Przejdź do treści

Czy osoba na wózku może uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność? Odpowiada Łukasz Wala z kanału „Keep Wheel”

Mężczyzna na wózku
Czy osoba na wózku może uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność? Odpowiada Łukasz Wala z kanału "Keep Wheel"/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na pewno jest wiele rzeczy, których chciałabyś się dowiedzieć od osób niepełnosprawnych, ale wstydzisz się zapytać. Jeden z największych tematów tabu, jest seks osób na wózku. Łukasz Wala, który prowadzi kanał na You Tube „Keep Wheel”, obala mity na ten temat. – Osoby na wózku również czują popęd seksualny i chęć uprawiania seksu. To na pewno nie jest tak, że jesteśmy aseksualni – mówi.

Czy ludzie po urazach rdzenia mogą uprawiać seks?

Łukasz Wala w swoim najnowszym filmie porusza, jak podkreśla, najbardziej kontrowersyjny temat w całej tematyce osób niepełnosprawnych – czyli seks osób na wózku. Odpowiada w nim na najczęściej zadawane pytania na ten temat. Mówi między innymi o tym, czy takie osoby mogą uprawiać seks i czerpać z tego przyjemność.

Podkreśla, że osoby, u których doszło do urazu rdzenia kręgowego, mogą uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność. Jednak muszą poznać na nowo swoje ciało, seksualność oraz strefy erogenne. Ważne jest też to, żeby sprawdzić, jak się zmieniły ich możliwości fizyczne.

– Ograniczenia na pewno są. Nie będę wam mówił, że ich nie ma. (…) Nie ma co się oszukiwać – na pewno liczba pozycji jest mniejsza. Sporym utrudnieniem jest też brak spontaniczności. Ale jeśli osoba niepełnosprawna jest kreatywna, szuka różnych rozwiązań, to nie ma opcji, żeby seks był nudny i nieciekawy – podkreśla Wala.

Czy można uzyskać erekcję i orgazm?

Wiele osób po urazach rdzenia zastanawia się, czy jest możliwe, żeby uzyskać erekcję i orgazm. Łukasz Wala mówi, że jest to możliwe, choć czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość.

– U mnie akurat teraz nie ma z tym problemu, ale przez pierwsze pół roku były, i to konkretne. Dlatego musiałem stosować niebieskie tabletki zwane Viagrą. (…) Dla wielu osób na wózku to nieodłączna część życia seksualnego, bo nie wszystkim idzie to łatwo i gładko – podkreśla youtuber.

Łukasz Wala tłumaczy, że w wielu przypadkach problemy z erekcją u osób na wózkach mogą wynikać z działania zażywanych przez nich leków. Ogromne znaczenie ma też miejsce, w którym doszło do urazu. Mężczyznom z urazem odcinka szyjnego zazwyczaj jest łatwiej osiągnąć erekcję, w porównaniu z tymi, którzy uszkodzili odcinek lędźwiowy. Jak jednak dodaje youtuber, to indywidualna kwestia.

A co z orgazmem? Łukasz Wala mówi, że jest to możliwe, choć bardzo trudne.

– Ja nie potrafię sam z siebie uzyskać orgazmu, muszę się posiłkować wibratorem medycznym. (…) Jednak nie jest to samo, co było kiedyś. Nie ma już takiej przyjemności. Mówiąc stricte fizycznie: odczuwa się skurcze, mi na przykład napina całe nogi. Po wytrysku bardzo mi bije serce – opowiada.

Największe mity na temat seksu osób na wózku

Łukasz Wala podkreśla, że istnieje wiele mitów na temat seksu osób niepełnosprawnych. Postanowił obalić niektóre z nich.

  1. Seks z osobą niepełnosprawną nigdy nie będzie tak satysfakcjonujący jak z osobą pełnosprawną” – według niego wszystko zależy od kreatywności osoby na wózku i wbrew pozorom jej życie seksualne wcale nie musi być nudne.
  2. Osoby niepełnosprawne na pewno nie posiadają życia seksualnego, a jeśli posiadają, to jest ono nieciekawe i nudne” – Łukasz Wala stwierdził, że wcale nie musi tak być, choć jest w tym ziarno prawdy. Jak tłumaczy, wiele kobiet obawia się związku z mężczyzną na wózku.
  3. „Nie mogą odczuwać przyjemności z seksu, skoro nie posiadają czucia” – youtuber podkreśla, że posiadanie czucia w określonych częściach ciała nie jest równoznaczne z posiadaniem go w częściach intymnych. Tłumaczy, że jest to na pewno inne, mniej intensywne czucie niż u człowieka pełnosprawnego, ale jest ono nadal przyjemne.
  4. „Nie czują popędu seksualnego, więc sporadycznie uprawiają seks” – według Wali prawda jest zupełnie inna.

Osoby na wózku również czują popęd seksualny i chęć uprawiania seksu. Wiadomo – w mniejszym stopniu, (…) ale to na pewno nie jest tak, że jesteśmy aseksualni, tak jak wiele osób myśli  – mówi.

Łukasz Wala – Keep Wheel

Łukasz Wala porusza się na wózku, a przy tym jest osobą aktywnie fizycznie. W mediach społecznościowych pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych i motywuje innych do działania.

Prowadzi kanał na YouTubie o nazwie Keep Wheel, który subskrybuje ponad tysiąc osób. Nie unika tematów tabu związanych z osobami niepełnosprawnymi i mówi wprost, jak wygląda jego życie oraz innych osób, które poruszają się na wózku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.