Przejdź do treści

Czym jest unicorn hunting? Tłumaczy seksuolog Aleksandra Krupska

Czym jest unicorn hunting? Tłumaczy seksuolog Aleksandra Krupska Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu

Gdy heteroseksualna para szuka do łóżka osoby biseksualnej, z którą chce stworzyć erotyczny trójkąt, mówimy o zjawisku unicorn hunting. Jednak wbrew nazwie nie ma w nim nic baśniowego. Przeciwnie – unicorn hunting bywa źródłem problemów i dla pary, i dla osoby zapraszanej.

Unicorn hunting – czym jest?

W unicorn huntingu tą trzecią osobą zazwyczaj jest kobieta. Pary do współżycia nieprzypadkowo szukają osoby biseksualnej – chodzi o to, by odczuwała taką samą przyjemność w kontaktach seksualnych zarówno z mężczyzną, jak i drugą kobietą.

– To musi być osoba, której podobają się osoby obu płci, lubi z nimi współżyć i jest otwarta na różne doznania – tłumaczy seksuolog i psychoterapeutka Aleksandra Krupska z Pracowni Psychorozwoju Kielczyk.

Dlaczego więc mówimy o „polowaniu” (hunting)? Bo osoba biseksualna zaproszona do trójkąta najczęściej w tym układzie traktowana jest przedmiotowo. Jej potrzeby – nawet wbrew wcześniejszym ustaleniom – nie są respektowane. Poza tym, jak zauważa Aleksandra Krupska, znalezienie osoby, której podobają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a która byłaby otwarta seksualnie, statystycznie nie jest proste. Stąd mowa o „polowaniu”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Pochwica

„Jak zostałam upolowana” – historia Agnieszki

Agnieszka ma 32 lata. Ogłoszenie o tym, że małżeństwo z 5-letnim stażem szuka biseksualnej kobiety do „urozmaicenia życia intymnego i wspólnej zabawy”, znalazła w internecie. – Zgłosiłam się, bo z nikim się wtedy nie spotykałam, a od czasu liceum deklaruję się jako osoba biseksualna – wyjaśnia.

Agnieszka najpierw wymieniła kilka wiadomości z mężczyzną, który umieścił ogłoszenie. Potem doszło do spotkania we trójkę na neutralnym gruncie. – Chcieliśmy się poznać, sprawdzić, czy nadajemy na tych samych falach. Ustaliliśmy, że jeśli którekolwiek z nas poczuje się niekomfortowo, wycofujemy się i do tematu nie wracamy – relacjonuje Agnieszka.

Podczas spotkania okazało się, że dobrze czują się w swoim towarzystwie, od razu też między nimi zaiskrzyło. Agnieszka: – Oboje byli bardzo atrakcyjni. Ja też z tego, co widziałam, spodobałam im się. Omówiliśmy zasady i mniej więcej po tygodniu spotkaliśmy się w ich mieszkaniu.

Jednak zdaniem Agnieszki ustalenia od początku nie były przestrzegane. – Mieliśmy traktować się na równi, tymczasem ja byłam traktowana bardzo przedmiotowo. Oni skupiali się na sobie, a ja stanowiłam jedynie miły dodatek – dla nich. Kiedy coś sugerowałam albo o coś prosiłam, na moje słowa nikt nie reagował. Właściwie w ogóle nie zwracano na mnie uwagi. Nikt też się do mnie nie odzywał bezpośrednio; rozmawiano o mnie w trzeciej osobie. Szybko straciłam zainteresowanie tym eksperymentem.

Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja

Relacje powinny być równorzędne

Według Aleksandry Krupskiej jeśli jako para decydujemy się na zaproszenie trzeciej osoby do swojej sypialni – albo jeśli jesteśmy tą trzecią osobą – to wszelkie decyzje powinniśmy podejmować możliwie świadomie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji.

– Scenariusze mogą być różne, dlatego trzeba oszacować zyski i koszty. Następnie na ich podstawie podjąć decyzję – uważa seksuolog. – Do mojego gabinetu trafiają osoby, które zdecydowały się na udział w trójkącie seksualnym jako osoba trzecia i choć miały pewien kontrakt, to po wszystkim czuły się wykorzystane – właśnie przez to przedmiotowe traktowanie. Pracowałam też z mężczyzną, który był osobą trzecią i zaangażował się w nową relację. O zaangażowaniu oczywiście nie było mowy, powstał więc zawód miłosny. Zdarza mi się ponadto pracować z parami, które zdecydowały się na urozmaicenie życia seksualnego poprzez trójkąt i zaszkodziło to ich relacji – mówi Aleksandra Krupska.

Unicorn hunting, czyli „upolowanie” osoby biseksualnej do trójkąta, jest problematyczne i skomplikowane z wielu względów. Jedno z partnerów może czuć zazdrość w towarzystwie innej osoby, zwłaszcza gdy pomiędzy tą dwójką widoczna jest chemia. Przedmiotowe traktowanie, zdaniem ekspertki, może być także mechanizmem obronnym – zachowujemy się tak względem osoby trzeciej, aby uniknąć zaangażowania i chcąc wywiązać się z kontraktu, który np. zakłada tylko 3 spotkania.

– Bardzo ważna jest również kwestia motywacji – podkreśla Aleksandra Krupska. – Jeśli para od początku jest otwarta na nowe doznania w sypialni, generuje to mniej sytuacji trudnych. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której w długoletnim związku jedna strona zaczyna rozważać zaproszenie kogoś do łóżka. Może to wywołać w relacji pożar.

Agnieszka „upolowanym jednorożcem” była tylko raz. Szybko zerwała kontakt z parą, która zaprosiła ją do swojej sypialni. – Obawiam się, że znowu mogłabym zostać potraktowana przedmiotowo. Nie było to przyjemne doświadczenie, czułam się jak zabawka. Możliwe, że oni nawet nie zdawali sobie z tego sprawy, bo po wszystkim próbowali nawiązać ze mną kontakt. Ja jednak zakończyłam tę znajomość.

Czy takie zbliżenie będzie udane, zależy od kilku kwestii.

– Pierwsza: kto proponuje wprowadzenie osoby trzeciej do sypialni, druga: kiedy ma to miejsce, tzn. czy para jest na to otwarta od początku, czy też sugeruje to dopiero po jakimś czasie któraś ze stron, czy może jest to urozmaicenie w odpowiedzi na toczący się kryzys w relacji. Co więcej, nie powinno być sytuacji, w której para, zapraszając kogoś do współżycia, próbuje coś „ugrać” dla siebie, kompletnie pomijając potrzeby, pragnienia i oczekiwania trzeciej osoby – tłumaczy Aleksandra Krupska. I dodaje: – W trójkącie relacje powinny być równorzędne. Dlatego gdy w grę wchodzi zapraszanie do sypialni osób trzecich albo jeśli to my jesteśmy zapraszani, zawsze musimy mieć świadomość, że prócz miłych wspomnień i doznań taka sytuacja może pociągać za sobą szereg różnych konsekwencji. Warto zadbać o to, aby takie doświadczenie generowało dobre doświadczenia, a nie przykre wspomnienia czy niechciane konsekwencje.

 

Imię bohaterki na jej prośbę zmieniłam

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? / unsplash

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? Odpowiada dr Agnieszka Nalewczyńska

Unsplash

6 obaw dotyczących seksu, które wiele z nas ma w łóżku. Nie tylko cellulit i odrastające włoski

Mycie zębów po seksie oralnym / istock

Czy po seksie oralnym należy umyć zęby? Dentystka Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels

Błędne przekonania, które nie pozwalają cieszyć się seksem. „Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś” – mówi psycholożka

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

„W dzieciństwie kąpałam się w bieliźnie, bo nie potrafiłam obnażyć się sama przed sobą” – mówi Maja Heban, transpłciowa aktywistka

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać

Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting

„Inteligencję seksualną możemy rozwijać. Często jest ona gwarancją orgazmu” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Matusiak

Oglądanie cipki - filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Oglądanie cipki – filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Kobieta rozmawia z nastoletnią córką przy stole

„Seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, że możesz iść na wagary z rodzicielstwa” – ostrzega psycholożka

Orgazm - co warto o nim wiedzieć? / pexels

Freud określił kiedyś orgazm łechtaczkowy jako „dziecinny” i odradzał kobietom dążenie do jego osiągania. Co teraz wiemy o kobiecych orgazmach?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×