Przejdź do treści

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

kobieta blondynka
Cytologia klasyczna czy cytologia płynna/fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks" - podkreśla Pani Seksuolog
„Możesz założyć t-shirt powyżej pępka, bo taki lubisz. I to nie jest zaproszenie na wspólny seks” – podkreśla Pani Seksuolog
Choroby tarczycy a anemia
Choroby tarczycy a anemia. „Niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy”
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad szczepionką koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad preparatem koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne
Książka „Jak pokonać insulinooporność, główną przyczynę chorób naszych czasów” Benjamina Bikmana już dostępna! Hello Zdrowie patronem medialnym
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

Rak szyjki macicy jest najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem. Aby go uniknąć należy regularnie wykonywać badanie cytologiczne, które pozwala na wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie szyki macicy. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z pojęciem cytologii płynnej, zatem zastanówmy się, na czym polega i czym różni się od cytologii klasycznej?

Cytologia – czym jest?

Cytologia to wymaz z szyjki macicy polegający na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. To przesiewowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, które umożliwia wykrycie wczesnych zmian przednowotowrowych i nowotworowych. Choć może brzmieć niezachęcająco, to cytologia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Każda kobieta powinna wykonać ją regularnie.

W Polsce z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku od 25 do 59 lat – raz na trzy lata. Jednak zdaniem wielu specjalistów, wymaz z szyjki macicy warto wykonywać częściej – raz do roku. Zalecenie to w szczególności kierowane jest do kobiet, które w krótkim okresie miały wielu partnerów seksualnych, wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne, od wielu lat stosują doustną antykoncepcję hormonalną, czy często zmagają się z infekcjami miejsc intymnych. Ponadto częściej powinny badać się kobiety będące nosicielkami HPV lub HIV, jak i osoby po chemioterapii. Przyjmuje się, że badaniu cytologicznemu powinna poddać się każda kobieta po ukończeniu 21. roku życia. Wcześniej należy ją wykonać jeśli wystąpią ku temu powody – kobieta zmaga się z infekcjami czy zakażeniami dróg rodnych lub też wcześniej rozpoczęła współżycie.

szczoteczka do cytologii

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Choć cytologia jest bezbolesnym, szybkim i bezinwazyjnym badaniem, należy się do niej odpowiednio przygotować. Najważniejsze by wiedzieć, w których dniach cyklu ją wykonać. Po pierwsze, na badanie nie umawiamy się w czasie miesiączki, a najbardziej optymalnym czasem jest pierwsza faza cyklu – kilka dni po ustaniu krwawienia.

Cytologii nie można wykonywać w takcie infekcji, jak i podczas stosowania jakichkolwiek środków dopochwowych. Minimum 24 godziny przed pobraniem wymazu nie powinno się współżyć, kilkudniowa abstynencja seksualna nie jest wymagana.

Cytologia klasyczna a cytologia płynna

Choć badanie konwencjonalne daje duże szanse na wykrycie nieprawidłowości, to otrzymany wynik nie wiąże się ze 100 proc. pewnością. Największą wadą cytologii klasycznej jest niska czułość na poziomie 60 proc. Zatem nawet nieprawidłowy wynik nie zawsze oznacza, że pojawiły się zmiany nowotworowe. I na odwrót. Ponadto stosunkowo duży odsetek wymazów jest złej jakości i nie nadaje się do badania, co wiąże się z koniecznością ponownego pobrania. Z tego też względu specjaliści nieustannie poszukiwali lepszej – a przede wszystkim – wiarygodniejszej metody. I wszystko wskazuje na to, że cytologia płynna takową jest. By móc porównać obie metody, krok po kroku przenalizujmy przebieg każdej z nich.

Ginekolog przygotowuje wyniki cytologii

Zacznijmy od cytologii klasycznej, która polega na pobraniu (specjalną, sterylną szczoteczką) wymazu z dróg rodnych kobiety. Wymaz w szczelnie zamkniętym pojemniku przekazywany jest do laboratorium, gdzie następnie zostaje przebadany na szkiełku mikroskopowym.

Co ważne, badanie powinno być wykonane właśnie przy użyciu szczoteczki a nie patyczka. Dlaczego? Istnieje prawdopodobieństwo, że patyczek może nie zebrać całego niezbędnego do badania materiału, a tym samym otrzymany wynik nie będzie wiarygodny.

Z kolei cytologia płynna  LBC (ang. Liquid Based Cytology) to nic innego jak cytologia na podłożu płynnym. Podobnie jak w poprzednim przypadku lekarz za pomocą szczoteczki cytologicznej pobiera wymaz z szyjki macicy, który tym razem umieszcza w pojemniku ze specjalnym płynem zapobiegającym uszkodzeniu pobranych komórek. Materiał zostaje dostarczony do laboratorium, gdzie z pojemnika wraz z płynem przeniesiony jest na filtr, który ma za zadanie oczyszczenie wymazu z bakterii, śluzu czy krwinek czerwonych. Ostatnim etapem jest przeniesienie próbki na szkiełko mikroskopowe i dokładne jej przebadanie.

– Cytologia klasyczna to badanie, w trakcie którego pobieramy wymaz z szyjki macicy i umieszczamy go bezpośrednio na szkiełku mikroskopowym za pomocą specjalnej szczoteczki.

Cytologię płynną pobieramy w podobny sposób, jednak materiał umieszczamy w specjalnym podłożu płynnym. Dzięki temu uzyskany wymaz jest lepszej jakości – podsumowuje ginekolog dr Katarzyna Pietuch.

Istotną zaletą cytologii płynnej jest jej skuteczność w wykrywaniu nawet bardzo wczesnych zmian przednowotworowych. Katarzyna Pietuch nie ma wątpliwości:

– Choć cytologia klasyczna jest badaniem tańszym, to cytologia płynna jest metodą o wiele dokładniejszą. To lepsza jakość preparatów, łatwiejsza i szybsza ocena, a pobrany materiał może być wykorzystany do dodatkowych testów – np. badanie na obecność wirusa HPV.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Guzy śródpiersia – rodzaje, objawy, leczenie (operacja)

Rak pęcherzyka żółciowego – objawy i leczenie nowotworu

Choroby krtani – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba Zollingera-Ellisona (ZZE) – objawy i leczenie

Rak brodawki Vatera – przyczyny, objawy, leczenie

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”

Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

rak piersi, mastektomia

Dr n. med. Sławomir Mazur i dr n. med. Tadeusz Witwicki o obustronnej mastektomii prewencyjnej: znane osoby informujące o swojej chorobie robią bardzo dobrą robotę

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

amazonka w pandemii/ Getty Images

Ewa Wawrzonkowska: Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Paulina Łopatniuk

Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski

„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem

kobieta w bieliźnie

„To strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów”. Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?