3 min.
Jak działa glukometr i kiedy się go stosuje?

Glukometr — czym jest, jak działa i kiedy stosuje się to jedno z najpopularniejszych urządzeń medycznych?
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Glukometr to jedno z najpopularniejszych, najpowszechniejszych i najczęściej używanych urządzeń medycznych. Dzięki niemu osoby mające problem z poziomem cukru we krwi mogą szybko poznać jego wartość i reagować na wahania tego parametru. Czym zatem jest glukometr? Jak działa i jak wykonuje się pomiar cukru z krwi? Kiedy i kto powinien go stosować?
Spis treści
Glukometr – czym jest?
Glukometr to urządzenie medyczne, które służy do pomiaru cukru we krwi w domowych warunkach. Jest to aparat kompaktowych rozmiarów — często wielkości telefonu komórkowego. Przy jego pomocy możemy samodzielnie zmierzyć poziom cukru we krwi. Pomiar trwa kilkanaście sekund i nie jest trudny do wykonania. Glukometr można kupić bez recepty w dowolnej aptece. W niektórych przypadkach glukometry są refundowane lub dawane za darmo (tak jest w przypadku cukrzyków). Istnieje wiele ich rodzajów, jak w przypadku wszystkich akcesoriów medycznych. Dokładność pomiaru poziomu cukru we krwi poprzez glukometr jest zbliżona do szczegółowych badań laboratoryjnych. Sam glukometr składa się z urządzenia właściwego oraz pasków testowych, na które nanosi się kroplę krwi. Urządzenie działać może przez kilka lat, a paski są wymienne — jednorazowego użytku. W zestawie znajduje się również nakłuwacz. Glukometr możemy zabierać ze sobą wszędzie tam, gdzie obecnie się znajdujemy. Jest on sprzedawany w specjalnym etui, które jest wielkości notatnika i mieści w sobie urządzenie, paski pomiarowe i nakłuwacz. Glukometr działa na baterie — najczęściej specjalne, małe krążki przypominające te zegarkowe, ale nieco większe.
Jak działa glukometr i jak wykonuje się pomiar?
Pomiar cukru we krwi glukometrem wykonuje się prosto i szybko. Wprawionej osobie czynność ta zajmuje nie więcej niż minuta. Przed wykonaniem pomiaru należy umyć ręce wodą oraz odczekać chwilę aż wyschną. Nie można dezynfekować rąk ani używać żadnych preparatów przed badaniem. Badanie powinno wykonywać się z dala od urządzeń elektromagnetycznych, które emitują silne pole ( telewizor, komputer). Jeśli spełnimy te wymogi, możemy przystąpić do właściwego badania. W tym celu należy umieścić kilkucentymetrowy pasek pomiarowy w glukometrze, a następnie nakłuć nakłuwaczem opuszek palca. Ukłucie jest często nieodczuwalne, a nakłuwacz jest zaprojektowany w taki sposób, aby z palca wydostała się jedynie jedna kropla krwi. Tą umieszcza się na pasku pomiarowym, a glukometr w ciągu kilku sekund wyświetla wynik.
Działanie glukometru opiera się na jednej z dwóch metod. Może być to metoda fotochemiczna lub elektrochemiczna. Przy pierwszym typie mierzona jest ilość światła odbitego od paska pomiarowego zabarwionego krwią o konkretnym poziomie cukru. Metoda elektrochemiczna mierzy mikroprąd, który przepływa przez pole na pasku, na którym znajduje się kropla krwi. Glukometr sam analizuje otrzymane informacje i wyświetla nam odpowiedni wynik.
Kiedy glukometr ma zastosowanie?
Glukometr stosuje się w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest cukrzyca. Choroba ta to przede wszystkim zaburzenia poziomu cukru we krwi. Cukrzycy używają zatem glukometru nawet kilka razy dziennie, aby sprawdzić poziom i zażyć odpowiednie leki. Glukometr stosowany jest również przez kobiety w ciąży, gdyż w tym okresie są one narażone szczególnie na wahania się poziomu cukru we krwi oraz powstawanie stałych chorób. Trzecią sytuacją, w której możemy stosować glukometr, jest profilaktyka. Jest to urządzenie nieszkodliwe – pomiaru może dokonywać każda osoba. Jeśli zatem jesteśmy w grupie ryzyka na przykład ze względu na wiek, sytuację czy dziedziczność choroby, możemy zakupić glukometr i używać go okazjonalnie do sprawdzania poziomu cukru we krwi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022