Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
Wszystkie kamery były skierowane na Drew Barrymore, która w szpitalnym fartuchu poddała się badaniu mammograficznemu. Prowadząca program „The Drew Barrymore Show” pokazała na wizji, jak wygląda przygotowanie do tego rodzaju badania. Aktorka udowodniła tym samym, że nie ma się czego obawiać, bo to szybka i bezbolesna procedura, a często ratująca życie. „10 sekund i jest po wszystkim” – zauważa 49-latka.
Drew Barrymore pokazała na wizji, jak wygląda mammografia
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Z tej okazji jeden z odcinków programu „The Drew Barrymore Show” został poświęcony tematyce profilaktyki raka piersi. Drew Barrymore poprowadziła program w szpitalnym fartuchu, by na własnym przykładzie pokazać swoim fanom, jak wygląda badanie mammograficzne. Do studia prezenterka zaprosiła wyjątkowe gościnie: dr Suzanne Gilberg-Lenz, Jessicę Saint Clair i Terry, która jest technikiem elektroradiologii. Wszystkie trzy kobiety łączy jedno: osobista historia związana z rakiem piersi. Każda z nich pokonała chorobę.
W nowym odcinku talk-show, który zostanie wyemitowany w środę 9 października, Drew Barrymore najpierw przedstawia swoje gościnie, a następnie podchodzi do urządzenia zwanego mammografem i prosi swoją techniczkę o instrukcje.
„Wszystko, co musisz zrobić, to się zrelaksować, a ja wsadzę cię do maszyny” – mówi Terry, pomagając przygotować się prowadzącej program.
Barrymore w trakcie badania dzieliła się swoimi wrażeniami.
„Nigdy nie robiłam mammografii na obcasach. To jest coś nowego” – powiedziała aktorka na chwilę przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego piersi.
„To bardzo budujące doświadczenie”
Po badaniu 49-letnia Drew Barrymore podzieliła się swoimi odczuciami. Podkreśliła, że poddanie się badaniu mammograficznemu na wizji było dla niej „bardzo budującym doświadczeniem” i dodała, że nie należy się go obawiać. Zabieg trwa zaledwie 10 sekund, a ból związany z uciskiem piersi nie jest tak straszny.
Rozwiń„Czujesz się tak, jakbyś objęła swoją pierś obiema rękami, ścisnęła dość mocno przez, ile to jest Terry, 10 sekund? To 10 sekund i jest po wszystkim” – przekonuje aktorka.
To nie pierwszy raz, kiedy Drew Barrymore udokumentowała swoją mammografię. Zrobiła to również w ubiegłym roku, odwiedzając w towarzystwie kamer ginekolożkę Suzanne Gilberg-Lenz. Aktorka przyznała się również do tego, że też niejednokrotnie była sparaliżowana „strachem przed otrzymaniem złych informacji”, ale badania profilaktyczne są wyrazem przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem, bo mammografia wykrywa potencjalne zmiany nowotworowe z dużą skutecznością. A wczesne wykrycie raka daje 90 proc. szans na przeżycie pięciu lat po diagnozie i całkowite wyleczenie.
„Chcę zabrać ze sobą wszystkich w tę podróż, ponieważ jestem całkowicie niedoskonała. Jestem kolejnym człowiekiem chodzącym w obawie przed otrzymaniem złych wieści. Ale wiem, że stawienie czoła temu jest najważniejsze” – tłumaczyła prowadząca program „The Drew Barrymore Show”.
Lekarka, z którą rozmawiała na antenie Barrymore, apelowała, by regularną mammografię wykonywały już pacjentki w wieku 40 lat. Badanie w grupie wiekowej 40–50 lat zaleca się wykonywać regularnie co 2 lata, paniom powyżej 50. roku życia – raz w roku. U kobiet, u których w rodzinie występował rak piersi, mammografia może zostać zlecona jeszcze przed 40-tką.
Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Wskazania do wykonania tego badania są następujące:
- wiek powyżej 40 lat,
- podejrzenie zmiany,
- ból piersi,
- rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
- przynależność do grupy zwiększonego ryzyka występowania nowotworów.
Zobacz także
Zuzanna Szelestowska o raku piersi: „Każdy wlew, każda chemia to dla mnie zdrowienie. Mam jeden cel: dobić tego gnoja”
HELLO PIONIERKI: Jak Antonina Leśniewska została pierwszą farmaceutką w Rosji i otworzyła kobietom drogę do pracy w aptece
Joanna Górska: „Życie po raku to szukanie i odbudowywanie na gruzach dawnej siebie”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Jenna Fischer o zmaganiach z rakiem piersi: „Gdybym czekała sześć miesięcy dłużej, to mogłoby się rozprzestrzenić”
Tomasz Siara: „Żyję z HIV od 25 lat. Od 20 lat nie zakażam. Rewolucja już jest, tylko nikt o niej nie wie”
się ten artykuł?