Przejdź do treści

Dehydratacja krążka międzykręgowego – przyczyny i objawy

Kobieta leży na kozetce u fizjoterapeuty, a fizjoterapeutka bada jej kręgosłup.
Fot. karelnoppe/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dehydratacja krążka międzykręgowego pojawia się zazwyczaj jako efekt choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa. W jej przebiegu dochodzi do znacznego zmniejszenia zawartości wody w dysku.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Dehydratacja to problem, z którym boryka się znaczna część społeczeństwa. Schorzenie dotyka najczęściej osoby starsze, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość wody w organizmie. Dehydratacja krążków międzykręgowych może pojawić w wyniku długiej choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa bądź też przeciążeń krążków i stawów.

Przyczyny dehydratacji krążków

Do najczęstszych przyczyn dehydratacji krążka międzykręgowego zalicza się choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Schorzenie to przebiega z destrukcją podchrzęstnej warstwy kości oraz chrząstki stawowej. Do innych możliwych przyczyn zalicza się przeciążenia stawów oraz krążków, zlokalizowanych między kręgami. Fizyczne przeciążenie skutkuje zmianami anatomicznymi stawów kręgosłupa. Dehydratacja kręgosłupa częściej występuje u osób starszych, ponieważ w procesie starzenia się w organizmie zmniejsza się ilość wody w tkankach i komórkach. Także styl życia może wpływać na powstawanie dehydratacji krążków międzykręgowych. Brak aktywności fizycznej i co za tym często idzie, otyłość znaczne przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia.

Kobieta ćwiczy

Objawy dehydratacji krążków międzykręgowych

Cechy dehydratacji krążków to przede wszystkim: ból pleców promieniujący w kierunku kończyn, uczucie mrowienia, zaburzenia czucia, niedowłady, zmniejszona ruchomość kręgosłupa, przykurcz mięśni oraz drętwienie. Symptomem schorzenia jest także protruzja, czyli łagodna forma przepukliny, której może towarzyszyć stan zapalny i obrzęk. Dehydratacja krążków międzykręgowych sprawia, że elastyczny dysk staje się mniej sprężysty. W wyniku tego zwiększa się przestrzeń międzykręgowa, gdyż sam dysk znacznie się obniża. W warunkach fizjologicznych dysk pełni funkcje amortyzacji np. przed upadkami lub nagłymi zmianami postawy ciała. Przy dehydratacji traci te funkcje. Całe przeciążenie zostaje przeniesione na stawy międzykręgowe, co powoduje silny ból – lumbago w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. W wyniku dehydratacji krążka może wystąpić również rwa kulszowa. Schorzenie opisywane jest jako silny stan zapalny połączony z obrzękiem tkanek. Stan zapalny dysku może lokalizować się również w okolicy barku lub uda i wówczas mówi się o rwie barkowej lub udowej. W przypadku rwy kulszowej nawet jeden gwałtowny ruch, np. przy podnoszeniu przedmiotów, może skutkować nagłym, silnym, przeszywającym bólem pleców. Główne objawy zależą oczywiście od tego, która część nerwu jest uciskana. Często ten ból promieniuje na stopę lub odcinek lędźwiowy. W niektórych przypadkach ból jest paraliżujący i pojawia się po jednej stronie ciała. Choremu towarzyszy również uczucie odrętwienia i osłabienia. W celu sprawdzenia obecności rwy kulszowej stosuje się ocenę objawu Lasegue’a. Aby to zrobić, należy położyć się na podłodze i próbować podnieść wyprostowaną nogę. Nagły ból świadczy o rwie kulszowej.

Zobacz także

Leczenie dehydratacji krążka międzykręgowego

Prawidłowe rozpoznanie dehydratacji krążka międzykręgowego musi opierać się na obrazowaniu rezonansu magnetycznego. Aby leczenie przebiegało skutecznie, konieczna jest wizyta i konsultacja z ortopedą i/lub neurochirurgiem. Kompleksowe leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na rehabilitacji. Po rozpoznaniu i ocenie stanu chorego pierwszą rozpatrywaną możliwością leczenia powinna być eliminacja czynnika, który przyczynia się do dehydratacji. Najczęściej zmian wymaga styl życia. Aktywność fizyczna powinna być na stałe włączona w grafik dnia. Zanim jednak rozpocznie się takie zajęcia, należy poprosić o odpowiedni zestaw ćwiczeń rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Dobrze sprawdza się pływanie. Osoby otyłe powinny zrzucić nadprogramowe kilogramy. W ten sposób kręgosłup odciąży się. Kluczowe jest również odpowiednie nawodnienie – około 1,5 litra wody wypijanej codziennie. Nawet jeśli dojdzie do cofnięcia się objawów dehydratacji krążków międzykręgowych, należy dbać o kręgosłup, gdyż dolegliwości mogą nawrócić. W poważniejszych przypadkach dehydratacji krążków międzykręgowych poza wdrożeniem nowego stylu życia zaleca się podjęcie systematycznej rehabilitacji. Metod jest wiele. Do najpopularniejszych zalicza się elektroterapię oraz laseroterapię.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.