Ewelina Kaczmarczyk Polska psychiatria dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc. O dużym obłożeniu w psychiatrii dziecięcej w Polsce mówi się już od dawna, tak źle chyba jednak jeszcze nie było. "Wszystkie miejsca na oddziałach psychiatrii dziecięcej w Polsce są obecnie zajęte" - alarmuje RMF FM. 02.02.2023 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Monika Szubrycht Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce "W moim państwie wszyscy będą mieli: prawo do kochania kogo chcą, prawo do poczucia bezpieczeństwa, równe prawa, równe obowiązki, prawo do wyrażania własnej opinii i własnego zdania, prawo do jedzenia tego, co lubią, prawo do… 10.11.2022 11 min.
Magdalena Bury Czy psychiatra współpracuje z egzorcystą? Na to pytanie odpowiada Monika Tucholska, czyli @mamapsychiatra Czy psychiatra współpracuje z egzorcystą? "To pytanie przewija się dosyć często, zarówno na Instagramie, jak i wśród nowo poznanych osób, które dowiadują się, czym się zajmuję" - pisze psychiatra Monika Tucholska na swoim… 13.10.2022 3 min.
Agnieszka Łopatowska „Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek 05.09.2022 14 min.
Magdalena Bury Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych "Z ogromną przykrością informujemy, że od dnia 1 września do końca bieżącego roku jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność Izby Przyjęć oraz stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, działających w… 01.09.2022 4 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie Kontakty z innymi ludźmi są powodem stresu dla wielu osób. Niekiedy jednak obawy przeradzają się w fobię społeczną. Jedną z jej postaci jest erytrofobia, czyli irracjonalny lęk przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Niekiedy… 26.08.2022 5 min.
Magdalena Bury Zwolnienie lekarskie od psychiatry to nie wstyd! Przypomina o tym Dawid Polak Otrzymałaś od swojego psychiatry zwolnienie lekarskie? Boisz się o tym mówić nawet swoim najbliższym, więc starasz się zręcznie ominąć ten temat? Przypominamy - to żaden wstyd. Na swoim przykładzie opisuje to Dawid Polak, biotechnolog. 18.08.2022 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza” – Człowiekowi wydaje się, że jest świetny, że może wszystko. Ma mnóstwo doskonałych pomysłów, które oczywiście za chwilę porzuca, bo bardzo szybko przychodzą nowe. Mogą pojawić się zachowania zagrażające – przypadkowe… 25.07.2022 13 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak Przyjmujesz leki psychiatryczne i nie jesteś pewna, czy wciąż możesz to robić w czasie ciąży? Wątpliwości na ten temat rozwiewa psychiatrka Joanna Adamiak w swoim najnowszym poście na Instagramie. 22.07.2022 3 min.
Natalia Suchocka Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie? 12.07.2022 5 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania” - Mój mąż, który ratuje mnie od lat, dziś leczy się na depresję. Nie można przez cały czas być strażnikiem, organizm musi kiedyś odreagować – mówi Dorota Solarska, zmagająca się z chorobą schizoafektywną z rysem… 28.06.2022 15 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce Katarzyna Szczerbowska z fundacji eFkropka, działającej na rzecz osób w kryzysie psychicznym, pokazała na swoim profilu na Facebooku, w jak strasznych warunkach są leczeni młodzi pacjenci i pacjentki w Polsce. Zamieściła… 03.06.2022 4 min.
Natalia Suchocka Zaburzenia psychotyczne – czym są, objawy. Czym jest epizod psychotyczny? 13.05.2022 5 min.
Ewa Wojciechowska Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk” "Sytuacja w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej to już nie jest kryzys. To już jest po prostu dramat, to już jest po prostu czarna dziura" - mówi Anna Czarnowska, rzeczniczka Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, w którym 28… 06.05.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Lek. Maja Herman opisuje, na co musisz się nastawić "Pamiętajmy, że psychiatra to przede wszystkim lekarz po ukończeniu studiów medycznych takich samych, jak okulista, ginekolog, kardiolog" - pisze psychiatrka i psychoterapeutka Maja Herman. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie… 24.03.2022 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Czy COVID-19 może być przyczyną urojeń? „Koronawirus atakuje układ nerwowy, więc zrozumiałe jest, że powikłania mogą dotyczyć również jego” Lekarze i naukowcy niezmiennie obserwują skalę powikłań po COVID-19. Na liście dość szybko pojawiły się zaburzenia natury psychicznej, jednak do podejrzanych dołączyły nawet urojenia. Czy rzeczywiście koronawirus może być ich… 25.02.2022 11 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Maria Orwid uczyła swoich kolegów po fachu feminizmu i braku tolerancji dla spraw, które na nią nie zasługują 05.02.2022 7 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. „Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją” – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej 03.02.2022 9 min.
Dorota Zabrodzka Prof. Napoleon Waszkiewicz: „Mam pacjentów chorych na schizofrenię, którzy bali się wyjść na ulicę, a dziś mają firmy, rozwijają się, nagrywają płyty” 30.12.2021 11 min.
Aneta Wawrzyńczak „Coraz częściej pacjenci przychodzą z podejrzeniem u siebie ADHD – i nierzadko te domysły okazują się trafne” – mówi Wenesa Gajos 13.12.2021 17 min.
Dorota Zabrodzka Kojarzy się z horrorem, choć jest bezpieczna i efektywna. O terapii elektrowstrząsami mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska 16.11.2021 9 min.
Marta Dragan Dorota Szelągowska o swoim zdrowiu psychicznym. „Byłam na totalnym dnie” "Mam nerwicę lękową, co prawda już zaleczoną, ale doskonale wiem, jaki to jest mechanizm działania" - powiedziała Dorota Szelągowska w najnowszym wywiadzie. Popularna projektantka wnętrz przyznała, że przez długi czas borykała… 18.10.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam”. Anna Powierza w szczerym poście opowiada o swojej depresji "Była to najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam. Wiem dobrze, że nigdy, przenigdy więcej nie chciałabym ponownie jej przeżyć... Bo mogłoby mi się to nie udać. Nieleczona depresja to choroba śmiertelna" - podkreśla Anna… 01.10.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby O tych tragediach nie zawsze usłyszymy. Bo w przypadku samobójstwa - zwłaszcza dziecka - ostracyzm społeczny jest duży. A łatkę „matki/ojca samobójcy”, co „nic nie widzieli”, „nic nie zrobili” łatwo się przykleja. 10.09.2021 15 min.
Anna Jastrzębska Dorota Szelągowska cierpiała na nerwicę lękową. „Miesiącami nie wychodziłam z domu” „Miałam non stop ataki paniki. (…) wiem, co to znaczy, kiedy jesteś bezsilny wobec siebie, kiedy nie możesz złapać nadziei” – przyznała w najnowszym wywiadzie popularna projektantka wnętrz. 22.08.2021 2 min.
Ewa Wojciechowska „Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman "Depresja 'nie wygląda'. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz" - napisała na swoim profilu na Instagramie Maja Herman. Psychoterapeutka przyznała, że sama… 20.08.2021 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Dorota Kotas: Zapewniam, że o wiele trudniej jest być dziewczynką niż chłopcem. W dodatku dziewczynką z Aspergerem 17.08.2021 9 min.
Anna Jastrzębska Palenie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii? Czterokrotny wzrost zachorowań w Danii 26.07.2021 5 min.
Natalia Suchocka Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie Depresja maskowana to choroba, która – jak sama nazwa wskazuje – skrywa się pod maskami różnych objawów. Są one jednak bardzo zróżnicowane i u każdego schorzenie to może wyglądać nieco inaczej. Pacjenci najczęściej nie… 12.07.2021 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Seniorzy z depresją. „Nawet 40 proc. epizodów depresyjnych u osób w wieku podeszłym pozostaje niezdiagnozowanych” – mówi psychiatra Hubert Sońta Co 5. senior, który zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ma zaburzenia depresyjne, jednak pomocy szuka w związku z innymi dolegliwościami. – Inne objawy występują w przypadku zaburzeń depresyjnych u osób w wieku… 01.07.2021 12 min.
Magdalena Bury Niektóre leki psychiatryczne mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce – mówi psychiatra Przyjmujesz leki psychiatryczne? Latem uważaj na słońce! Jak wyjaśnia psychiatra Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie, niektóre z nich mogą wywołać reakcję skórną w związku z ekspozycją na słońce. 27.06.2021 3 min.
Anna Jastrzębska Niewielkie dawki „gazu rozweselającego” nadzieją dla osób z depresją oporną na leki? Podtlenek azotu łagodzi objawy depresji u osób, u których zawiodły inne formy leczenia – czytamy na łamach „Science Translational Medicine”. Naukowcy sugerują, że "gaz rozweselający" może stać się alternatywną metodą… 10.06.2021 3 min.
Ela Kowalska Dr n. med. Michał Skalski: Szacuje się, że co trzeci-czwarty ozdrowieniec będzie cierpiał z powodu zaburzeń lękowo-depresyjnych - W moim gabinecie pojawia się coraz więcej pacjentów w wieku 30-50 lat, którzy po przejściu infekcji koronawirusem zaczęli mieć problemy ze snem - zwraca uwagę dr n. med. Michał Skalski, psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu… 26.04.2021 12 min.
Karolina Rogaska Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie - Teraz, po doświadczeniu psychozy, mam wrażenie, jakbym urodziła się drugi raz - mówi Katarzyna Szczerbowska. Dziennikarka i rzeczniczka pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego ma zdiagnozowaną schizofrenię. W… 20.04.2021 18 min.
Justyna Mazur Sertralina – działanie, dawkowanie, skutki uboczne, cena Sertralina jest lekiem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie sertraliny polega na zwiększeniu poziomu neuroprzekaźnika serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu możliwe jest leczenie zaburzeń… 06.03.2021 5 min.
Justyna Mazur Fluoksetyna – działanie, wskazania, dawkowanie, cena Fluoksetyna to związek zaliczany do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Lek wykorzystywany jest przede wszystkim w celu poprawy samopoczucia u chorych na depresję czy zaburzenia obsesyjno - kompulsywne. Fluoksetyna bez recepty nie… 05.03.2021 5 min.
Aneta Wawrzyńczak Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka - Osoba z depresją maskowaną potrafi od poniedziałku do piątku albo od rana do późnego popołudnia świetnie się trzymać. Ale kiedy zamykają się drzwi do własnego domu, spadają wszystkie „maski” i wtedy wreszcie może… 23.02.2021 12 min.
Anna Sierant „Uważałam, że z każdą matką miałby lepiej – szkoda, że trafił na mnie, bo jestem taka nieudana”. Depresja poporodowa oczami mam, które ją przeszły "Szłam z dziećmi na spacer nad morze i zastanawiałam się nad tym, by wejść z nimi do wody i iść, iść tak daleko, aż by nas zakryła woda i byśmy już nie wypłynęli". Marta, Olga i Natalia – trzy kobiety, trzy historie, trzy… 23.02.2021 19 min.
Marta Krupińska Joanna Poremba: Od 20 lat żyję z depresją, która długo pozostawała niezdiagnozowana. Dobrze znam to poczucie winy, beznadziei - Depresja dotyka wszystkich grup społecznych: bogatych i biednych, singli i tych, którzy mają szczęśliwe życie rodzinne. W procesie zdrowienia zarówno dla chorych, jak i ich bliskich, kluczowe jest aby być przy sobie, zgłosić… 23.02.2021 8 min.
Ewa Wojciechowska Psychobiotyki – bakterie dobroczynne dla naszego mózgu. Dlaczego warto je spożywać? Działają ochronnie na mózg, redukują poziom stresu i minimalizują skutki uboczne terapii. To niejedyne zalety psychobiotyków 19.02.2021 3 min.
Anna Jastrzębska „Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju Badacze z University of South Australia stworzyli specjalny test, który pozwala zmierzyć stężenie białek mBDFN i pro BDFF we krwi. Okazało się, że osoby z depresją i chorobą afektywną dwubiegunową mają ich znacznie mniej we… 27.01.2021 3 min.
Małgorzata Germak „Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne Psycholog Anna Wieczorek podpowiada, jak radzić sobie z negatywnym wpływem środków antydepresyjnych na sferę seksualną. Według szacunków przynajmniej połowa osób biorąca leki psychotropowe zmaga się z tym problemem. 19.01.2021 8 min.
Ewelina Kaczmarczyk Lek. Aleksandra Pięta: choroby psychiczne to najprawdziwsze, pełnoprawne i niestety nadal zbierające ogromne żniwo choroby "Nie pójdę do lekarza, nie jestem wariatką", "Leki mi tylko zaszkodzą" - wyobrażasz sobie, żeby ktoś chory na grypę tak powiedział? No właśnie. Dlaczego więc przy chorobach psychicznych to tak częste? To bardzo ważny temat,… 19.01.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik Nawet u 65 proc. osób po przebytym zawale serca stwierdza się objawy depresji. - Szczególnie trudno jest osobom, które wcześniej pełniły w życiu wiele ważnych funkcji, były bardzo aktywne, a teraz muszą z wielu rzeczy… 14.01.2021 10 min.
Rachela Berkowska Ryszard Izdebski o Centrach Zdrowia Psychicznego: Szpital wie o człowieku bardzo mało. My wiemy o nim dużo więcej - Szpital to nie wróg, ale jak każda autorytarna placówka, ma człowieka często spacyfikowanego, wyrwanego z kontekstu - mówi Ryszard Izdebski, superwizor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Wieliczce. 23.12.2020 11 min.