Czy osoba na wózku może uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność? Odpowiada Łukasz Wala z kanału „Keep Wheel”
Na pewno jest wiele rzeczy, których chciałabyś się dowiedzieć od osób niepełnosprawnych, ale wstydzisz się zapytać. Jeden z największych tematów tabu, jest seks osób na wózku. Łukasz Wala, który prowadzi kanał na You Tube „Keep Wheel”, obala mity na ten temat. – Osoby na wózku również czują popęd seksualny i chęć uprawiania seksu. To na pewno nie jest tak, że jesteśmy aseksualni – mówi.
Czy ludzie po urazach rdzenia mogą uprawiać seks?
Łukasz Wala w swoim najnowszym filmie porusza, jak podkreśla, najbardziej kontrowersyjny temat w całej tematyce osób niepełnosprawnych – czyli seks osób na wózku. Odpowiada w nim na najczęściej zadawane pytania na ten temat. Mówi między innymi o tym, czy takie osoby mogą uprawiać seks i czerpać z tego przyjemność.
Podkreśla, że osoby, u których doszło do urazu rdzenia kręgowego, mogą uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność. Jednak muszą poznać na nowo swoje ciało, seksualność oraz strefy erogenne. Ważne jest też to, żeby sprawdzić, jak się zmieniły ich możliwości fizyczne.
– Ograniczenia na pewno są. Nie będę wam mówił, że ich nie ma. (…) Nie ma co się oszukiwać – na pewno liczba pozycji jest mniejsza. Sporym utrudnieniem jest też brak spontaniczności. Ale jeśli osoba niepełnosprawna jest kreatywna, szuka różnych rozwiązań, to nie ma opcji, żeby seks był nudny i nieciekawy – podkreśla Wala.
Czy można uzyskać erekcję i orgazm?
Wiele osób po urazach rdzenia zastanawia się, czy jest możliwe, żeby uzyskać erekcję i orgazm. Łukasz Wala mówi, że jest to możliwe, choć czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość.
– U mnie akurat teraz nie ma z tym problemu, ale przez pierwsze pół roku były, i to konkretne. Dlatego musiałem stosować niebieskie tabletki zwane Viagrą. (…) Dla wielu osób na wózku to nieodłączna część życia seksualnego, bo nie wszystkim idzie to łatwo i gładko – podkreśla youtuber.
Łukasz Wala tłumaczy, że w wielu przypadkach problemy z erekcją u osób na wózkach mogą wynikać z działania zażywanych przez nich leków. Ogromne znaczenie ma też miejsce, w którym doszło do urazu. Mężczyznom z urazem odcinka szyjnego zazwyczaj jest łatwiej osiągnąć erekcję, w porównaniu z tymi, którzy uszkodzili odcinek lędźwiowy. Jak jednak dodaje youtuber, to indywidualna kwestia.
A co z orgazmem? Łukasz Wala mówi, że jest to możliwe, choć bardzo trudne.
– Ja nie potrafię sam z siebie uzyskać orgazmu, muszę się posiłkować wibratorem medycznym. (…) Jednak nie jest to samo, co było kiedyś. Nie ma już takiej przyjemności. Mówiąc stricte fizycznie: odczuwa się skurcze, mi na przykład napina całe nogi. Po wytrysku bardzo mi bije serce – opowiada.
Największe mity na temat seksu osób na wózku
Łukasz Wala podkreśla, że istnieje wiele mitów na temat seksu osób niepełnosprawnych. Postanowił obalić niektóre z nich.
- „Seks z osobą niepełnosprawną nigdy nie będzie tak satysfakcjonujący jak z osobą pełnosprawną” – według niego wszystko zależy od kreatywności osoby na wózku i wbrew pozorom jej życie seksualne wcale nie musi być nudne.
- „Osoby niepełnosprawne na pewno nie posiadają życia seksualnego, a jeśli posiadają, to jest ono nieciekawe i nudne” – Łukasz Wala stwierdził, że wcale nie musi tak być, choć jest w tym ziarno prawdy. Jak tłumaczy, wiele kobiet obawia się związku z mężczyzną na wózku.
- „Nie mogą odczuwać przyjemności z seksu, skoro nie posiadają czucia” – youtuber podkreśla, że posiadanie czucia w określonych częściach ciała nie jest równoznaczne z posiadaniem go w częściach intymnych. Tłumaczy, że jest to na pewno inne, mniej intensywne czucie niż u człowieka pełnosprawnego, ale jest ono nadal przyjemne.
- „Nie czują popędu seksualnego, więc sporadycznie uprawiają seks” – według Wali prawda jest zupełnie inna.
– Osoby na wózku również czują popęd seksualny i chęć uprawiania seksu. Wiadomo – w mniejszym stopniu, (…) ale to na pewno nie jest tak, że jesteśmy aseksualni, tak jak wiele osób myśli – mówi.
Łukasz Wala – Keep Wheel
Łukasz Wala porusza się na wózku, a przy tym jest osobą aktywnie fizycznie. W mediach społecznościowych pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych i motywuje innych do działania.
Prowadzi kanał na YouTubie o nazwie Keep Wheel, który subskrybuje ponad tysiąc osób. Nie unika tematów tabu związanych z osobami niepełnosprawnymi i mówi wprost, jak wygląda jego życie oraz innych osób, które poruszają się na wózku.
Zobacz także
„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny
„Bycie atrakcyjnym lub pociągającym ma bardzo niewiele wspólnego z rozmiarem ubrań, zaś z naszym stosunkiem do ciała i akceptacją”
„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie
Polecamy
WHO alarmuje: Nastolatki uprawiają seks bez zabezpieczenia. „Zbieramy gorzkie owoce zaniedbania edukacji seksualnej”
Co warto wiedzieć o Hashimoto u mężczyzny?
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
Zabawy erotyczne we dwoje, czyli sposoby na to, jak urozmaicić seks
się ten artykuł?