Przejdź do treści

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

Zmiany w polskiej onkologii / istock
Zmiany w polskiej onkologii / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dodatkowe 14 miliardów złotych mają otrzymać pacjenci onkologiczni od rządu. Środki mają zostać wykorzystane na wcześniejsze badania profilaktyczne, np. w kierunku raka piersi. Reformowana ma być też Podstawowa Opieka Zdrowotna. O zmianach mówił premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Środki na onkologię

Obecnie z bezpłatnych badań profilaktycznych, np. w kierunku raka piersi, mogą korzystać kobiety po 50. roku życia. Dzięki dodatkowym środkom na onkologię ta granica wieku będzie mogła być obniżona.

„Niestety, rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, proszę więc wszystkie młodsze panie, młodsze kobiety, by jak najczęściej badały się i korzystały z dobrodziejstw profilaktyki” – mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gliwicach z okazji otwarcia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii.

Premier dodał, że w sytuacji, gdy okaże się, że pacjent bądź pacjentka ma nowotwór, bardzo ważny jest sprzęt i najnowsze refundowane leki.

„To wszystko jest obowiązkiem państwa i tu staramy się poprawiać warunki ze wszech miar we wszystkich instytutach onkologicznych, a także na wszystkich oddziałach, które walczą o życie naszych pacjentów” – wyjaśnił.

Premier przypomniał o wprowadzonym pilotażu Narodowej Strategii Onkologicznej, która „rozwija się na coraz to kolejne jednostki, placówki, korzystając z najlepszych praktyk, także międzynarodowych”.

„Chcemy, żeby Polska była wśród tych, którzy najlepiej potrafią leczyć nowotwór piersi i to jest możliwe” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

Zmiany w POZ

Reformy zaplanowano także w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Badań, na które mogą kierować lekarze rodzinni, ma być coraz więcej. Od października poszerzona ma także zostać opieka koordynowana. Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, dzięki temu dostęp do lekarzy specjalistów ma być znacznie łatwiejszy.

„Będziemy chcieli objąć opieką koordynowaną kardiologię i inne po to, by nadrobić szybciej deficyt zdrowia, z którym mamy do czynienia po pandemii, choć pandemia jest cały czas z nami” – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podczas konferencji pytany był również o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu w Polsce czwartą dawką dla osób w wieku 60 plus.

Niedzielski odpowiedział, że najprawdopodobniej w czwartek ogłoszona zostanie decyzja w sprawie szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 czwartą dawką osób w wieku powyżej 60 lat, o ile będzie pozytywna opinia m.in. Rady ds. COVID-19.

Tydzień temu, w poniedziałek, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

„Rzeczywiście w zeszłym tygodniu EMA wydała rekomendację dotyczącą szczepień dla osób powyżej 60. roku życia. Przypomnę, że w Polsce czwarta dawka została dopuszczona dla osób powyżej 80. roku życia. W tej chwili prowadzimy konsultacje z Radą ds. COVID-19, która ma jutro posiedzenie i też Zespół ds. Wakcynacji przy Ministrze Zdrowia wyda w tym tygodniu opinię. Tutaj chciałem zadeklarować, że w czwartek najprawdopodobniej ogłosimy decyzję, oczywiście o ile wszystkie te opinie będą pozytywne” – wyjaśnił Adam Niedzielski.

 

źródło: RMF/PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.