Przejdź do treści

Czeka nas przełom w leczeniu osteoporozy? Polacy wymyślili szybki sposób na naprawienie ubytków w kościach

Kobieta
Czeka nas przełom w leczeniu osteoporozy? Polacy wymyślili szybki sposób na naprawienie ubytków w kościach/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu osteoporozy. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyli hydrożel, który podaje się w miejscu ubytku kości. Materiał nie tylko prowadzi do powstania nowej tkanki kostnej. Pozwala także na zwiększenie podawanej dawki i zmaksymalizowanie efektów terapii.

Polski wynalazek zrewolucjonizuje leczenie osteoporozy?

Wynalazek polskich naukowców ma szansę na zrewolucjonizowanie leczenia osteoporozy. Z chorobą nazywana cichą złodziejką kości zmaga się ponad 200 mln osób na całym świecie. Szacuje się, że osteoporoza dotyka ponad 22 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn, którzy przekroczyli 50. rok życia, ale coraz częściej chorują na nią także młodzi ludzie. Choroba przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów i po cichu okradać kości z ich zasobów. W wyniku osteoporozy dochodzi do zmniejszenia gęstości kości i zmian w ich strukturze, przez co stają się mniej odporne, słabe, kruche i porowate.

Dzięki zespołowi badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Nowakowskiej, pacjenci będą mieli szansę nie tylko na zatrzymanie choroby, ale również na naprawienie wyrządzonych przez nią szkód. Jak poinformowali naukowcy, udało im się stworzyć hydrożel, który wstrzykuje się w miejsce ubytku kości. Materiał trwale przyczepia się do tkanki kostnej i pełni funkcję rusztowania. Dzięki temu tworzy się nowa tkanka kostna, która po czasie skutecznie wypełnia powstały wcześniej ubytek.

Naukowcy dodają, że również sam skład chemiczny hydrożelu może być wykorzystywany do produkcji leków na osteoporozę. Produkty takie różniłyby się znacząco od podawanych obecnie leków, które powodują silne skutki uboczne. Miejscowe podawanie hydrożelu pozwala m.in. na podawanie większych stężeń leku, dzięki czemu efektywność terapii można zwiększyć nawet kilkukrotnie.

„Komponenty naszego hydrożelu naśladują naturalny skład tkanki kostnej. Wśród jego składników jest między innymi kolagen, kwas hialuronowy oraz chitozan, czyli polisacharyd o udowodnionych właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Oprócz tego w jego skład wchodzi kluczowy składnik nieorganiczny – syntetyzowany przez nas układ cząstek krzemionki dekorowanych hydroksyapatytem, który w hydrożelu i projektowanej terapii pełni kilka istotnych i pożytecznych funkcji” – wyjaśnia cytowana w komunikacie uczelni dr hab. Joanna Lewandowska-Łańcucka z Wydziału Chemii UJ, współtwórczyni wynalazku.

I dodaje, że hydroksyapatyt w organizmach żywych stanowi główny, nieorganiczny budulec tkanki kostnej, wpływający na jej wytrzymałość. W hydrożelu, nad którym pracowali naukowcy z UJ, pełni on analogiczną rolę.

Monika Dziemidowicz / Archiwum prywatne

Potrzebne dalsze prace

Naukowcy podkreślają, że ich hydrożel potrzebuje kolejnych badań. Testy na myszach wypadły obiecująco i wykazały, że produkt nie wywołuje efektu toksycznego. Wskazano również, że w miejscu podania zachodzi naturalna angiogeneza, czyli powstają włosowate naczynia krwionośne. Eksperci dodają, że zaletą ich produktu jest także to, że ulega on naturalnej, stopniowej degradacji. W badaniu przeprowadzonym 60 dni po wstrzyknięciu hydrożelu zaobserwowano jedynie pozostałości materiału.

Teraz naukowcy poszukują inwestorów, dzięki którym będą mogli pracować nad kolejnymi etapami wprowadzenia swojego produktu na rynek. Mowa tu m.in. o ostatecznych testach toksykologicznych, badaniach na większych niż myszy zwierzętach oraz badaniach klinicznych na ludziach.

Babcia z wnuczką i psem

Osteoporoza  – objawy

Najczęściej osteoporoza objawia się bardzo silnym bólem, z którym nawet tabletki przeciwbólowe nie są w stanie sobie poradzić. Ważne jest to, że chory dokładnie potrafi wskazać miejsce, gdzie go boli. W tym właśnie miejscu najprawdopodobniej doszło do złamania kości.

Do innych objawów należy wymienić:

  • uczucie pełności w nadbrzuszu,
  • deformacja klatki piersiowej, zwana inaczej garbem wdowim,
  • złamanie kości długich,
  • obniżenie wzrostu,
  • złamania kości przy niewielkich urazach.

 


Źródło: gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.