3 min.
Farmakologiczna profilaktyka migreny. Czym jest i dla kogo? Farmaceutka Anna Wyrwas wyjaśnia

Leczenie migreny / unsplash
Najnowsze
11.04.2021
Nadwrażliwość na gluten – sprawdź, czy to masz
11.04.2021
Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami
11.04.2021
Stresujesz się? Oddychaj! Kasia Bem radzi, jak w prosty sposób się rozluźnić
11.04.2021
Od 12 kwietnia rusza nowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19
11.04.2021
Kobiety z cukrzycą mogą bezpiecznie stosować antykoncepcję? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Czym jest farmakologiczna profilaktyka migreny? Jak wyjaśnia farmaceutka Anna Wyrwas w swoim najnowszym poście na Instagramie, celem takiego leczenia profilaktycznego jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów migrenowych. Dlaczego więc pacjenci tak rzadko z niego korzystają?
Spis treści
Farmakologiczna profilaktyka migreny
„Celem leczenia profilaktycznego jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów migrenowych. Dzięki temu chory jest w stanie zmniejszyć ilość zażywanych doraźnie leków przeciwbólowych, zapobiegamy ewentualnemu efektowi bólu z odbicia, a także poprawiamy zwyczajnie komfort i życie pacjenta” – tłumaczy w poście na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas, znana jako prowadząca konta „Będąc Młodym Farmaceutą”.
I dodaje, że niestety, ale pacjenci rzadko korzystają z takiej profilaktyki.
„Po części wynika to z faktu niewiedzy o takiej możliwości. Drugą kwestią jest to, że pacjenci zwyczajnie mają opory przed włączeniem na stałe leku przeciwdepresyjnego, betablokera czy przeciwpadaczkowego, obawiając się też ewentualnych działań niepożądanych” – wyjaśnia dalej ekspertka.
Na czym polega profilaktyka farmakologiczna?
„Lekarz dobiera odpowiedni lek – jego dobór zależy od wielu czynników (m.in. od stanu chorego, jego innych chorób, jego oczekiwań, jego historii z innymi lekami oraz aktualnych wytycznych), a pacjent go zażywa codziennie, przez kilka miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza” – pisze Anna Wyrwas.
Jak wyjaśnia farmaceutka, najczęściej stosowanymi lekami w profilaktyce migreny są:
- Klasa A (czyli leki I rzutu o najwyższej skuteczności): Propranolol/metoprolol (betabloker), topiramat/kwas walproinowy(przeciwpadaczkowy), flunaryzyna (bloker kanału Ca);
- Klasa B (prawdopodobna skuteczność): Amitryptylina (TLPD), atenolol, bisoprolol, naproksen, toksyna botulinowa – zastrzyki;
- Inne leki zalecane w profilaktyce migreny: Kwas acetylosalicylowy, gabapentyna, magnez, wit. B6, koenzym Q10, lizynopril, kandesartan, iprazochrom.
„Stosunkowo nowymi preparatami niedawno wprowadzonymi do lecznictwa w Polsce są leki z przeciwciałami monoklonalnymi przeciw CGRP (np. erenumab, fremanezumab). Pacjent otrzymuje zastrzyk co cztery tygodnie” – dodaje.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Będąc Młodym Farmaceutą
Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki.
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go znajomym
Zobacz także

„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?

„Refleksologia opiera się na zależnościach pomiędzy stopą a siedzącą sylwetką człowieka. Refleksologia jest najlepszą formą profilaktyki” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog

„Zdrowie zaczyna się w głowie”. Neurolożka zachęca kobiety do dbania o zdrowie mózgu
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.04.2021
Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

09.04.2021
Julian Sobiech: gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

08.04.2021
MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

07.04.2021