Przejdź do treści

Dorota Gardias o swojej chorobie: Uzmysłowiłam sobie, że nasze życie jest bardzo kruche

Dorota Gardias: To nie jest dla mnie dobry czas. Ani fizycznie, ani emocjonalnie
Dorota Gardias: To nie jest dla mnie dobry czas. Ani fizycznie, ani emocjonalnie/ ANDRAS SZILAGYI, MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zawsze byłam taka nakręcona, wiecznie uśmiechnięta… I denerwuje mnie to, że to się zmieniło. Dołuje” – przyznała Dorota Gardias, u której kilka miesięcy temu wykryto nowotwór piersi. „To nie jest dla mnie dobry czas. Ani fizycznie, ani też emocjonalnie. Moja psychika niestety trochę podupadła – dodała.

„Nasze życie jest bardzo kruche”

Prezenterka TVN Dorota Gardias w lipcu usłyszała diagnozę: nowotwór piersi. Był to dla niej bardzo trudny moment.

„Gdy usłyszałam, że to nowotwór i jak najszybciej trzeba zrobić operację, życie przeleciało mi przed oczami” – powiedziała w rozmowie z dwutygodnikiem „Party”.

Na szczęście wraz z poznaniem diagnozy Gardias dowiedziała się też, że rokowania są bardzo dobre. Pod koniec września przeszła operację, od której uzależniony był przebieg dalszego leczenia. Na szczęście u prezenterki nie wykryto komórek złośliwych, nie było więc potrzeby stosowania chemioterapii ani radioterapii. Wiadomość o chorobie i leczenie wpłynęły jednak znacząco na jej kondycję psychiczną. Opowiedziała o tym w rozmowie z „Dobrym Tygodniem”.

„Uzmysłowiłam sobie jeszcze dobitniej – choć nie jestem lekkoduchem – że to nasze życie jest bardzo kruche, że w każdym momencie wszystko może runąć” – wyznała Gardias w wywiadzie. 

„Widać, że twój temperament osłabł”

„Oczywiście, jestem szczęśliwa, że tak się to zakończyło, ale jakby trochę przygasłam. Nawet koleżanka w pracy mi powiedziała: 'Widać, że twój temperament osłabł’. Zawsze byłam taka nakręcona, wiecznie uśmiechnięta… I denerwuje mnie to, że to się zmieniło. Dołuje” – przyznała prezenterka. „To nie jest dla mnie dobry czas. Ani fizycznie, ani też emocjonalnie. Moja psychika niestety trochę podupadła – dodała.

Dorota Gardias podkreśliła też w wywiadzie, że teraz jeszcze bardziej zwraca uwagę na swoje zdrowie, jest pod stałą obserwacją lekarzy i wykonuje badania kontrolne. O swojej chorobie mówi otwarcie z jednego ważnego powodu: chce uświadamiać Polki, jak ważna jest profilaktyka i apeluje do nich, żeby nie lekceważyły żadnych, nawet najmniejszych objawów. W jej przypadku to właśnie rutynowe badania pozwoliły wykryć nowotwór.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest dla nas blisko. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.