Przejdź do treści

Hormony tarczycy powinny być w równowadze, a nie w „normie”. Co to oznacza?

Badanie hormonów tarczycy / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Właśnie wróciłaś z badań kontrolnych tarczycy i nie wiesz, jak je zinterpretować? Wizyta u lekarza dopiero za kilka dni? Ekspertki z „Ogarnij Hashimoto” wyjaśniają, jak odczytać poziomy wolnych hormonów FT3 i FT4. To warto wiedzieć!

Interpretacja poziomów wolnych hormonów FT3 i FT4

„Hormony tarczycy powinny być w równowadze, a nie w 'normie’. Co to oznacza? Muszą wzajemnie pozytywnie na siebie oddziaływać” – piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka, prowadzące profil „Ogarnij Hashimoto” na Instagramie.

Ekspertki dodają, że przy interpretacji wolnych hormonów warto przeliczyć hormony na procenty. Wtedy łatwiej określić obraz funkcji tarczycy. Do tego celu możesz użyć kalkulatora dostępnego w Internecie.

„Przy obliczaniu tych wartości bierze się pod uwagę wynik, a także normy, ponieważ mogą się one różnić w zależności od laboratorium” – wyjaśniają prowadzące „Ogarnij Hashimoto”.

Choroba Hashimoto - dieta / istock

Jakie są prawidłowe normy FT3 i FT4?

„Wartości dla FT3 i FT4 minimalnie powinny wynosić około 50 proc. zakresu referencyjnego. Poniżej tego wyniku zazwyczaj występuje złe samopoczucie i większość objawów niedoczynności tarczycy. Optymalnie powinno być między 50 proc. a 90 proc., ponieważ powyżej 90 proc. można być blisko nadczynności” – dodają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka w swoim wpisie na Instagramie.

Dla ułatwienia ekspertki zamieściły tabelkę z interpretacją wyników badań tarczycowych. Zawiera ona przykładowe normy laboratoryjne.

„Zawsze bierz pod uwagę normy ze swojego laboratorium i przeliczaj wyniki na kalkulatorze na wartości procentowe” – dodają.

Nie tylko Hashimoto

Ogarnij Hashimoto – kto za tym stoi?

Grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto” prowadzą Lidia Wójcik i Kamila Boguska – jak same o sobie mówią – life coach i trenerki zmiany. Obie mają Hashimoto – zdiagnozowane kilkanaście lat temu. Jak zapewniają, dzisiaj żyją z Hashimoto w przyjaźni, ale bywało różnie. Ponieważ doskonale rozumieją, z czym wiąże się ta choroba, chcą zwiększać świadomość kobiet na temat tego, co dzieje się z emocjami, ciałem i sposobem myślenia w obliczu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

„Samoświadomość jest pierwszym krokiem do tego, aby w mądry i bezpieczny sposób stać się bardziej uważną na sygnały, które wysyła nam nasze ciało w związku z chorobą” – piszą na swojej stronie internetowej.

Dziewczyny prowadzą warsztaty, webinary, wydają e-booki na temat radzenia sobie z chorą tarczycą, są aktywne w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.