3 min.
Osteoporoza – objawy i sposoby leczenia

Osteoporoza
Osteoporoza to ubytek masy kostnej prowadzący do nieprawidłowości w naszych szkieletach. Dawniej nazywane zrzeszotnieniem kości jest częstym stanem chorobowym.
Spis treści
Osteoporoza – informacje ogólne
Osteoporoza – osteoporosis – to choroba wstępująca o wiele częściej u kobietj. W szczególności tyczy się to kobiet po menopauzie. Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta również u osób po 60 roku życia.
W wyniku takiego stanu chorobowego dochodzi do osłabienia struktury przestrzennej kości. Ciało przez to jest bardziej podatne na złamania. Naukowcy mówią także, że jest to choroba metaboliczna kości, która charakteryzuje się niską masą kostną i upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej.
W tkance kostnej naszego organizmu widoczne są ścieńczenia belek kostnych kości gąbczastej. W dalszym ciągu dochodzi do zmniejszenia ilości tych belek. Dochodzi również do ścieńczenia kości korowej.
Przez wiele osób ta choroba nazywana jest złodziejem kości, ponieważ przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Po cichu osteoporoza okrada nasze kości z odłożonych tam zasobów. W momencie kiedy kość jest już bardzo osłabiona dowiadujemy się, że zaatakowała nas taka choroba.
Osteoporoza – podział
Jest to choroba, która została podzielona na miejscową i uogólnioną.
Ta druga wersja tej choroby dzieli się na:
- pierwotną – osteoporoza idiopatyczna (młodzieńcza/młodocianych) i osteoporoza inwolucyjna (pomenopauzalna i w wieku podeszłym)
- wtórną.
Wersja pierwotna należy do najbardziej popularnych i zapada na nią ok.80 % osób. Na wersję wtórną zapada około 20% pacjentów. Osteoporoza pomenopauzalna to I typ choroby. Osteoporoza w wieku podeszłym to II typ choroby i związana jest z niedoborem wapnia związanym ze złym wchłanianiem z jelit i nerek. Wtórny rodzaj choroby związany jest również z występowaniem takich chorób, jak alkoholizm, częściowa resekcja żołądka, szpiczak, zaburzenia hormonalne.
Osteoporoza – objawy
Objawy tej choroby zależne są od ilości o obszaru złamań. Bywają pacjenci, którzy mają złamanie w przedniej krawędzi kręgu, które niczym się nie objawia. Odczuwają oni jedynie lekki dyskomfort.
Najczęściej bywa jednak tak, że osteoporoza objawia się bardzo silnym bólem z którym nawet tabletki przeciwbólowe nie są w stanie sobie poradzić. Ważne jest to, że chory dokładnie potrafi wskazać miejsce, gdzie go boli. W tym właśnie miejscu najprawdopodobniej doszło do złamania kości.
Do innych objawów należy wymienić:
- uczucie pełności w nadbrzuszu
- deformacja klatki piersiowej, zwana inaczej garbem wdowim
- złamanie kości długich
- obniżenie wzrostu
- złamania kości przy niewielkich urazach.
Warto wiedzieć, że złamanie kości udowej nawet przy niewielkim urazie, może prowadzić do śmierci. Wskaźnik śmiertelności jest bardzo wysoki i wynosi aż 25%. Dlatego w takim wypadku, kiedy czujemy, że doszło do złamania konieczna będzie interwencja chirurgiczna
Osteoporoza – skąd się bierze?
Czynnikami powodującymi osteoporozę pierwotną są:
- zaawansowany wiek
- mukowiscydoza
- przekwitanie.
Ogólne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia tej choroby to:
- szczupła budowa ciała
- uwarunkowania genetyczne
- palenie papierosów i picie alkoholu
- dieta ubogobiałkowa oraz ubogowapniowa
- niedobór witaminy D.
Za występowanie tej choroby odpowiedzialne są również niektóre leki: środki nasenne, hormony tarczycy, kortykosteroidy, fenytoiny, barbiturany.
Niedobór estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn również może powodować ryzyko wystąpienia tej choroby.
Nadmierne spożywanie kawy również może być czynnikiem zwiększającym tą chorobę.
Osteoporoza a leczenie
Do rozpoznania tej choroby potrzebny będzie wywiad z pacjentem i stosowanie pewnych metod. Składają się na nie densytometria kości techniką DEXA, kalkulator FRAX, badanie radiologiczne i laboratoryjne.
Leczenie tej choroby ma na celu zachowanie masy kostnej powyżej „progu złamań”. Chory zmuszony jest do przyjmowania najróżniejszych środków farmakologicznych poprawiających jego stan.
Przy czym należy pamiętać, że osteoporoza pierwotna nie jest do wyleczenia w sposób całkowity, ponieważ związana jest ona ze starzeniem się organizmu.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023