Przejdź do treści

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

kobieta blondynka
Cytologia klasyczna czy cytologia płynna/fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym" - podkreśla psycholog Dominik Haak
„Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym” – podkreśla psycholog i seksuolog Dominik Haak
Elena Krawzow
Paraolimpijka Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia
Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki
Co z trzecią dawką szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia? Rada Medyczna wydała rekomendacje
"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
9 sposobów, by uniknąć infekcji tej jesieni

Rak szyjki macicy jest najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem. Aby go uniknąć należy regularnie wykonywać badanie cytologiczne, które pozwala na wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie szyki macicy. Ostatnio coraz częściej spotykamy się z pojęciem cytologii płynnej, zatem zastanówmy się, na czym polega i czym różni się od cytologii klasycznej?

Cytologia – czym jest?

Cytologia to wymaz z szyjki macicy polegający na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. To przesiewowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, które umożliwia wykrycie wczesnych zmian przednowotowrowych i nowotworowych. Choć może brzmieć niezachęcająco, to cytologia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Każda kobieta powinna wykonać ją regularnie.

W Polsce z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku od 25 do 59 lat – raz na trzy lata. Jednak zdaniem wielu specjalistów, wymaz z szyjki macicy warto wykonywać częściej – raz do roku. Zalecenie to w szczególności kierowane jest do kobiet, które w krótkim okresie miały wielu partnerów seksualnych, wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne, od wielu lat stosują doustną antykoncepcję hormonalną, czy często zmagają się z infekcjami miejsc intymnych. Ponadto częściej powinny badać się kobiety będące nosicielkami HPV lub HIV, jak i osoby po chemioterapii. Przyjmuje się, że badaniu cytologicznemu powinna poddać się każda kobieta po ukończeniu 21. roku życia. Wcześniej należy ją wykonać jeśli wystąpią ku temu powody – kobieta zmaga się z infekcjami czy zakażeniami dróg rodnych lub też wcześniej rozpoczęła współżycie.

szczoteczka do cytologii

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Choć cytologia jest bezbolesnym, szybkim i bezinwazyjnym badaniem, należy się do niej odpowiednio przygotować. Najważniejsze by wiedzieć, w których dniach cyklu ją wykonać. Po pierwsze, na badanie nie umawiamy się w czasie miesiączki, a najbardziej optymalnym czasem jest pierwsza faza cyklu – kilka dni po ustaniu krwawienia.

Cytologii nie można wykonywać w takcie infekcji, jak i podczas stosowania jakichkolwiek środków dopochwowych. Minimum 24 godziny przed pobraniem wymazu nie powinno się współżyć, kilkudniowa abstynencja seksualna nie jest wymagana.

Cytologia klasyczna a cytologia płynna

Choć badanie konwencjonalne daje duże szanse na wykrycie nieprawidłowości, to otrzymany wynik nie wiąże się ze 100 proc. pewnością. Największą wadą cytologii klasycznej jest niska czułość na poziomie 60 proc. Zatem nawet nieprawidłowy wynik nie zawsze oznacza, że pojawiły się zmiany nowotworowe. I na odwrót. Ponadto stosunkowo duży odsetek wymazów jest złej jakości i nie nadaje się do badania, co wiąże się z koniecznością ponownego pobrania. Z tego też względu specjaliści nieustannie poszukiwali lepszej – a przede wszystkim – wiarygodniejszej metody. I wszystko wskazuje na to, że cytologia płynna takową jest. By móc porównać obie metody, krok po kroku przenalizujmy przebieg każdej z nich.

Ginekolog przygotowuje wyniki cytologii

Zacznijmy od cytologii klasycznej, która polega na pobraniu (specjalną, sterylną szczoteczką) wymazu z dróg rodnych kobiety. Wymaz w szczelnie zamkniętym pojemniku przekazywany jest do laboratorium, gdzie następnie zostaje przebadany na szkiełku mikroskopowym.

Co ważne, badanie powinno być wykonane właśnie przy użyciu szczoteczki a nie patyczka. Dlaczego? Istnieje prawdopodobieństwo, że patyczek może nie zebrać całego niezbędnego do badania materiału, a tym samym otrzymany wynik nie będzie wiarygodny.

Z kolei cytologia płynna  LBC (ang. Liquid Based Cytology) to nic innego jak cytologia na podłożu płynnym. Podobnie jak w poprzednim przypadku lekarz za pomocą szczoteczki cytologicznej pobiera wymaz z szyjki macicy, który tym razem umieszcza w pojemniku ze specjalnym płynem zapobiegającym uszkodzeniu pobranych komórek. Materiał zostaje dostarczony do laboratorium, gdzie z pojemnika wraz z płynem przeniesiony jest na filtr, który ma za zadanie oczyszczenie wymazu z bakterii, śluzu czy krwinek czerwonych. Ostatnim etapem jest przeniesienie próbki na szkiełko mikroskopowe i dokładne jej przebadanie.

– Cytologia klasyczna to badanie, w trakcie którego pobieramy wymaz z szyjki macicy i umieszczamy go bezpośrednio na szkiełku mikroskopowym za pomocą specjalnej szczoteczki.

Cytologię płynną pobieramy w podobny sposób, jednak materiał umieszczamy w specjalnym podłożu płynnym. Dzięki temu uzyskany wymaz jest lepszej jakości – podsumowuje ginekolog dr Katarzyna Pietuch.

Istotną zaletą cytologii płynnej jest jej skuteczność w wykrywaniu nawet bardzo wczesnych zmian przednowotworowych. Katarzyna Pietuch nie ma wątpliwości:

– Choć cytologia klasyczna jest badaniem tańszym, to cytologia płynna jest metodą o wiele dokładniejszą. To lepsza jakość preparatów, łatwiejsza i szybsza ocena, a pobrany materiał może być wykorzystany do dodatkowych testów – np. badanie na obecność wirusa HPV.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Justyna Tomska / Archiwum prywatne

„Nie ma treningu, od razu jest życie. Wpadasz w nie po uszy i właściwie masz przegwizdane” – zauważa poetka Justyna Tomska

Rak pęcherzykowy tarczycy – przyczyny, objawy, badania i leczenie

Dorota Szelągowska

Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię!

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii

Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii

Próbki w laboratorium

Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy faktycznie mogą wywołać chorobę?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy przyjmowane w nadmiarze mogą wywołać chorobę?

Nie żyje Sarah Harding. "Nie chciałaby, by ją zapamiętano ze względu na walkę z tą okropną chorobą"

Nie żyje Sarah Harding. „Nie chciałaby, by ją zapamiętano ze względu na walkę z tą okropną chorobą”

Prostata – przerost, zapalenie i rak. Jak wygląda badanie?

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

hospicjum domowe

„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich

Witamina D ma duży wpływ na ryzyko zachorowania na jeden z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy

Witamina D ma wpływ na ryzyko wystąpienia jednego z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy

Pomacaj Się

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Ewelina Grochowska

„Nie można 'zagłodzić raka’. Można natomiast zagłodzić zdrowe komórki”. Ewelina Grochowska wyjaśnia, czy dietą da się pokonać nowotwór

U gwiazdy serialu "Ania, nie Anna" zdiagnozowano nowotwór piersi. "Jedna na milion"

U gwiazdy serialu „Ania, nie Anna” zdiagnozowano nowotwór piersi. „Jedna na milion”

Alicja Stańczuk

Alicja Stańczuk jest „syrenką”. Ariel oddała głos, by zdobyć księcia, ona „oddała” macicę, żeby ratować życie

Ciara Wilson /fot. Getty Images

„Zrób to! To takie proste!” Piosenkarka Ciara Wilson na froncie walki z rakiem szyjki macicy

Kobieta

Pierwszy pacjent na świecie otrzymał szczepionkę na czerniaka

Przyjaciele

Gwiazda „Przyjaciół” James Michael Tyler ma raka prostaty. „W końcu prawdopodobnie mnie to dopadnie”

Choroby piersi – rak sutka, zapalenie, brodawczak i mastopatia

Chorzy na szpiczaka pozbawieni leku ratującego życie. Nie ma go na lipcowej liście refundacyjnej

Dziewczynka z misiem

Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci. Kiedy powinno zaniepokoić?

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

Agnieszka Ford

„Jestem wdzięczna za raka” – mówi Agnieszka Ford, współpomysłodawczyni akcji „PomacajSię”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?