Przejdź do treści

Rwa kulszowa – leczenie, objawy, przebieg. Jak długo trwa ból?

Rehabilitant ugina kolana kobiety w ramach leczenia rwy kulszowej
Fot. Mike Fouque / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Jesteś chora? Może postaw sobie bańki? O ich zaletach (i wadach) porozmawiałyśmy z ekspertką
Kombucza – stwórz sobie własny probiotyk
Ćwiczenia na piękne plecy. Sprawdź, co zrobić, jeśli codziennie spędzasz kilka godzin przy biurku
Jak rozpoznać przetrenowanie?
Kotleciki ze świeżej kolby kukurydzy

Rwa kulszowa – leczenie tej dolegliwości przybiera kilka postaci. Objawy można łagodzić w domu. Zazwyczaj początek choroby jest nagły. Wystarczy dźwignąć większy ciężar, schylić się lub wykonać inny gwałtowny ruch. Pojawia się silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje na pośladki i całe nogi. Występują mrowienia, pieczenie nóg lub inne zaburzenia czucia (parestezje).

Czasami ból przy rwie kulszowej jest tak silny, że osoba chora musi pozostać w pozycji leżącej. Przebywając w niej, nie może podnieść wyprostowanej nogi do góry ze względu na silny, promieniujący ból. Przy schorzeniu takim, jak rwa kulszowa, leczenie musi być wielowymiarowe. Skupia się na tym, aby uśmierzyć ból i przywrócić sprawność kończynom.

Red flag: ból pleców

Rwa kulszowa – leczenie uśmierzające ból

Ból pojawiający się przy ataku rwy kulszowej jest na tyle charakterystyczny i dokuczliwy, że od razu wymusza na chorym odciążenie kręgosłupa. Najbardziej korzystną pozycją w tym momencie jest położenie się na boku ze zgiętymi kolanami i zgięciem w stawie biodrowym. Pomocną pozycją przy leczeniu rwy kulszowej jest ułożenie się na plecach i podłożenie pod kolana poduszki. „Odciążające” pozycje należy stosować do około 12 dni. Dolegliwości powinny ustąpić samoistnie. Ulgę w czasie rwy kulszowej przynoszą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne bez recepty. Pomagają też maści stosowane miejscowo, a także ogrzewanie bolących miejsc lub ich chłodzenie.

Jak długo trwa leczenie rwy kulszowej?

Zazwyczaj objawy ustępują po kilku dniach. Niestety czasem leżenie nie przynosi spodziewanej ulgi i rwa kulszowa nie ustępuje. Leczenie zastrzykami z silnymi środkami przeciwbólowymi jest metodą przepisywaną przez lekarza i może przynieść spodziewaną ulgę.

Drugim etapem leczenia rwy kulszowej jest odpowiednia rehabilitacja w przypadku częstych nawrotów rwy. Stosuje się fizykoterapię, czyli zabiegi mające na celu złagodzenie dolegliwości. Wykorzystuje się do tego stymulację prądami TENS lub ultradźwiękami. Dobre efekty daje laseroterapia, krioterapia oraz zastosowanie ciepła. Nie każda osoba jednak może skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych – do niektórych z nich istnieją przeciwwskazania.

Prądów TENS nie wolno wykonywać w przypadku nadciśnienia, chorób serca i w ciąży. Nie są polecane również w czasie miesiączki. Ultradźwięków nie powinno wykonywać się w ciąży, przy epilepsji oraz w czasie przeziębienia i grypy.

Niezwykle potrzebne w leczeniu rwy kulszowej są ćwiczenia. Rehabilitant uczy chorego odpowiednich ćwiczeń, które przynoszą ulgę w rwie kulszowej i które pacjent może po jakimś czasie stosować sam. Regularne wizyty na basenie, jazda rowerem, niektóre formy fitnessu są pomocne nie tylko przy łagodzeniu objawów, ale również hamują ewentualne kolejne ataki. Fizjoterapeuci często stosują masaże dolnego odcinka kręgosłupa.

Zobacz także: Ćwiczenia przy rwie kulszowej

Zobacz także

Rwa kulszowa – leczenie domowe

Rwa kulszowa to także domowe sposoby leczenia, do których należy odpoczynek w pozycji leżącej. Należy przybrać pozycję „krzesełkową” – położyć się na boku i zgiąć obie nogi tak, jakby siedziało się na krześle. Co jakiś czas należy zmieniać pozycję, np. na drugą stronę, lub spróbować położyć się na brzuchu. Należy mieć pod ręką lekko nagrzany termos (40 stopni) i przykładać go do bolącego miejsca. W czasie leżenia należy zapewnić chorej osobie możliwie jak największy komfort.

Profilaktyka rwy kulszowej to również odpowiedni styl życia. Należy zadbać o codzienną dawkę ruchu. Nie wolno robić tego jednak w sposób gwałtowny. Dawki ruchu należy zwiększać regularnie i powoli. Pójście na siłownię lub forsujący fitness, gdy wcześniej unikało się aktywności fizycznej, nie jest dobrym pomysłem. Objawy rwy kulszowej mogą wrócić

Rwa kulszowa – leczenie operacyjne

Rwa kulszowa może wymagać leczenia operacyjnego. Nie zdarza się to zbyt często. Operacja wylecza 2–10% przypadków nawracającej rwy kulszowej. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest niedowład kończyn wynikający z ucisku na nerwy. Niektórzy pacjenci z tego powodu mogą mieć nawet zatrzymanie moczu i silne zaburzenia czucia. Jeśli rwę kulszową wywołał guz lub ropień okolic kręgosłupa, operacja jest konieczna, aby chory mógł wrócić do pełnej sprawności.

Rwa kulszowa – skąd się bierze choroba?

Pierwotną przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia. Nerw kulszowy jest największym, obwodowym nerwem w organizmie. Biegnie blisko kręgosłupa. Zanim wystąpią objawy rwy kulszowej, najpierw pojawia się dyskopatia. Krążek międzykręgowy zaczyna powoli wysuwać się z pierwotnego miejsca. Zmiana pozycji powoduje ucisk na korzenie pobliskiego nerwu kulszowego. W ten sposób dochodzi do jego podrażnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce nie tylko w okolicach lędźwiowych, ale na całej długości kręgosłupa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

Zainteresują cię również:

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Kręgosłup na urlopie

Jak zadbać o kręgosłup na urlopie? Poznaj wskazówki od fizjoterapeuty

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

zmęczona kobieta w pracy

6 zaskakujących skutków wpływu stresu na nasz organizm

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty