Przejdź do treści

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe
Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zasady są proste: wykonujesz test lub pakiet badań w kierunku dowolnej choroby przenoszonej drogą płciową. Za wizytę otrzymujesz pieczątkę. A za 10 pieczątek możesz wybrać sobie jednego Weneraka, czyli zabawną maskotkę. Tak Przychodnia Stonewall zwiększa świadomość na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową.

Weneraki w Przychodni Stonewall

W 2021 r. w Polsce zarejestrowano 1341 nowych zakażeń HIV i 1124 zachorowań na kiłę. Eksperci zwracają uwagę na zbyt małą liczbę testów i poważne zaniedbania państwa na polu profilaktyki zdrowia seksualnego. W odpowiedzi na te wyzwania Grupa Stonewall połączyła siły z Poznańskim Centrum PrEP, rozpoczynając w kwietniu 2022 nowy projekt: Przychodnię Stonewall. Jej celem są akcje bezpłatnego testowania na choroby przenoszone drogą płciową, profilaktyka HIV/AIDS online oraz popularyzacja dbania o własne zdrowie seksualne.

Teraz Przychodnia Stonewall zorganizowała akcję „Gang weneraków”.

„Złap je wszystkie! Gang weneraków dostępny w Przychodni Stonewall. Opryszczka Kasia? Krętek Andrzej? A może Brodawczak Bartosz? Sam zdecyduj, o którym weneraku marzysz” – piszą twórcy akcji profilaktycznej z Przychodni Stonewall w Poznaniu.

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

Zasady akcji są proste: wykonujesz test lub pakiet badań w kierunku dowolnej choroby przenoszonej drogą płciową. Za wizytę otrzymujesz pieczątkę. A za 10 pieczątek możesz wybrać sobie jednego Weneraka, czyli zabawną maskotkę.

Możesz wybrać: Rzeżączkę Marzenę, Krętka Andrzeja (krętek blady wywołuje kiłę), Brodawczaka Bartosza (wirus brodawczaka ludzkiego – HPV), Opryszczkę Kasię oraz Chlamydię Anetę.

Choroby weneryczne w Polsce

“W Polsce atmosfera wokół profilaktyki zdrowia seksualnego nie jest dobra. Niechęć rządu do tej tematyki powoduje efekt mrożący i zniechęca organizacje pozarządowe do prowadzenia działań dedykowanych, np. grupie MSM, czyli mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Rykoszetem odbija się to na wszystkich, bo przecież problemy ze zdrowiem seksualnym dotykają nie tylko osób LGBT+. Chcemy zmienić tę sytuację na lepsze” – mówi lekarz Tomasz Rojewski z Przychodni Stonewall.

Przy okazji przypomnijmy:

  • Rzeżączka jest chorobą weneryczną wywołaną zakażeniem dwoinką rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), nazywaną także gonokokiem – bakterią, która jest przenoszona drogą płciową. Do przeniesienia patogenów z osoby chorej na zdrową może dojść także podczas seksualnego stosunku analnego i oralnego. Z tego powodu infekcja może się rozwinąć w układzie moczowo-płciowym, gardle lub odbycie.
  • Kiła (inaczej syfilis) to jedna z najstarszych chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Przyczyną syfilisu jest krętek blady (łac. Treponema pallidum– bakteria, która ma zdolność do szybkiego namnażania się. Do organizmu wnika przez błony śluzowe, a następnie wraz z krwią i limfą rozprzestrzenia się do wszystkich narządów wewnętrznych. Kiłą można zarazić się w wyniku pochwowego, analnego lub oralnego stosunku seksualnego z osobą, która jest jej nosicielem. Największe ryzyko zachorowania dotyczy osób, które nie używają zabezpieczeń podczas kontaktów seksualnych lub często zmieniają partnerów.
  • Wirus HPV występuje w co najmniej 120 odmianach, z czego ponad 40 można zarazić się poprzez kontakty seksualne. Brodawczak HPV najczęściej przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyna możliwość zarażenia HPV. Może do niego dojść również przy używaniu wspólnych przedmiotów higieny osobistej (np. ręcznik, bielizna).
  • Istnieją dwie odmiany wirusa HSV, który wywołuje opryszczkę: HHV-1, czyli opryszczka wargowa, oraz HHV-2 – opryszczka narządów płciowych. Bardzo często zdarza się, że zarażenie wirusem HSV nie daje żadnych symptomów, przez co osoba chorująca może rozprzestrzeniać go na innych. Wirus opryszczki pospolitej może roznosić się poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub współżycie seksualne.
  • Zakażenie Chlamydią trachomatis powoduje chlamydiozę. Jest to choroba, którą człowiek nabywa poprzez kontakty seksualne z nosicielem. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Kobiety z tą chorobą borykają się częściej.
"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Przychodnia i Grupa Stonewall

Przychodnia Stonewall to rozwinięcie działalności Poznańskiego Centrum PrEP prowadzonego przez lekarza Tomasza Rojewskiego.

Grupa Stonewall to poznańskie stowarzyszenie walczące o prawa osób LGBT+. Stowarzyszenie powstało w 2015 r. i od tamtej pory zorganizowało sześć poznańskich Marszów Równości. Oprócz tego udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego i prawnego osobom LGBT+ i ich rodzinom, organizuje szkolenia równościowe dla firm i szkół, prowadzi mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności oraz prowadzi edukację seksualną na swoim kanale YouTube.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.