Przejdź do treści

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących złośliwych nowotworów u kobiet. Czy badanie krwi wystarczy, by wykryć zmiany nowotworowe w piersi? Jakie znaczenie diagnostyczne ma marker Ca 15-3 i kiedy jego wynik może wprowadzić w błąd? Sprawdź, gdzie możesz wykonać to badanie i czy jest ono dla ciebie odpowiednie.

Czym jest marker Ca 15-3? 

Niektóre nowotwory wytwarzają duże, specyficzne cząsteczki, które mogą być rozpoznawane przez układ odpornościowy twojego organizmu – takie patologie określa się mianem markerów nowotworowych. Rak piersi jest właśnie jednym z tego typu schorzeń, które mogą wydzielać do krwioobiegu markery, w tym przypadku Ca 15-3.  

Jeżeli jego poziom przekracza granice norm laboratoryjnych, to daje to podstawy do podejrzenia rozrostu nowotworowego. Należy jednak pamiętać, że wspomniane cząsteczki nie są w pełni swoiste, co oznacza, że mogą występować w minimalnym stężeniu w warunkach fizjologicznych, ale również w przebiegu innych patologii.

lekarz diagnozujący płuca

Czy podwyższony poziom Ca 15-3 zawsze oznacza raka? 

Podwyższony marker Ca 15-3 we krwi jest dla ciebie czerwoną lampką ostrzegawczą, że w organizmie dzieje się coś złego. U osoby zdrowej stężenie cząsteczek nie powinno przekraczać normy, jednak ich obecność nie zawsze musi oznaczać rozpoznanie raka piersi. Niestety zdarza się, że Ca 15-3 pojawia się we krwi przy innych rozrostach nowotworowych. Zalicza się tu np. nowotwory jajnika czy raka płuc. Przy patologicznym rozroście błony wyściełającej macicę, czyli endometrium, poziom markera Ca 15-3 również może wzrastać.  

Najbardziej mylący jest wzrost wartości markerów nowotworowych wynikający z uszkodzenia komórek wątrobowych. Wynik może być fałszywie dodatni w przebiegu marskości wątroby, czyli w stadium zaawansowanego, nieodwracalnego uszkodzenia narządu, jak również przy ostrych stanach zapalnych. Czasami zmiany takie jak włókniak piersi czy przerost tkanki tłuszczowej piersi też przyczyniają się do podwyższonego stężenia markera Ca 15-3 we krwi. Warto także wiedzieć, że poziom markera Ca 15-3 wzrasta fizjologicznie w III trymestrze ciąży.

Czy warto oznaczać marker Ca 15-3? 

Oznaczenie markera Ca 15-3 może stanowić uzupełnienie ścieżki diagnostycznej dla obserwacji rozwoju, wykrycia raka piersi u kobiet czy przy monitorowaniu leczenia. Razem z innymi badaniami pozwala na wczesne wykrycie nawrotów choroby u pacjentek leczonych już wcześniej z powodu tego nowotworu, a które nie mają swoistych klinicznych objawów. Warto jednak wiedzieć, kiedy wykonanie tego badania faktycznie ma sens i czy warto oznaczać marker nowotworowy bez dodatkowej diagnostyki. 

Jakie objawy powinny skłonić Cię do oznaczenia poziomu markera nowotworowego Ca 15-3 we krwi? Otóż jest to przede wszystkim wyczuwalny w palpacyjnym badaniu piersi guzek bądź niecharakterystyczne zgrubienie. Rak piersi może objawiać się także deformacją sutka. Zatem jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy kliniczne, wtedy możesz się zdecydować na diagnostykę laboratoryjną. Pamiętaj jednak, że sam wynik markera Ca 15-3 nie będzie podstawą do postawienia diagnozy. 

Drugą grupą, w przypadku której warto oznaczyć poziom markera Ca 15-3 są kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi, poddane leczeniu. Można wręcz powiedzieć, że monitorowanie efektów stosowanych metod jest zdecydowanie lepszym zastosowaniem tego markera niż pierwotna diagnostyka, choć i tak ma znikome praktyczne zastosowanie w dzisiejszych czasach.

usg

Gdzie wykonać badanie markera Ca 15-3? 

Badanie markera Ca 15-3 można wykonać niemal w każdym laboratorium diagnostycznym. Nie wymaga ono żadnego przygotowania, poza zastrzeżeniem, że na 12 godzin przed pobraniem krwi nie należy przyjmować suplementów bogatych w witaminy z grupy B. Koszt to ok. 40 zł, a wynik otrzymasz na drugi dzień.

Wyniki markera Ca 15-3 i ich interpretacja

Zasadniczo przyjmuje się, że norma dla markera Ca 15-3 to wartość <25 U/ml. Oczywiście na interpretację wyniku mają wpływ choroby współistniejące i metoda oznaczenia. Podwyższony poziom Ca 15-3 może korelować z nowotworowym rozrostem w piersi, a klinicznie wzrost jego stężenia u kobiet z rozpoznanym rakiem piersi wskazywać może na wystąpienie przerzutów nowotworowych.  

Aby zwiększyć obiektywność badania, można wykonać pomiar Ca 15-3 jednocześnie z pomiarem markera nowotworowego CEA (oznaczanego rutynowo w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych jelita grubego). Wzrost markera Ca 15-3 wraz z markerem CEA sugeruje nawrót nowotworu piersi. Podwyższony poziom Ca 15-3 jest niekorzystnym czynnikiem, jeżeli chodzi o rokowania.

Czy poziom Ca 15-3 może być za niski? 

Kiedy wykonasz oznaczenie markera Ca 15-3, możesz interpretować jego poziom w czasie, decydując się na kolejne badania laboratoryjne, jednak poziom markera Ca 15-3 nie może być za niski. Pamiętaj natomiast, że spadek stężenia koreluje w tym przypadku z właściwą odpowiedzią organizmu na zastosowane leczenie, a więc jest to powód do radości. 

Dr Małgorzata Andrzejewska

Możliwości diagnostyczne a praktyka kliniczna 

Marker nowotworowy Ca 15-3 możesz oznaczyć w dowolnym laboratorium na własną rękę, jednak należy pamiętać, iż dostępność badania nie oznacza, że koniecznie trzeba je od razu wykonywać. Jeśli występują u ciebie niepokojące objawy, to oczywiście może się okazać, że będzie to dobrym uzupełnieniem diagnostyki.  

Jednak z perspektywy klinicznej tego markera raczej nie wykonuje się w celach czysto diagnostycznych. Bardziej zasadne jest monitorowanie jego stężenia rozciągnięte w czasie, choć i to ma niewielkie zastosowanie w dzisiejszych czasach. Pamiętaj też, że badanie markera Ca 15-3 nie powinno odwlekać innych, bardziej swoistych i czułych badań diagnostycznych. Może być badaniem uzupełniającym, ale nigdy podstawowym.

 

Bibliografia 

  1. Dobosz P., Nowoczesna Diagnostyka w Onkologii, PZWL, 2021. 
  2. Przyjemska B., Czego nie powie Ci lekarz o chorobach nowotworowych, Vital, 2016. 
  3. Wojtukiewicz M. Z., Bidziński M., Leczenie systemowe chorych na nowotwory ginekologiczne, Atria Med., 2022. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

Nowa terapia w leczeniu szpiczaka mnogiego z 90 proc. skutecznością - na zdjęciu kobieta w laboratorium

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworu krwi. Ma 90 proc. skuteczności

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię