Przejdź do treści

Czy szczepionka jest skuteczna na nowe mutacje koronawirusa? WHO odpowiada

Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki” – mówił podczas konferencji prasowej dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia. 

Skuteczność szczepionek

Ekspert z WHO podczas konferencji wyjaśniał także, że trwające badania nad brytyjskim wariantem są obiecujące, jeśli chodzi o skuteczność szczepionek. Wariant wykryty w Republice Południowej Afryki nie został na razie dokładnie zbadany, ale jak dotąd nie ma dowodów, by był bardziej odporny.

Podczas konferencji Henri Kluge, szef europejskiego oddziału WHO, wezwał wszystkie kraje, by zrobiły wszystko, co tylko możliwe, by ograniczyć cyrkulację nowych szczepów, a także by poświęciły więcej uwagi i wysiłków w kierunku sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa – tak, by nowe mutacje można było wykrywać na jak najwcześniejszym etapie.

Druga dawka szczepionki

Eksperci z WHO wyjaśnili również decyzję władz Wielkiej Brytanii o odłożeniu podawania pacjentom drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Ma to zapewnić ochronę maksymalnej liczby mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Dr Siddartha Datta dodał, że obecnie naukowcy nie dysponują żadnymi danymi mówiącymi o tym, jaki wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki może mieć odsunięcie podawania drugiej dawki. Podczas badań klinicznych sprawdzano jedynie jej skuteczność po podaniu dwóch dawek w odstępie ok. trzech tygodni. 

„Ważne jest, by taka decyzja o odłożeniu drugiej dawki była bezpiecznym kompromisem między ograniczoną w tym momencie produkcją szczepionek, a koniecznością zapewnienia ochrony jak największej liczbie ludzi” – dodał Henri Kluge.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.