Honorata Skarbek o problemie współuzależnienia: „To jest coś, czego się człowiek wstydzi. To jest obawa przed ocenianiem”
„To jest pozbawianie siebie, jakiejś części, pogrzebanie jej na zawsze przez to, że całe życie toczy się wokół osoby uzależnionej. Kontrolowanie osoby uzależnionej, sprawdzanie, martwienie się, dbanie, stresowanie, ataki paniki, lęki, nerwy, stres, płacz, rozpacz” – mówiła Honorata Skarbek. Artystka przyznała, że była w destrukcyjnym związku z osobą uzależnioną od używek.
Honorata Skarbek o współuzależnieniu w relacji
Honorata Skarbek wróciła na muzyczną scenę po latach niebecności. 30-latka wydała nowy singiel, pt. „Ogień”, który odnosi się do trudnych związków i współuzależnienia.
„Jak ćma leciałam do światła. Nie czułam, że parzy mnie. Szukałam prawdy w tych kłamstwach. A źrenice zdradzały cię. Znowu noc znieczula w tobie strach” – śpiewa artystka.
Jak przyznała wokalistka, utwór opowiada o jej własnych doświadczeniach. Piosenkarka otworzyła się na bolesne wspomnienia w rozmowie z portalem „Pomponik”. Wyznała, że była w związku z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków, co wyzwoliło w niej wiele trudnych emocji.
„To jest pozbawianie siebie, jakiejś części, pogrzebanie jej na zawsze przez to, że całe życie toczy się wokół osoby uzależnionej. Kontrolowanie osoby uzależnionej, sprawdzanie, martwienie się, dbanie, stresowanie, ataki paniki, lęki, nerwy, stres, płacz, rozpacz” – mówiła.
„Samemu bardzo ciężko jest z tego wyjść”
Zdobywczyni złotego krążka wyjaśniła, że niezwykle trudno jest zakończyć związek z osobą uzależnioną. Przyznała, że ze skutkami współuzależnienia mierzy się do dziś. Bardzo pomaga jej jednak terapia.
„Jest też chęć uratowania kogoś kosztem siebie. Wszystko w imię miłości, w imię przywiązania, w imię uwiązania emocjonalnego. (…) Bez elementarnej wiedzy, treści edukacyjnych czy psychoterapii samemu bardzo ciężko jest z tego wyjść. (…) To jest coś, czego się człowiek wstydzi. To jest obawa przed ocenianiem” – tłumaczyła.
I dodała, że dzięki pracy nad swoimi problemami z terapeutą, mogła dowiedzieć się, dlaczego angażuje się w destrukcyjne relacje.
„Wydaje mi się, że wynika to z mojej dużej świadomości sprawczości, kontrolowania, perfekcjonizmu, zadaniowości. (…) Jak widzę, że ktoś jest do uratowania, to wchodzę w to kosztem siebie, swojego życia” – tłumaczyła.
Zobacz także
„Alkoholizm to zarówno uzależnienie od dobrej lampeczki wina do każdego obiadu, jak i od wódeczki w drinku po ciężkim dniu pracy” – uważa Anna Cykowska
Twoje dziecko, partner czy inna bliska ci osoba nadużywa alkoholu lub narkotyków? O tym, jakie masz prawa i w jaki sposób możesz pomóc, mówi adwokat Ilona Grembowska
„Wszyscy dookoła widzieli we mnie super towarzyską, zaradną dziewczynę. Nikt nie zdawał sobie sprawy, ile mojej uwagi zajmuje picie” – mówi Asia Skwierczyńska, znana jako Sober Polish Girl
Polecamy
Marta Markiewicz: „Cały czas żyłam w przekonaniu, że coś jest we mnie popsute. Nie przyszło mi do głowy, że jestem alkoholiczką i narkomanką”
Michał Koterski: „Moja mama czekała, kiedy usłyszy w słuchawce: 'Pani Iwono, pani syn nie żyje'”
„Mimo wsparcia rodziny i bliskich przegrał walkę z nałogiem”. Prof. Michał Zembala opublikował poruszający wpis na temat syna, który zmarł miesiąc temu
Młodzi biorą fentanyl, 19-latka z Poznania nie żyje. „Po około czterech minutach dochodzi do zatrzymania akcji serca, krążenia, a w konsekwencji zgonu”
się ten artykuł?