Ból głowy

Ból głowy może mieć różne nasilenie. Konieczna jest konsultacja lekarska w przypadku nagłego, silnego bólu, pojawienia się niepokojących objawów dodatkowych, jak wymioty czy nudności, a także bólu wywołanego kaszlem czy wysiłkiem fizycznym.

Ból głowy to bardzo częsta dolegliwość, która stanowi dość duży problem diagnostyczny, gdyż przyczyn dolegliwości jest mnóstwo. Bóle głowy i wymioty mogą współistnieć w przypadku silnej migreny, jak również u dzieci. Jeśli bólowi głowy towarzyszy ból oczu, może wskazywać na problemy ze wzrokiem. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z dolegliwością, choć jeśli ból jest ciągły, należy znaleźć przede wszystkim jego przyczynę.

Ból głowy – przyczyny

Bóle głowy dzieli się na samoistne, czyli pierwotne, jak i wtórne do innych chorób. Samoistny to nagły i silny ból głowy bez wykrywalnych zmian strukturalnych w mózgu. Przyczyniać się do tego mogą zmiany w naczyniach czy unerwieniu ośrodkowego układu nerwowego.

Do najczęstszego bólu pierwotnego głowy zaliczają się:

Wtórne zmiany to przede wszystkim krwawienie, zmiany zapalne i zmiany naczyniowe. Ból wywołany jest np. uciskiem czy innymi zmianami chorobowymi w obrębie głowy. Najczęściej jednak wtórnym bólom głowy towarzyszą także inne objawy ogólne, jak niedowłady kończyn czy ich porażenie ze względu na ucisk bądź uszkodzenie ważnych struktur mózgowia. Częstym mechanizmem powstawania krwawienia do mózgu, co skutkuje najczęściej nagłym, silnym bólem głowy, jest wzrost wartości ciśnienia tętniczego krwi. Może on przyczynić się do udaru krwotocznego mózgu, który częściej niż udar niedokrwienny powoduje ból głowy. Ponadto dolegliwość może być objawem guza mózgu. W tym ostatnim przypadku często dochodzi do wymiotów i nudności poprzez wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Bóle głowy narastają wówczas przede wszystkim w godzinach porannych.

Bóle głowy powstają niemal zawsze w przypadku zapalenia zatok przynosowych, zapalenia ucha. Mogą pojawić się także na skutek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zobacz także: Pulsujący ból głowy

Ciągły, nawracający ból głowy

Bóle przewlekłe stanowią najczęściej większy problem diagnostyczny. Ciągły, nawracający ból głowy może być skutkiem przebytego urazu głowy. Niejednokrotnie może powstać krwiak, który jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy. Zdarza się jednak, że po prostu po kilku tygodniach od urazu dochodzi do powstania objawów w postaci bólu, któremu towarzyszą osłabienie, zawroty głowy, podwyższenie temperatury ciała.

Ból przewlekły głowy może być wynikiem paradoksalnej reakcji na długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, kiedy to dochodzi do tzw. bólu z odbicia. Bardzo często dolegliwości są wynikiem nieprawidłowo zdiagnozowanej czy nieleczonej wady wzroku, szczególnie  refrakcji, np. krótkowzroczności, czyli niedowidzenia oddalonych obiektów. Przewlekły ból głowy może być także wywołany patologią kręgosłupa szyjnego.

Co robić kiedy pojawi się ból głowy?

Ból głowy nie musi być objawem alarmującym, świadczącym o procesach chorobowych. Niepokojący ból głowy, który wymaga konsultacji z lekarzem, to ból:

 •        silny, nigdy dotąd niewystępujący,
 •        któremu towarzyszą nudności i wymioty,
 •        któremu towarzyszą zawroty głowy,
 •        ciągły, niereagujący na podstawowe środki przeciwbólowe,
 •        wywołany aktywnością seksualną,
 •        wywołany kaszlem,
 •        wywołany wysiłkiem fizycznym,
 •        towarzyszący wysokiemu ciśnieniu tętniczemu,
 •        w ciąży lub po porodzie,
 •        nasilający się,
 •        któremu towarzyszą zaburzenia świadomości,
 •        któremu towarzyszą zaburzenia pamięci.

Każdy inny ból głowy może być leczony objawowo, w warunkach domowych, lub też diagnostyki wymaga bezpośrednia jego przyczyna, jak np. zapalenie zatok przynosowych, wada wzroku, gorączka. Objawowe leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz przyjęciu niesteroidowych leków przeciwbólowych, dostępnych w większości bez recepty. Nasilony ból może wymagać przyjęcia mocniejszych leków.

Na łagodny ból głowy wystarczy często ibuprofen, paracetamol czy naproksen. Ból nasilony częściej wymaga podania ketoprofenu, a czasami nawet opioidowych leków przeciwbólowych. W przypadku migrenowych bólów głowy istnieje odrębny schemat leczenia.

Zobacz także: Ból z tyłu głowy

W przypadku konsultacji lekarskiej należy spodziewać się wykonania diagnostyki pod postacią badań laboratoryjnych, a niejednokrotnie również badań obrazowych.

Polecane

kobieta mająca migrenę oczną

Migrena oczna – typowe objawy i sposoby leczenia

kobieta mająca migrenę

Migrena – objawy schorzenia i metody leczenia

ból głowy

Migrena z aurą – czy da się jej zapobiec? Jak ją rozpoznać?

Seks poprawia pamięć!

kobietę boli gardło

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Zatrzymanie wody w organizmie. Oto przyczyny

8 sposobów, jak szybko i bez leków ukoić ból głowy

Kobieta z bólem z tyłu głowy leży na kanapie

Ból z tyłu głowy – pulsujący, nasilony, tępy czy kłujący?

Kobieta na wózku z objawami stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy. W jakim wieku się rozwija i jakie są jego etapy?

Kobieta w łóżku chora na grypę żołądkową

Grypa żołądkowa – choroba, która może spotkać każdego

Mężczyzna z pulsującym bólem głowy trzyma się za głowę

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Kobieta z napięciowym bólem głowy

Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Przyczyny bólu