Przejdź do treści

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna
Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Uprawiasz seks ze swoim partnerem i nagle… do sypialni wparowuje dziecko. Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak zareagować? Co powiedzieć? Oswoić tę sytuację pomaga w swoim wpisie na Instagramie Tosia, autorka profilu @wdz.dla.zaawansowanych, psycholożka szkolna i edukatorka seksualna.

„Cicho, bo dzieci słyszą!”

Gdy uprawiasz seks ze swoim partnerem, panicznie się boisz, że za chwilę do waszej sypialni mogą wparować dzieci? A może w ogóle unikasz zbliżeń, gdy podopieczni są w domu, żeby mieć pewność, że nie wejdą do waszej sypialni?

To jedna z tych spraw, której chyba częściej się obawiamy, niż się zdarza. I wydaje mi się też, że zdarza się coraz rzadziej… Albo po prostu ludzie chętniej dzielą się tym, jak przyłapywali swoich rodziców niż tym, jak sami zostali przyłapani przez swoje dzieci” – żartuje na swoim profilu na Instagramie Tosia, edukatorka seksualna.

Jak dodaje z rozmów ze swoimi obserwatorami i obserwatorkami wysnuła ważny wniosek – że to nie samo przyłapanie na uprawianiu seksu stanowiło problem, a raczej to, jaka była atmosfera w domu i co wydarzyło się wokół tej sytuacji.

„Pytałam was na stories o wasze historie (…) i przysłali/łyście bardzo różnorodne. Takie o nakrywaniu się kołdrą i czekaniu, aż te dźwięki się skończą, takie o strachu, że będzie się trzeba zajmować kolejnym młodszym rodzeństwem. Ale też takie o opiece nad nim, żeby rodzice mieli dla siebie czas albo o tym, że było to dla was naturalne czy nawet urocze” – pisze Tosia.

"Nasza anatomia nas nie obraża" - podkreśla edukatorka seksualna

Potrzeby dziecka są różne

Co zrobić, jeśli już dziecko rzeczywiście wejdzie do twojej sypialni podczas, gdy uprawiasz seks? Przede wszystkim: postaraj się nie panikować.

Po pierwsze: to nie jest koniec świata. Najważniejsze, by zachować spokój, a zamiast paniki i chaosu odpowiedzieć na potrzeby dziecka. (…) Najlepiej zapytać, po co przyszło, czego potrzebuje. Można też poprosić, żeby wróciło do swojego pokoju, a my zaraz przyjdziemy” – pisze ekspertka.

Czego może potrzebować dziecko, które widzi swoich rodziców uprawiających seks? Jak wyjaśnia edukatorka seksualna, to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tu między innymi wiek dziecka, jego wiedza oraz to, co tak właściwie zobaczyło.

Małe lub zaspane dziecko może potrzebować głównie odprowadzenia do swojego łóżeczka, bo zobaczyło tylko osoby ruszające się pod kołdrą albo w ciemnościach. Jeśli dziecko jest zdizwione lub przestraszone, można zapytać, jak myśli, co zobaczyło i krótko wyjaśnić. Dłuższe rozmowy często mogą poczekać do rana” – pisze Tosia.

Edukacja seksualna? Zacznijmy od domu

Ekspertka zaznacza, że w takiej sytuacji wszystkim jest łatwiej, jeśli dziecko ma podstawową wiedzę na temat seksu – oczywiście dopasowaną do jego wieku. Uważa, że sprawę znacznie ułatwia też wychowanie w domu, w którym nagość jest czymś naturalnym (z poszanowaniem granic każdej osoby), a rodzice okazują sobie nieseksualną czułość.

Według nauczycielki WDŻ dziecko powinno wiedzieć, że seksualność to temat jak każdy inny i że może o niej swobodnie rozmawiać ze swoimi rodzicami. Wtedy wtargnięcie do ich sypialni, gdy uprawiają seks, nie będzie wcale strasznym doświadczeniem.

To kolejny przykład na to, jak ważna jest edukacja seksualna w domu i że to nie chodzi tylko o przekazywanie wiedzy, tylko o klimat w domu, otwartość i relację z dzieckiem” – zaznacza edukatorka seksualna. „Mam nadzieję, że ten post i storiskowe rozkminy zachęcą was do przemyślenia sobie tego tematu, do rozmowy z drugim rodzicem lub partnerem/ką i że to wszystko pomoże wam oswoić i temat, i tę obawę” – podkreśla nauczycielka WDŻ. „Bo to naprawdę nie koniec świata. Warto zachować spokój. Ale nawet jak się nie uda, to też jeszcze nie koniec świata, bo przecież można wrócić do rozmowy, wyjaśnić swoją reakcję i pogadać na spokojnie” – dodaje.

WDŻ dla zaawansowanych

Instagramowy profil @wdz.dla.zaawansowanych prowadzony jest przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę – Tosię. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Konto na Instagramie, które prowadzi ekspertka, obserwuje już ponad 37 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

”Gry, zabawy i zabawki w łóżku zbliżają. Pary, które bawią się razem, zostają razem”. O eksperymentowaniu w seksie mówi Joanna Keszka

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Nerwica eklezjogenna, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne - wyjaśnia Dominik Haak

„Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie człowieka, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

„Instagram sprawia, że wiele kobiet zamyka się na swoją seksualność. Czują się niewystarczające. A seks jest przecież o czymś innym!”. O projekcie „Sexperience” mówi aktorka Anna Karczmarczyk

Hiszpania mówi "nie" zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Joanna Niedziela /fot. archiwum prywatne

„Dzięki samomiłości mamy szansę być lepszym kontakcie z własnym ciałem” – mówi seksuolożka Joanna Niedziela

„Wyniki badań są bezlitosne: trudności seksualne są w cukrzycę wpisane”. O seksualności w cukrzycy mówi Paulina Trojanowska-Malinowska