Przejdź do treści

Odstawienie leków antydepresyjnych nie musi być koszmarem. Nowe badania naukowców niosą nadzieję

Kobieta w okularach\ Hello Zdrowie
Ostawienie środków farmakologicznych musi odbywać się pod kontrolą lekarza źródło: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odstawienie antydepresantów budzi obawy wielu pacjentów. Chorzy boją się, że zakończenie farmakologicznej terapii wywoła w nich niepożądane objawy albo – co gorsza – doprowadzi do nawrotu choroby. Najnowsze badania naukowców napawają jednak optymizmem.

Ciężkie działania uboczne tylko u 1 na 35 chorych

Zakończenie zażywania antydepresantów nie jest łatwym momentem. Oczywiście nie można nagle ostawiać leków ani samodzielnie zmniejszać dawki. O tym decyduje lekarz. Ale pacjenci, nawet będący pod kontrolą lekarza, mimo wszystko obawiają się tzw. zespołu odstawiennego. Do tej pory mówiło się, że przynosi on bardzo negatywne skutki.

Jednak najnowsze badanie, które pojawiło się na łamach „Lancet Psychiatry” niesie nadzieję na to, że zakończenie przyjmowania antydepresantów może być łatwiejsze niż sądzono. Wynika z niego, że jedynie co szósty pacjent może odczuwać negatywne skutki. Najczęściej będą to:

Z wcześniejszych badań na ten temat wynikało, że ponad 50 proc. osób zażywających leki antydepresyjne ma skutki uboczne po ich odstawieniu. Naukowcy z Uniwersytetu Berlińskiego oraz Uniwersytetu Kolońskiego uważają, że te dane są mocno przesadzone. Ich zdaniem, co najwyżej 17 proc. pacjentów leczonych antydepresantami odczuwa skutki ich odstawienia. A tylko u 1 na 35 chorych występują ciężkie działania uboczne.

Żeby wysnuć takie wnioski, naukowcy przeanalizowali dane 20 tys. pacjentów. Uwzględnili aż 79 prac naukowych na ich temat. Badania były prowadzone z uwzględnieniem tzw. podwójnej ślepej próby, czyli takie, w których zarówno pacjent, jak i lekarz, nie wiedzą, czy pacjent przyjmuje lek (lek badany lub aktywny lek porównawczy), czy też placebo.

Anna Wieczorek, psycholog

Jak ostawić leki antydepresyjne?

Autorzy badań zalecają ostrożność w odstawianiu leków. Ważne, aby ten proces odbywał się stopniowo. Związane z tym działania niepożądane mogą występować przez tydzień lub do dwóch tygodni.

Pomóc mogą: aktywność fizyczna, joga czy medytacja. Złym sprzymierzeńcem są stres i napięcie. Ważna jest także:

  • higiena snu,
  • ograniczenie alkoholu
  • kofeiny,
  • odpowiednia dieta.

Pacjenci, którzy będą odstawiać leki antydepresyjne, powinni postawić na dietę bogatą w składniki odżywcze, minerały, witaminy oraz dobre kwasy tłuszczowe.

Źródło: BBC/nice.org.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.