Katarzyna Grzyś-Kurka Aparat Ilizarowa – przełom w terapii zdeformowanych i nierównych kości 11.03.2023 7 min.
Ewa Wojciechowska Czeka nas przełom w leczeniu osteoporozy? Polacy wymyślili szybki sposób na naprawienie ubytków w kościach To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu osteoporozy. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stworzyli hydrożel, który podaje się w miejscu ubytku kości. Materiał nie tylko prowadzi do powstania nowej tkanki kostnej.… 20.02.2023 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Cichy złodziej (także młodych) kości. Skąd się bierze osteoporoza w młodym wieku? Osteoporoza to przewlekła choroba układu kostnego, na którą statystycznie najczęściej chorują kobiety powyżej 50. roku życia. Na osteoporozę może jednak zachorować osoba dużo młodsza. Jakie są czynniki ryzyka i w jaki sposób… 01.02.2023 6 min.
Karolina Wierzbińska „Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna – Skóra to nasze ubranie, rodzaj cielesnej maski, ale cała ta skomplikowana struktura, która nas niesie i napędza, jest schowana w środku. Bardzo mnie to zaciekawiło i ta dzika, nieposkromiona ciekawość jest ze mną do dziś – o… 02.01.2023 10 min.
Natalia Suchocka Kość ramienna – budowa i funkcje. Objawy złamania kości ramieniowej 01.12.2022 5 min.
Dorota Szeliga-Kobus Proste ćwiczenia na ból kości ogonowej. Co na ból promieniujący do pośladka? 27.10.2022 5 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Bunionette – czym się charakteryzuje i jak leczyć haluks małego palca? 26.09.2022 4 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Gospodarka wapniowo-fosforanowa – zaburzenia. Fosforany wapnia w moczu Fosforany, nazywane często zamiennie fosforem, to składniki mineralne, które pełnią w organizmie człowieka bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim wspólnie z wapniem stanowią one budulec kości i zębów, w których mieści się… 21.02.2022 4 min.
Justyna Mazur Hipokalcemia – objawy, leczenie. Co obniża poziom wapnia we krwi? Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego największym depozytem są kości, natomiast ilość wapnia we krwi jest niewielka. Zbyt niski poziom wapnia to… 07.02.2022 4 min.
Patrycja Nawojowska Ziemia okrzemkowa – co to jest, właściwości, zastosowanie Ziemia okrzemkowa (diatomit) to minerał o wszechstronnym zastosowaniu. Jej korzystne właściwości zdrowotne wykorzystuje przemysł spożywczy i kosmetyczny, oferujący diatomit pod postacią suplementów diety oraz peelingów i masek… 01.02.2022 4 min.
Milena Marchewka Erytroblasty we krwi – czym są, badanie, normy Erytroblasty są komórkami produkowanymi w szpiku kostnym. W procesie dojrzewania powstają z nich erytrocyty (krwinki czerwone), które przedostają się do krwi obwodowej. Obecność erytroblastów w morfologii osoby dorosłej jest… 15.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Powięź – budowa, funkcje, choroby. Zapalenie powięzi Powięź jest łącznotkankową strukturą pokrywającą narządy, mięśnie, kości i nerwy. Odpowiada jednocześnie za łączenie elementów ciała i separowanie ich od siebie (np. powięź mięśniowa otacza mięśnie spełniające te… 04.02.2021 6 min.
Milena Marchewka Kość gnykowa – budowa, funkcje, złamanie i torbiel Kość gnykowa jest strukturą anatomiczną znajdującą się w szyi, między podstawą żuchwy i chrząstką tarczowatą tworzącą górną część krtani. Ze względu na swoje połączenie z wieloma mięśniami i więzadłami języka i… 28.01.2021 5 min.
Milena Marchewka Kość promieniowa – budowa, rodzaje złamań, rehabilitacja Kość promieniowa to struktura anatomiczna tworząca szkielet przedramienia. W jej budowie wyróżniamy trzy główne elementy: koniec bliższy (nasadę bliższą) z głową i szyją, trzon oraz koniec dalszy (nasadę dalszą) z wyrostkiem… 28.01.2021 5 min.
Milena Marchewka Kości stępu – budowa, objawy i leczenie złamania Kości stępu to kości tworzące tylną część stopy człowieka. W budowie anatomicznej wyróżniamy ich łącznie siedem, ułożonych w trzech rzędach. Kości stępu są niezbędne do utrzymywania ciężaru ciała w pozycji stojącej.… 20.01.2021 5 min.
Lena Helman Wrodzona łamliwość kości – objawy, typy, leczenie Wrodzona łamliwość kości to grupa chorób genetycznych, powodujących zaburzenia w wytwarzaniu przez organizm kolagenu. Kolagen jest ważnym składnikiem tkanki łącznej, odpowiedzialnym m.in. za elastyczność kości i chrząstek. 07.01.2021 6 min.
Dorota Zabrodzka „Jedząc duże ilości mięsa, sami 'okradamy się’ z wapnia”. Dietetyczka Monika Dziemidowicz o osteoporozie, cichym złodzieju kości W osteoporozie ubywa tkanki kostnej, a zniszczone kości zaczynają przypominać sito. Czy jedząc ryby z ośćmi i sproszkowane skorupki jajek, można zatrzymać chorobę? Pytamy o to dietetyczkę Monikę Dziemidowicz. 11.12.2020 7 min.
Magdalena Bury Złamałaś kość, a teraz nie chce się zrastać? Ortopeda wyjaśnia, jak wygląda leczenie w takim przypadku Złamana kość nie zawsze podręcznikowo się zrasta. Czasami nastawienie czy unieruchomienie jej w gipsie nie pomagają. Co więc robić w takiej sytuacji? Na pytania Hello Zdrowie odpowiada lek. med. Krzysztof Jagodziński, ortopeda z CM Damiana. 02.07.2020 3 min.
Zuzanna Kowalewska Osteofitoza krawędziowa – przyczyny, objawy, leczenie Choroba zwyrodnieniowa atakuje znienacka. Jest wynikiem stylu życia jaki prowadziliśmy i prowadzimy, przebytych urazów i doznanych kontuzji. Osteofitoza jest jednym z jej objawów. 28.06.2020 2 min.
Katarzyna Krzyżanowska Mała kość, duży problem. Nazywa się ją kością guziczną, choć „ogonowa“ brzmi zdecydowanie bardziej obrazowo O tym, że ją masz, przypominasz sobie głównie wtedy, gdy z całych sił uderzysz siedzeniem o twardą powierzchnię albo zjedziesz na nim ze schodów. Lepiej tego unikać, bo kości ogonowej w gips włożyć się nie da, a jej leczenie… 13.04.2020 6 min.
Sylwia Ziółkowska Fosfataza alkaliczna – o czym nam mówi i jak interpretować wyniki? Fosfataza alkaliczna to jedno z badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby i dróg żółciowych, ale również dostarczających informacji o stanie układu kostnego organizmu. W jakich sytuacjach wykonywane jest oznaczanie… 23.03.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Węglan wapnia i jego rola w organizmie Węglan wapnia to jeden z najważniejszych związków w przyrodzie, który odpowiada w znacznym stopniu za funkcjonowanie naszego organizmu. Wiele osób do końca nie czym on jest, jak działa i kiedy warto korzystać z suplementów z tym… 17.11.2019 3 min.
Joanna Germak Mocne kości i sprawne stawy to w dużej mierze zasługa odpowiedniej diety. Ważny jest nie tylko wapń 10.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Uszkodzenia kości strzałkowej. Co warto wiedzieć? Kość strzałkowa to część golenia, która wraz z kością piszczelową tworzy podudzie. Jest narażona na częste urazy ze względu na swoje położenie. Jej samodzielne pęknięcia i złamania goją się bez żadnych powikłań. Co… 16.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Osteopenia – czym jest, jakie daje objawy, jak wygląda leczenie? Osteopenia to choroba kości, która w przyszłości może przekształcić się w osteoporozę. Może, ale nie musi. Jakie objawy daje i jak należy ją leczyć, aby nie groziła dalszymi konsekwencjami? 15.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Tkanka kostna – rola w organizmie człowieka Tkanka kostna razem z z elementami włóknistymi, chrzęstnymi i układem mięśniowym stanowi bardzo ważną podporę dla naszego ciała. Za co odpowiedzialna jest tkanka kostna? Jakie pełni rolę w organizmie? 12.10.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Osteoporoza – objawy i sposoby leczenia Osteoporoza to ubytek masy kostnej prowadzący do nieprawidłowości w naszych szkieletach. Dawniej nazywane zrzeszotnieniem kości jest częstym stanem chorobowym. 14.09.2019 4 min.
Magdalena Więch Łamliwe kości, ból stawów, wypadające włosy? Uzupełnij niedoboru krzemu w diecie Bolą cię stawy, łamią się paznokcie i włosy, a na skórze zauważasz kolejne „pajączki”? Szukając winowajcy, pewnie nawet nie pomyślisz o krzemie. A szkoda. 06.06.2019 6 min.
Redakcja Osteoporoza – co to jest i jak wygląda jej leczenie? Osteporoza, czyli zrzeszotnienie kości, polega na ubytku masy kostnej, osłabieniu struktury kości i skłonności do złamań. Jest to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 70. roku życia. Pojawia się także u kobiet w wieku… 25.06.2012 2 min.
Redakcja Złamania kości – objawy i pierwsza pomoc Do złamań kości dochodzi pod wpływem poważnych urazów, np. silnych uderzeń, upadków. Zawsze towarzyszy im krwotok pourazowy, miejscowy obrzęk i martwica tkanek. 04.06.2012 2 min.