Przejdź do treści

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak
Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak/ Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przyjmujesz leki psychiatryczne i nie jesteś pewna, czy wciąż możesz to robić w czasie ciąży? Wątpliwości na ten temat rozwiewa psychiatrka Joanna Adamiak w swoim najnowszym poście na Instagramie. 

 

Leki psychiatryczne w czasie ciąży – brać czy nie?

 „W swojej praktyce dość często spotykam się z kobietami planującymi ciążę, będącymi w ciąży i świeżo upieczonymi mamami. Kobiety te potrzebują wsparcia, rzetelnej wiedzy i fachowej opieki lekarza” – podkreśla Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. „Mimo tego, że najlepiej by było, by nie stosować leków w okresie okołociążowym, to w praktyce bywa bardzo różnie” – dodaje.

Co więc powinnaś wiedzieć o przyjmowaniu leków od psychiatry w czasie ciąży? Jak wyjaśnia Adamiak, takie preparaty w tym okresie można brać, a nawet należy, jeśli jest taka potrzeba. Podkreśla jednak, że pacjentka decyduje o tym wraz z lekarzem, indywidualnie w każdym przypadku.

„Choroba psychiczna nie wyklucza macierzyństwa. Zgodnie z obecną wiedzą farmakoterapia może być prowadzona w sposób bezpieczny i dla kobiety, i dla płodu” – zaznacza specjalistka.

Często skutki przerwania terapii są o wiele gorsze niż ewentualne efekty uboczne przyjmowania leków od psychiatry w ciąży.

„W wielu przypadkach nie jest możliwe odstawienie dotychczas stosowanych leków ze względu na ryzyko nawrotu choroby, które przewyższa ryzyko kontynuowania leczenia” – pisze Adamiak.

Najnowsze zalecenia

Jak pisze ekspertka, najnowsze wytyczne i zalecenia na temat przyjmowania leków psychiatrycznych w czasie ciąży można znaleźć w książce „Psychofarmakologia kliniczna” pod redakcją Janusza Rybakowskiego. Psychiatrka przedstawia w skrócie najważniejsze informacje dotyczące przyjmowanie antydepresantów, leków przeciwlękowych oraz preparatów w terapii CHAD, czyli choroby afektywnej dwubiegunowej.

Antydepresanty

Adamiak podkreśla, że według wytycznych nie ma zaleceń co do wybrania konkretnego leku przeciwdepresyjnego w ciąży. Jednak ze względu na niskie przenikanie przez łożysko zaleca się wybieranie sertraliny. Niski poziom przenikania przez nie mają również dulokstyna i trazodon.

Leki przeciwlękowe

Jak pisze ekspertka, w przypadku stanów lękowych nie poleca się stosowania pochodnych benzodiazepin, ponieważ może to skutkować:

  • przedwczesnym urodzeniem,
  • niską masą urodzeniową dziecka,
  • małym obwodem głowy dziecka,
  • nadmiernym pobudzeniem albo sennością noworodka,
  • koniecznością wspomagania u niego oddechu,
  • koniecznością hospitalizowania dziecka na oddziale intensywnej terapii,
  • zespołem „wiotkiego dziecka”.

Psychiatrka dodaje, że w przypadku bezwzględnej konieczności można zastosować lorazepam albo oksazepam.

Leczenie CHAD

„W ciąży nie wolno stosować kwasu walproinowego” – przestrzega Joanna Adamiak.

Wyjaśnia, że to dlatego, iż, kwas ten, tak samo jak karbamazepina, wykazał najwyższe ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych u dzieci. Ekspertka pisze, że w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym stosunkowo bezpieczne wydaje się stosowanie:

Jeśli jesteś w ciąży albo jesteś na etapie planowania jej i przyjmujesz leki psychiatryczne, to pamiętaj: koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, który być może zmieni preparat, który stosujesz obecnie, na inny.

Joanna Adamiak: kim jest?

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje niemal 17 tys. osób. Psychiatrka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: