Przejdź do treści

Choroba Peyroniego – leczenie i jej skutki

Choroba Peyroniego - leczenie i jej skutki
Choroba Peyroniego - leczenie i jej skutki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie leków. Wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję

Choroba Peyroniego, czyli plastyczne stwardnienie prącia to rzadkie schorzenie występujące u mężczyzn około 50 roku życia. Cechuje się postępującym włóknieniem osłonki ciał jamistych, co skutkuje skrzywieniem penisa oraz bolesnością towarzyszącą wzwodowi. Choroba Peyroniego może ostatecznie uniemożliwić stosunek seksualny. Przyczyny choroby nie zostały jednoznacznie zdefiniowane, wymieniany jest udział takich czynników jak zmiany miażdżycowe, cukrzyca czy choroby tkanki łącznej. Leczenie choroby Peyroniego sprowadza się do stosowania odpowiedniej farmakoterapii, niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Zdarza się, że choroba Peyroniego ustępuje samoistnie.

Choroba Peyroniego – co to jest?

Choroba Peyroniego to choroba zdiagnozowana po raz pierwszy w 1743 roku przez francuskiego lekarza de la Peyroniego. Schorzenie to polega na powstawaniu nieprawidłowych zmian w okolicy ciał jamistych prącia, co może zaburzyć procesy erekcji. Każde ciało jamiste prącia otoczone jest tzw. otoczką białawą – błoną, która w stanie spoczynku ma około 2 mm grubości, a podczas wzwodu – 0,5 mm grubości. Włóknienie i bliznowacenie osłonki białawej, rozwijające się w efekcie odkładanie się twardych blaszek łącznotkankowych prowadzą do deformacji prącia i bolesnych erekcji.

Choroba Peyroniego dotyczy około 1% mężczyzn, głównie w wieku 40 – 60 lat i cechuje się stopniowym rozwojem. W pierwszym etapie może przebiegać bezobjawowo, dopiero wraz z coraz większym zaawansowaniem zmian patologicznych w obrębie struktur łącznotkankowych prącia dochodzi do pojawienia się charakterystycznych objawów. Za pierwszy etap choroby Peyroniego uznaje się proces zapalny w obrębie otoczki białawej ciał jamistych. Stanowi zapalnemu towarzyszy wzmożona aktywność fibroblastów i przebudowa struktury otoczki białawej. Dochodzi do jej przebudowy, pogrubienia i utraty elastyczności, a ostatecznie – powstania płytek Peyroniego, czyli wapniejących struktur o charakterze tkanki bliznowatej. Bliznowacenie osłonki białawej prowadzi do powstania zgrubień, a także skrzywienia penisa; zaburza ponadto dopływ krwi do ciał jamistych prącia. Niekiedy może nawet dojść do zmiany grubości i długości prącia.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Choroba Peyroniego – przyczyny

Przyczyny choroby Peyroniego są bardzo zróżnicowane. Jedną z wymienianych przyczyn są predyspozycje genetyczne, a także współistnienie rozmaitych schorzeń, a zwłaszcza:

Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby Peyroniego wymieniane są także mikrouszkodzenia otoczki białawej, mogące powstać podczas współżycia seksualnego, a także w efekcie urazów bądź zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy mniejszej. Rozwojowi choroby sprzyja także palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków (beta blokery).

Choroba Peyroniego – objawy

W początkowym etapie rozwoju choroba Peyroniego zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy towarzyszą nasilonemu stanowi zapalnemu w obrębie otoczki białawej ciał jamistych. Wówczas na grzbietowej powierzchni prącia mogą pojawić się zgrubienia, guzki i płytki; ponadto osłonka biaława ulega pogrubieniu oraz zwłóknieniu – i na tym etapie choremu dokucza ból towarzyszący erekcji. Bolesny wzwód może utrudniać zbliżenie seksualne mężczyznom cierpiącym na chorobę Peyroniego. A stosunek może być utrudniony także przez postępujące skrzywienie penisa, będące konsekwencją powstawania bardzo rozległej blaszki łącznotkankowej. Zaobserwować można m. in. wygięcie penisa ku górze, a także w dół lub w bok.

Rozpoznanie choroby Peyroniego opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym; stwierdzana jest wówczas obecność wyczuwalnej tkanki bliznowatej, a także skrócenie penisa postępujące z wizyty na wizytę. Lekarz może poprosić ponadto pacjenta chorego na chorobę Peyroniego o zrobienie zdjęcia penisa we wzwodzie, co umożliwi ocenę jego skrzywienia. Niekiedy wykonywane jest także badanie ultrasonograficzne penisa, pozwalające na zobrazowanie tkanek miękkich prącia, naczyń krwionośnych i ewentualnych zmian miażdżycowych oraz przepływu krwi.

para w kuchni

Choroba Peyroniego – leczenie farmakologiczne

Leczenie choroby Peyroniego najczęściej rozpoczyna się od wdrożenia leczenia przeciwzapalnego, co ma na celu ograniczenie deformacji prącia. Jak wygląda takie zachowawcze leczenie u chorych, u których zdiagnozowana została choroba Peyroniego? Witamina E oraz witamina K stosowane doustnie mogą spowolnić niepożądane zmiany w obrębie tkanki łącznej; kwasy omega 3 łagodzą stan zapalny, a kolchicyna ogranicza nadmierną syntezę kolagenu i powstawanie zwłóknień. Miejscowe leczenie choroby Peyroniego sprowadza się do aplikowania werapamilu w postaci żelu – może to przyczynić się do ograniczenia procesów wapnienia płytki Peyroniego. Inną formą miejscowej terapii choroby Peyroniego są iniekcje steroidów; ostrzykiwanie płytki Peyroniego steroidami pozwala na złagodzenie stanu zapalnego, a także ograniczenie włóknienia tkanki łącznej. Dobre efekty terapeutyczne zapewniają także iniekcje interferonu α-2b – taka terapia pozwala na ograniczenie gęstości i rozległości płytki Peyroniego, a także skrzywienia prącia.

Bakteryjny enzym kolagenaza Clostridium histolyticum to jedyny lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków w celu leczenia choroby Peyroniego. Preparat ten stosowany jest w postaci iniekcji, a efektem leczenia jest ograniczenie syntezy kolagenu w obrębie osłonki białawej.

U około 10% chorych wymagane jest leczenie operacyjne. Kryteriami kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego jest niezadowalający efekt leczenia zachowawczego, czas trwania choroby przekraczający 12 miesięcy, a także brak możliwości odbywania stosunków płciowych. Jeśli stwierdzona zostanie zaawansowana choroba Peyroniego, operacja może polegać na wydłużeniu prącia lub jego skrócenia. W przypadku pacjentów doświadczających znacznego skrzywienia prącia (powyżej 60 stopni) i skrócenia prącia, zalecana jest procedura wydłużenia penisa. Odbywa się to na drodze usunięcia tkanki bliznowatej z obszaru zmienionego chorobowo, czyli na wklęsłej powierzchni prącia. W miejscu usuniętej tkanki wszczepiany przeszczep skóry pobranej od pacjenta. Powikłaniem zabiegu wydłużenia penisa mogą być zaburzenia naczyniowe skutkujące problemami z erekcją. Z kolei operacyjne skrócenie penisa u chorych na chorobę Peyroniego dedykowane jest tym pacjentom, u których skrzywienie penisa nie przekracza 60 stopni. Wówczas operowana jest zdrowa strona prącia, z której usuwany jest fragment błony białawej.

 

Bibliografia:

Karaszewski J., Darewicz B., Choroba Peyroniego – możliwości farmakoterapii miejscowej; Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1 (46), 2016

Jalkut M. i im., Peyronie’s disease; A review; Rev Urol 2003, 5 (3)

Ostrowski K. i in., A review of the epidemiology and treatment of Peyronie’s disease; Res Rep Urol 2016; 8

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

"Tam na dole", "muszelka", "siusia". Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe

„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? / unsplash

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? Odpowiada dr Agnieszka Nalewczyńska

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

"Złamanie przez partnera umowy o używaniu prezerwatyw to przestępstwo seksualne" - orzekł Sąd Najwyższy w Kanadzie

„Złamanie przez partnera umowy o używaniu prezerwatyw to przestępstwo seksualne” – orzekł Sąd Najwyższy w Kanadzie

Unsplash

6 obaw dotyczących seksu, które wiele z nas ma w łóżku. Nie tylko cellulit i odrastające włoski

Mięśnie Kegla – jak ćwiczyć, gdzie są? Czym są mięśnie Kegla?

Powrót do seksu po porodzie dla wielu par bywa trudny/pexels.com

„Pijemy, kiedy chce nam się pić, a nie wtedy, kiedy mamy wodę pod ręką”. O trudnych czasem powrotach do seksu po porodzie opowiadają ginekolog i psycholożka

Mycie zębów po seksie oralnym / istock

Czy po seksie oralnym należy umyć zęby? Dentystka Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet. Przekonaj się, ile dobrego mogą dla ciebie zrobić!

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

„Masturbacja przy partnerze czy partnerce może być wyrazem ogromnej intymności i zaufania” – mówi Anna Golan, seksuolożka

12 powodów, dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks

Orgazm pochwowy bez tabu

Orgazm pochwowy bez tabu

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży

Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Wyjaśniamy!

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Tydzień Seksualności Sekson / gettyimages

Trwa Tydzień Seksualności z Projektem Sekson. Mamy patronat medialny!

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×