Przejdź do treści

Choroba Peyroniego – leczenie i jej skutki

Choroba Peyroniego - leczenie i jej skutki
Choroba Peyroniego - leczenie i jej skutki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit występuje podczas antybiotykoterapii lub po jej zakończeniu.
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawy, leczenie i zapobieganie chorobie
Stopy i kwiatki
Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog
Kobieta w czasie okresu
Co piątej Polce brakuje pieniędzy na podpaski. 30 proc. wierzy, że w trakcie okresu nie zajdzie w ciążę. Pierwsze takie badanie w naszym kraju
Antyoksydanty – produktów w których znajdziesz ich najwięcej
Antyoksydanty – oto lista produktów, w których znajdziesz ich najwięcej
Anna Lewandowska
Anna Lewandowska pokazała brzuch 17 dni po porodzie. „Ciało kobiety może wiele” – pisze trenerka

Choroba Peyroniego, czyli plastyczne stwardnienie prącia to rzadkie schorzenie występujące u mężczyzn około 50 roku życia. Cechuje się postępującym włóknieniem osłonki ciał jamistych, co skutkuje skrzywieniem penisa oraz bolesnością towarzyszącą wzwodowi. Choroba Peyroniego może ostatecznie uniemożliwić stosunek seksualny. Przyczyny choroby nie zostały jednoznacznie zdefiniowane, wymieniany jest udział takich czynników jak zmiany miażdżycowe, cukrzyca czy choroby tkanki łącznej. Leczenie choroby Peyroniego sprowadza się do stosowania odpowiedniej farmakoterapii, niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Zdarza się, że choroba Peyroniego ustępuje samoistnie.

Choroba Peyroniego – co to jest?

Choroba Peyroniego to choroba zdiagnozowana po raz pierwszy w 1743 roku przez francuskiego lekarza de la Peyroniego. Schorzenie to polega na powstawaniu nieprawidłowych zmian w okolicy ciał jamistych prącia, co może zaburzyć procesy erekcji. Każde ciało jamiste prącia otoczone jest tzw. otoczką białawą – błoną, która w stanie spoczynku ma około 2 mm grubości, a podczas wzwodu – 0,5 mm grubości. Włóknienie i bliznowacenie osłonki białawej, rozwijające się w efekcie odkładanie się twardych blaszek łącznotkankowych prowadzą do deformacji prącia i bolesnych erekcji.

Choroba Peyroniego dotyczy około 1% mężczyzn, głównie w wieku 40 – 60 lat i cechuje się stopniowym rozwojem. W pierwszym etapie może przebiegać bezobjawowo, dopiero wraz z coraz większym zaawansowaniem zmian patologicznych w obrębie struktur łącznotkankowych prącia dochodzi do pojawienia się charakterystycznych objawów. Za pierwszy etap choroby Peyroniego uznaje się proces zapalny w obrębie otoczki białawej ciał jamistych. Stanowi zapalnemu towarzyszy wzmożona aktywność fibroblastów i przebudowa struktury otoczki białawej. Dochodzi do jej przebudowy, pogrubienia i utraty elastyczności, a ostatecznie – powstania płytek Peyroniego, czyli wapniejących struktur o charakterze tkanki bliznowatej. Bliznowacenie osłonki białawej prowadzi do powstania zgrubień, a także skrzywienia penisa; zaburza ponadto dopływ krwi do ciał jamistych prącia. Niekiedy może nawet dojść do zmiany grubości i długości prącia.

Choroba Peyroniego – przyczyny

Przyczyny choroby Peyroniego są bardzo zróżnicowane. Jedną z wymienianych przyczyn są predyspozycje genetyczne, a także współistnienie rozmaitych schorzeń, a zwłaszcza:

Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby Peyroniego wymieniane są także mikrouszkodzenia otoczki białawej, mogące powstać podczas współżycia seksualnego, a także w efekcie urazów bądź zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy mniejszej. Rozwojowi choroby sprzyja także palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków (beta blokery).

Choroba Peyroniego – objawy

W początkowym etapie rozwoju choroba Peyroniego zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy towarzyszą nasilonemu stanowi zapalnemu w obrębie otoczki białawej ciał jamistych. Wówczas na grzbietowej powierzchni prącia mogą pojawić się zgrubienia, guzki i płytki; ponadto osłonka biaława ulega pogrubieniu oraz zwłóknieniu – i na tym etapie choremu dokucza ból towarzyszący erekcji. Bolesny wzwód może utrudniać zbliżenie seksualne mężczyznom cierpiącym na chorobę Peyroniego. A stosunek może być utrudniony także przez postępujące skrzywienie penisa, będące konsekwencją powstawania bardzo rozległej blaszki łącznotkankowej. Zaobserwować można m. in. wygięcie penisa ku górze, a także w dół lub w bok.

Rozpoznanie choroby Peyroniego opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym; stwierdzana jest wówczas obecność wyczuwalnej tkanki bliznowatej, a także skrócenie penisa postępujące z wizyty na wizytę. Lekarz może poprosić ponadto pacjenta chorego na chorobę Peyroniego o zrobienie zdjęcia penisa we wzwodzie, co umożliwi ocenę jego skrzywienia. Niekiedy wykonywane jest także badanie ultrasonograficzne penisa, pozwalające na zobrazowanie tkanek miękkich prącia, naczyń krwionośnych i ewentualnych zmian miażdżycowych oraz przepływu krwi.

para w kuchni

Choroba Peyroniego – leczenie farmakologiczne

Leczenie choroby Peyroniego najczęściej rozpoczyna się od wdrożenia leczenia przeciwzapalnego, co ma na celu ograniczenie deformacji prącia. Jak wygląda takie zachowawcze leczenie u chorych, u których zdiagnozowana została choroba Peyroniego? Witamina E oraz witamina K stosowane doustnie mogą spowolnić niepożądane zmiany w obrębie tkanki łącznej; kwasy omega 3 łagodzą stan zapalny, a kolchicyna ogranicza nadmierną syntezę kolagenu i powstawanie zwłóknień. Miejscowe leczenie choroby Peyroniego sprowadza się do aplikowania werapamilu w postaci żelu – może to przyczynić się do ograniczenia procesów wapnienia płytki Peyroniego. Inną formą miejscowej terapii choroby Peyroniego są iniekcje steroidów; ostrzykiwanie płytki Peyroniego steroidami pozwala na złagodzenie stanu zapalnego, a także ograniczenie włóknienia tkanki łącznej. Dobre efekty terapeutyczne zapewniają także iniekcje interferonu α-2b – taka terapia pozwala na ograniczenie gęstości i rozległości płytki Peyroniego, a także skrzywienia prącia.

Bakteryjny enzym kolagenaza Clostridium histolyticum to jedyny lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków w celu leczenia choroby Peyroniego. Preparat ten stosowany jest w postaci iniekcji, a efektem leczenia jest ograniczenie syntezy kolagenu w obrębie osłonki białawej.

U około 10% chorych wymagane jest leczenie operacyjne. Kryteriami kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego jest niezadowalający efekt leczenia zachowawczego, czas trwania choroby przekraczający 12 miesięcy, a także brak możliwości odbywania stosunków płciowych. Jeśli stwierdzona zostanie zaawansowana choroba Peyroniego, operacja może polegać na wydłużeniu prącia lub jego skrócenia. W przypadku pacjentów doświadczających znacznego skrzywienia prącia (powyżej 60 stopni) i skrócenia prącia, zalecana jest procedura wydłużenia penisa. Odbywa się to na drodze usunięcia tkanki bliznowatej z obszaru zmienionego chorobowo, czyli na wklęsłej powierzchni prącia. W miejscu usuniętej tkanki wszczepiany przeszczep skóry pobranej od pacjenta. Powikłaniem zabiegu wydłużenia penisa mogą być zaburzenia naczyniowe skutkujące problemami z erekcją. Z kolei operacyjne skrócenie penisa u chorych na chorobę Peyroniego dedykowane jest tym pacjentom, u których skrzywienie penisa nie przekracza 60 stopni. Wówczas operowana jest zdrowa strona prącia, z której usuwany jest fragment błony białawej.

 

Bibliografia:

Karaszewski J., Darewicz B., Choroba Peyroniego – możliwości farmakoterapii miejscowej; Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1 (46), 2016

Jalkut M. i im., Peyronie’s disease; A review; Rev Urol 2003, 5 (3)

Ostrowski K. i in., A review of the epidemiology and treatment of Peyronie’s disease; Res Rep Urol 2016; 8

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kobieta ćwiczy jogę w ciąży

Joga w ciąży. Nauczycielka jogi odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Ropień na dziąśle - jak leczyć, objawy.

Ropień na dziąśle – jak go leczyć i jakie są objawy?

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kolagenozy - objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Kolagenozy – objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Badanie PSA - interpretacja wyników, norma i praktyczne informacje

Badanie PSA – interpretacja wyników, norma i praktyczne informacje

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Świerzbiączka - objawy i przyczyny

Świerzbiączka – objawy i przyczyny

Testy na alergię / istock

Czy to na pewno alergia?

Ciepłe mleko na bezsenność?

Ciepłe mleko na bezsenność?

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko - dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko – dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

Witamina D - jak przyjmować i czego unikać?

Witamina D – jak przyjmować i czego unikać?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie. Jakie wybrać leki na drętwienie palców u rąk?

Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie. Jakie wybrać leki na drętwienie palców u rąk?

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny / istock

Czym różni się indeks glikemiczny od ładunku glikemicznego? Dietetyczka tłumaczy

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób.

Hashimoto – jakie są jej objawy i przyczyny, jak wygląda leczenie?

Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Mizofonia – co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!

Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!

Pomidory na tacy

Zespół alergii jamy ustnej. Jakie produkty go wywołują? Kiedy występują alergie krzyżowe?

Gotowe okulary do czytania / istock

Gotowe okulary do czytania kupisz w wielu sklepach i drogeriach. Czy są bezpieczne? Optometrystka wyjaśnia

matka z dzieckiem w chuście

Jak noszenie dziecka w chuście wpływa na organizm mamy? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?