4 min.
„Zdrowie zaczyna się w głowie”. Neurolożka zachęca kobiety do dbania o zdrowie mózgu

Fot. Paweł Szymański / Unsplash
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
Kobiety dłużej żyją, potrzebują więcej snu, mają lepszą odporność i szybciej niż mężczyźni się upijają. To tylko kilka faktów o zdrowiu kobiet. A jak sytuacja wygląda jeżeli pod lupę weźmiemy zdrowie mózgu? Neurolożka, Magdalena Wysocka-Dudziak wymienia 5 chorób, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Sprawdź, o jakich schorzeniach mowa.
Magdalena Wysocka-Dudziak z zawodu jest lekarzem, specjalistą neurologiem. Na co dzień pracuje na Oddziale Neurologicznym i Oddziale Udarowym Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Będąc na urlopie macierzyńskim założyła bloga, na którym w sposób przystępny pisze na tematy neurologiczne i okołoneurologiczne. W swoim najnowszym poście neurolożka wypowiedziała się na temat dbania o zdrowie mózgu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Okazuje się, że choć role, a co za tym idzie ilość obowiązków, kobiet i mężczyzn się zrównują, to w kwestii dbania o zdrowie mózgu panie mają więcej do stracenia” – ostrzega neurolożka.
5 chorób, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn
Na pytanie dlaczego akurat kobietom przypadła większa predyspozycja do zapadalności na choroby neurologiczne, odpowiada, że tak nierówno podzieliła karty Matka Natura. W dalszej części swojego wpisu ekspertka wymienia choroby, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.
Kobiety:
– 2 x częściej chorują na zaburzenia depresyjne i lękowe
– 3 x częściej na choroby o podłożu autoimmunologicznym atakujące układ nerwowy (np. stwardnienie rozsiane)
– 4 x częściej na migrenę i inne bóle głowy – wylicza lekarka.
Dlaczego bóle głowy i migrena to kobieca domena? Przyczyn tej zależności należy szukać w hormonach. Migreny u kobiet często można powiązać z wahaniami poziomu estrogenu i progesteronu. Kiedy ich stężenie jest najniższe (około 2 dni przed miesiączką i do 3 dni po), może pojawić się migrena miesiączkowa. Ale też antykoncepcja, ciąża i menopauza wpływają na gospodarkę hormonalną w kobiecym organizmie i mogą przyczyniać się do nasilenia bądź osłabienia migren. Kolejnym winowajcą jest stres.
Ponadto „2/3 osób z chorobą Alzheimera to kobiety” – wskazuje neurolożka. Według raportu organizacji Alzheimer’s Association wśród kobiet po 65. roku życia istnieje 1 na 6 szans wystąpienia choroby. Analogicznie wśród mężczyzn wynosi ona 1 do 11.
„Panie mają też większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu udaru mózgu i usłyszenia rozpoznania: guz mózgu” – dodaje lekarka.
Wiele zależy tak naprawdę od nas drogie panie. Dbajmy o siebie, o swoją kondycję, wprowadźmy dietę odpowiednią dla mózgu, starajmy się zachować balans między pracą a czasem wolnym. Nie odkładajmy w nieskończoność badań profilaktycznych. Konsultujmy niepokojące dolegliwości ze specjalistą, a nie doktorem Google.
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022