leczenia wiotkości stawów jest poprawa siły mięśniowej, dzięki której stawy są lepiej chronione przez urazami. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty mogą pomóc:

 • zredukować ból (jeśli występuje),
 • zmniejszyć ryzyko dyslokacji stawów,
 • zwiększyć siłę mięśni i ogólną sprawność,
 • poprawić postawę i równowagę ciała.

Wiotkość stawów u dzieci

Szybki wzrost może nasilić objawy wiotkości stawów u dzieci. Dobrą wiadomością jest to, że z wiekiem hipermobilność zwykle ulega zmniejszeniu. Dzieci z wiotkością stawów powinny być zachęcane do aktywności fizycznej o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia pozwalają na poprawę równowagi, koordynacji oraz redukcję bólu występującego u niektórych osób z wiotkością stawów. Najlepiej, by dziecko nie ograniczało się do jednego rodzaju ćwiczeń i wybierało różne sporty. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Leczenie wiotkości stawów u dzieci, tak jak u dorosłych, opiera się na pracy z fizjoterapeutą.

Bibliografia:

 1. National Health Service (2017) Joint hypermobility syndrome.
 2. National Health Service inform (2020) Joint hypermobility.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.