Przejdź do treści

Ból spojenia łonowego w ciąży dotyka wielu kobiet. Co powinnaś o nim wiedzieć? Wyjaśnia Monika Grzegorzewicz

Ból spojenia łonowego w ciąży / istock
Ból spojenia łonowego w ciąży / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Ból spojenia łonowego w ciąży. Jeśli już go masz, to wiesz, o czym mówię… – pisze Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Specjalistka w swoim najnowszym poście opisała praktyczne wskazówki dla ciężarnych kobiet zmagających się z problemem bólu spojenia. Co warto wiedzieć? 

Fizjoterapia Kobieca

Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, co możemy zrobić, jeśli jesteśmy w ciąży i zmagamy się z bólem spojenia łonowego.

Ból spojenia łonowego w ciąży – przyczyny

Jaka jest przyczyna bólu spojenia łonowego w ciąży?

– Więzadła miednicy stają się bardziej elastyczne i miękkie w czasie ciąży. Twoja miednica rozszerza się, aby pomieścić rosnące dziecko. W związku ze zmianami hormonalnymi i biomechanicznymi jesteś narażona na przeciążenia tego miejsca. Może to się objawić ostrym bólem w obrębie kości łonowych lub pachwin w trakcie przekręcania się na łóżku, wykonując krok, stojąc na jednej nodze, ubierając się lub wysiadając z samochodu – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz.

Ból spojenia łonowego w ciąży – wskazówki

Jak dodaje specjalistka, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc i zmniejszyć dolegliwości.

– Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dzięki odpowiedniej terapii manualnej, ale też aplikacji kinesiotaping może odciążyć okolice spojenia i wyrównać balans napięć więzadłowych w obrębie miednicy. Nauczy Cię także aktywować mięśnie dna miednicy, które pomogą stabilizować miednicę.

Pozostań symetryczna – w trakcie spania, połóż poduszkę między kolanami. Możesz też podłożyć coś pod brzuszek, by nie powodował pociągania tkanek w stronę podłoża. Trzymaj nogi razem podczas przekręcania się na łóżku, czy wsiadania, wysiadania z samochodu. ⠀

Unikaj stania na jednej nodze. Usiądź podczas ubierania się, zakładania skarpet i butów oraz golenia nóg.

Korzystając ze schodów, wchodź i schodź bokiem – wymienia Monika Grzegorzewicz.

Ekspertka dodaje, że istnieją także pasy ciążowe, które skompresują spojenie łonowe i zmniejszą dolegliwości bólowe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

⚡️BÓL SPOJENIA ŁONOWEGO W CIĄŻY⚡️ Jeśli już go masz, to wiesz, o czym mówię. Więzadła miednicy stają się bardziej elastyczne i miękkie w czasie ciąży (Twoja miednica rozszerza się, aby pomieścić rosnące dziecko). W związku ze zmianami hormonalnymi i biomechanicznymi jesteś narażona na przeciążenia tego miejsca. Może to się objawić ostrym bólem w obrębie kości łonowych lub pachwin w trakcie przekręcania się na łóżku, wykonując krok, stojąc na jednej nodze, ubierając się lub wysiadając z samochodu. ⠀ ?Istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć dolegliwości:⠀ 1️⃣ Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dzięki odpowiedniej terapii manualnej, ale też aplikacji kinesiotaping może odciążyć okolice spojenia i wyrównać balans napięć więzadłowych w obrębie miednicy. Nauczy Cię także aktywować mięśnie dna miednicy, które pomogą stabilizować miednicę. 2️⃣ Pozostań symetryczny – w trakcie spania, połóż poduszkę między kolanami. Możesz też podłożyć coś pod brzuszek, by nie powodował pociągania tkanek w stronę podłoża. Trzymaj nogi razem podczas przekręcania się na łóżku, czy wsiadania / wysiadania z samochodu. ⠀ 3️⃣ Unikaj stania na jednej nodze. Usiąść podczas ubierania się, zakładania skarpet i butów oraz golenia nóg;) 4️⃣ Korzystając ze schodów, wchodź i schodź bokiem. 5️⃣ Istnieją także pasy ciążowe, które skompresują spojenie łonowe i zmniejszą dolegliwości bólowe. ⠀ Masz pytania??? #rodzew2020 #instamama #instamatki #ciąża #fizjoterapia #osteopatia #momtobe #pubicpain #miednica #położna

Post udostępniony przez Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca)

Dolegliwości w ciąży

Pod postem na profilu „Fizjoterapia Kobieca” pojawiło się wiele komentarzy. Okazuje się, że problem bólu spojenia łonowego dotyczy wielu kobiet.

„Miałam to na koniec ciąży i długo, długo po. Coś strasznego. Ból trudny do opisania. Pamiętam, że przez kilka pierwszych okresów po ciąży nie mogłam niemal chodzić z bólu. Lekarze mówili, że to musi przejść i przeszło, ale ile się nacierpiałam to moje. Myślę, że warto, by osoby potencjalnie zainteresowane wiedziały, że można sobie ulżyć w tym cierpieniu. Ja o tym nie wiedziałam”

„Jak ja dobrze znam to uczucie”

„9 miesięcy po, a ból dalej jest”

„Mi bóle zaczęły się w 5 m-cu a od 7-go ledwo chodziłam. Rozejście było wskazaniem do cc, i mimo, że minęły od tego czasu już prawie 4 m-ce, ja nadal czuję dyskomfort przy np. wejściu na podest”

Zmagasz się z bólem spojenia łonowego? Udaj się do osteopaty bądź fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.