Przejdź do treści

„Zdrowie zaczyna się w głowie”. Neurolożka zachęca kobiety do dbania o zdrowie mózgu

migrena
Fot. Paweł Szymański / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiety dłużej żyją, potrzebują więcej snu, mają lepszą odporność i szybciej niż mężczyźni się upijają. To tylko kilka faktów o zdrowiu kobiet. A jak sytuacja wygląda jeżeli pod lupę weźmiemy zdrowie mózgu? Neurolożka, Magdalena Wysocka-Dudziak wymienia 5 chorób, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Sprawdź, o jakich schorzeniach mowa.

Magdalena Wysocka-Dudziak z zawodu jest lekarzem, specjalistą neurologiem. Na co dzień pracuje na Oddziale Neurologicznym i Oddziale Udarowym Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Będąc na urlopie macierzyńskim założyła bloga, na którym w sposób przystępny pisze na tematy neurologiczne i okołoneurologiczne. W swoim najnowszym poście neurolożka wypowiedziała się na temat dbania o zdrowie mózgu.

„Okazuje się, że choć role, a co za tym idzie ilość obowiązków, kobiet i mężczyzn się zrównują, to w kwestii dbania o zdrowie mózgu panie mają więcej do stracenia” – ostrzega neurolożka.

5 chorób, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn

Na pytanie dlaczego akurat kobietom przypadła większa predyspozycja do zapadalności na choroby neurologiczne, odpowiada, że tak nierówno podzieliła karty Matka Natura. W dalszej części swojego wpisu ekspertka wymienia choroby, które częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.

Kobiety:
– 2 x częściej chorują na zaburzenia depresyjne i lękowe⁠
– 3 x częściej na choroby o podłożu autoimmunologicznym atakujące układ nerwowy (np. stwardnienie rozsiane)⁠
– 4 x częściej na migrenę i inne bóle głowy⁠ – wylicza lekarka.

młoda kobieta siedzi i myśli

Dlaczego bóle głowy i migrena to kobieca domena? Przyczyn tej zależności należy szukać w hormonach. Migreny u kobiet często można powiązać z wahaniami poziomu estrogenu i progesteronu. Kiedy ich stężenie jest najniższe (około 2 dni przed miesiączką i do 3 dni po), może pojawić się migrena miesiączkowa. Ale też antykoncepcja, ciąża i menopauza wpływają na gospodarkę hormonalną w kobiecym organizmie i mogą przyczyniać się do nasilenia bądź osłabienia migren. Kolejnym winowajcą jest stres.

View this post on Instagram

Zdrowie zaczyna się w głowie. Żeby zadbać o długość i jakość snu musimy zdecydować, że czas położyć się spać, a kolejny sezon ulubionego serialu może poczekać do jutra. Zdrowy lunch ? do pracy lub szkoły planujemy i przygotowujemy wcześniej. Natomiast trening na siłowni lub praktykę jogi wplatamy w przemyślany układ dnia.⁠ ?⁠ Takie myślenie do przodu jest niełatwe, zwłaszcza w czasach, gdy na tej głowie mamy aż tyle. Dom, rodzina, praca, przyjaciele, zwierzaki ?, funkcje społeczne czy wreszcie różne hobby i zainteresowania. Okazuje się, że choć role, a co za tym idzie ilość obowiązków, kobiet i mężczyzn się zrównują, to w kwestii dbania o zdrowie mózgu ? panie mają więcej do stracenia. Powinnaś być tym tematem żywo zainteresowana by wiedzieć jak działać a nie czekać aż choroba lub spowolnienie intelektualne przyjdą❗️⁠ ?⁠ Dlaczego akurat kobiety? Tak nierówno podzieliła karty Matka Natura (czyżby jednak nie była kobietą??) Kobiety ? (te, które wolą chodzić w spodniach też ??):⁠ ➡️ 2x częściej chorują na zaburzenia depresyjne i lękowe⁠ ➡️ 3x częściej na choroby o podłożu autoimmunologicznym atakujące układ nerwowy (np. stwardnienie rozsiane)⁠ ➡️ 4x częściej na migrenę i inne bóle głowy⁠ ➡️ 2/3 osób z chorobą Alzheimera to kobiety❗️⁠ Panie mają też większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu udaru mózgu i usłyszenia rozpoznania: guz mózgu.⁠ ⁠ ?⁠ Przekonana, że w takim razie warto działać zawczasu i dbać o zdrowie swojego mózgu? Zachęcam Cię (Panowie Was też! ?) do oznaczenia w komentarzu ważnej dla Ciebie kobiety, która chcesz by również skorzystała z tej wiedzy. Sharing is caring! ?⁠ ?⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ .⁠ #mózg #depresja #informacje #zdrowie #zdrowystylzycia #zdrowejedzenie #zdrowienatalerzu #zdroweodżywianie #kobiety #polskiekobiety #świadomość #wiedza #drdudziak #neurolog #zdrowymózg #zdrowagłowa #zdrowiewglowie #stwardnienierozsiane #guzmózgu #przyjaciółki #siostry #matkanatura #migrena #chorobaalzheimera #joga #praktykajogi #układnerwowy #działanie #badania #zapobieganie

A post shared by Magdalena Wysocka-Dudziak (@drdudziak) on

Ponadto „2/3 osób z chorobą Alzheimera to kobiety” – wskazuje neurolożka. Według raportu organizacji Alzheimer’s Association wśród kobiet po 65. roku życia istnieje 1 na 6 szans wystąpienia choroby. Analogicznie wśród mężczyzn wynosi ona 1 do 11.

„Panie mają też większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu udaru mózgu i usłyszenia rozpoznania: guz mózgu” – dodaje lekarka.⁠ ⁠

Wiele zależy tak naprawdę od nas drogie panie. Dbajmy o siebie, o swoją kondycję, wprowadźmy dietę odpowiednią dla mózgu, starajmy się zachować balans między pracą a czasem wolnym. Nie odkładajmy w nieskończoność badań profilaktycznych. Konsultujmy niepokojące dolegliwości ze specjalistą, a nie doktorem Google.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.