Justyna Makowska-Tomalczyk W tężni solankowej zadbasz o swoje zdrowie? Poznaj jej niezwykłe właściwości i zastosowanie Tężnia solankowa to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. To jednak nie wszystkie właściwości tych monumentalnych konstrukcji, które od kilku stuleci z powodzeniem… 15.11.2022 5 min.
Marta Urbaniak Joga hormonalna – sposób na równowagę Joga hormonalna poprawia płodność, regularność miesiączek, niweluje objawy PMS, pomaga łagodniej wejść w menopauzę. 12.11.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz Październik przyniósł korzystne zmiany dla osób borykających się z chorobami tarczycy. Od początku tego miesiąca pacjentki oraz pacjenci mogą otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu (POZ) skierowanie na większą liczbę badań… 04.10.2022 4 min.
Małgorzata Germak „Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto” Jak znaleźć źródło problemów z tarczycą i dlaczego warto zacząć zmiany od swojej psychiki i emocji? Rozmawiamy z Lidią Wójcik i Kamilą Bogucką z „Ogarnij Hashimoto”. 28.09.2022 18 min.
Ewa Wojciechowska W szkołach będą dystrybuować jodek potasu? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu” Tabletki z jodkiem potasu, środkiem chroniącym przed efektami promieniowania, mają być rozdawane w szkołach w przypadku zagrożenia. "Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu,… 23.09.2022 3 min.
Dorota Szeliga-Kobus Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne Joga to aktywność, która wpływa pozytywnie na ciało i umysł. Jej nieodłącznym elementem jest medytacja oraz mudry - znaczenie każdego z układów rąk jest inne. Z pewnością twój instruktor jogi również z nich korzysta podczas… 20.08.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Agresja, złość, impulsywność… Czy to wina choroby? Autorki „Ogarnij Hashimoto” proponują szybki test Złość, nerwowość, impulsywność… Wiele osób obarczonych chorobą Hashimoto boryka się ze złym samopoczuciem psychicznym. Ale czy chorobą możemy usprawiedliwiać wszystkie objawy? Nie do końca. „Bardzo często jest tak, że… 13.07.2022 5 min.
Magdalena Bury „Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła - Hormony tarczycy mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Niedobór powoduje upośledzenie funkcji intelektualnych, senność, spowolnienie psychoruchowe, apatię, brak zainteresowania otoczeniem oraz obniżony nastrój. Wszystkie… 01.07.2022 6 min.
redakcja Hello Zdrowie Choroba Hashimoto a inne schorzenia. „Pacjenci często cierpią też z powodu insulinooporności, zaburzeń lipidowych, zespołu policystycznych jajników czy atopowego zapalenia skóry” "W wielu publikacjach wskazuje się na współwystępowanie choroby Hashimoto z innymi schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym, np. cukrzycą typu 1, łuszczycą, celiakią, bielactwem, toczniem itd. Pacjenci chorujący na Hashimoto… 11.06.2022 12 min.
Magdalena Bury Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny "Szczotkowanie na sucho to jeden z ajurwedyjskich rytuałów dbania o ciało, stosowany od wieków (i nazywany garshana). Uważa się, że przynosi wiele korzyści zdrowotnych" - piszą autorki profilu @ogarnijhashimoto na Instagramie,… 17.05.2022 3 min.
Magdalena Bury Popularny lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy z nowym składem. Producent ostrzega Producent Letroxu, leku stosowanego w leczeniu chorób tarczycy, poinformował o zmianie składu preparatu i ostrzegł, że zmiana ta u niektórych osób może wywoływać zaburzenia czynności tego organu. Od 28 kwietnia lek będzie też… 21.04.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie Ogólnopolska Akcja Edukacyjna „Skonsultuj z Farmaceutą” już 9 kwietnia. Hello Zdrowie patronem medialnym wydarzenia Już 9 kwietnia w 11 największych miastach Polski odbędzie się kolejna edycja Akcji Edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji „Skonsultuj z farmaceutą”. Tematem tegorocznej akcji są choroby tarczycy: niedoczynność i… 08.04.2022 2 min.
Ewa Wojciechowska Masz chorą tarczycę? Włącz te ćwiczenia w swój plan dnia "Ruch wspomagający pracę tarczycy! Jeśli masz chorą tarczycę, to warto włączyć te ćwiczenia do swojej treningowej rutyny" - rekomenduje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani… 29.03.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska Czy warto przyjmować preparaty z jodem (w tym płyn Lugola)? Jest oficjalne oświadczenie endokrynologów W ostatnich tygodniach z wielu półek aptecznych w zastraszającym tempie znikają preparaty z jodem. „Profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) nie jest rekomendowane, ponieważ może ono wywołać… 10.03.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Z aptek w zastraszającym tempie znika płyn Lugola. „Aktualnie przyjmowanie go nie ma sensu” – podkreśla lekarka Po informacji o przejęciu elektrowni w Czarnobylu przez Rosjan Polki i Polacy zaczęli obawiać się wycieku promieniowania. W efekcie na potęgę zaczęli kupować płyn Lugola. Lekarka Katarzyna Woźniak zdecydowanie przestrzega przed… 28.02.2022 4 min.
Małgorzata Germak Budzisz się zlana potem? Oto 8 możliwych przyczyn Wszyscy i wszystkie się pocimy. I dobrze! Bez tego w upalny dzień albo podczas wysiłku fizycznego moglibyśmy umrzeć z przegrzania. To naturalny mechanizm termoregulacji organizmu oraz sposób na wydalenie szkodliwych substancji. Czasem… 25.02.2022 6 min.
Magdalena Bury Masz wysokie przeciwciała przy chorobach tarczycy? Sprawdź stan swoich zębów! "W kanałówce, którą robiłam parę lat temu, znaleziono złamaną igłę. W tym miejscu powstał duży stan zapalny, który mnie nawet nie bolał! Był za to odpowiedzialny za gwałtowny wzrost moich przeciwciał i duże osłabienie.… 02.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Przyjmowanie witaminy C wraz z lewotyroksyną wpływa korzystnie na choroby tarczycy? Wyjaśnia farmaceutka "Dotychczas opublikowane badania wskazały, że jednoczesne przyjmowanie kwasu askorbinowego z lewotyroksyną u osób z niedoczynnością tarczycy skutkowało obniżeniem TSH o prawie 70 proc. Odnotowano także istotny wzrost parametrów… 18.01.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Całkowicie łysą kobietą zostałam 4 lata temu. Teraz wiem, że umiem żyć bez włosów” – mówi Marta Kawczyńska, alopecjanka 26.12.2021 12 min.
Lena Helman Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Nadwaga i otyłość to zwykle wyniki złych nawyków żywieniowych lub nieprzestrzegania pewnych zasad. Najczęściej wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby zatrzymać ten proces. Problem staje się znacznie poważniejszy, kiedy przyczyną… 19.12.2021 9 min.
Aneta Wawrzyńczak „Objawami nie rządzi przypadek. Depresja i przewlekłe zmęczenie mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy” – mówi Zuzanna Maryańczyk-Sitarz 15.12.2021 14 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kasia Dziurska o zdiagnozowaniu Hashimoto: „Nie mogłam sobie z tym poradzić” [WIDEO] 30.11.2021
Ewelina Kaczmarczyk Chorujesz na Hashimoto i masz mniejszą ochotę na seks? Ekspertki wyjaśniają, co zrobić, żeby sobie pomóc "Być może wymagasz od swojego ciała zbyt wiele, a ono po prostu chce spokoju" - piszą autorki profilu Ogarnij Hashimoto Lidia Wójcik i Kamila Bogucka. Podpowiadają, z czego może wynikać spadek libido w Hashimoto i co możemy… 16.11.2021 4 min.
Natalia Puciłowska Choroby autoimmunologiczne – objawy, dieta, leczenie, lista Wyobraźcie sobie sytuację, że wasz organizm nie odróżnia własnych komórek od obcych i postanawia sam ze sobą walczyć. Choroba Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu I... Myślicie, że jesteście za młode, by się tym przejmować? 08.11.2021 6 min.
Kinga Żebrowska Hormony żeńskie – czym są i jaką rolę spełniają w organizmie. Poznaj ich najważniejsze zadania Za widoczne różnice między płciami odpowiadają między innymi hormony, które mają wpływ na wygląd, zachowanie czy zdolności reprodukcyjne. Charakterystycznymi hormonami dla kobiet są estrogeny, progesteron oraz prolaktyna.… 02.11.2021 8 min.
Natalia Suchocka Hashimoto a ciąża – planowanie ciąży w chorobie Hashimoto może skutkować poronieniem, prowadzić do trudności z zajściem w ciążę oraz opóźnić rozwój płodu. Wiele osób zastanawia się więc, czy w takich okolicznościach możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka. Odpowiedź… 01.11.2021 5 min.
Marta Dragan Masz Hashimoto albo problemy jelitowe? Ogranicz w swojej diecie pomidory Niektóre warzywa mogą w Hashimoto szkodzić, szczególnie jeśli masz problemy jelitowe, np. SIBO albo dysbiozę lub problemy z trawieniem czy żołądkiem. I tak jest w przypadku pomidorów - piszą ekspertki z profilu Ogarnij Hashimoto.… 27.10.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kasia Dziurska: To mit, że przy SIBO nie można jeść węglowodanów. Jem je do każdego posiłku [WIDEO] Chorujesz na SIBO albo na Hashimoto? A może zmagasz się z jedna i drugą chorobą? Zastanawiasz się, czy oprócz endokrynologa warto wybrać się do dietetyka? Zobacz, co na ten temat mówi Katarzyna Dziurska, autorka książki "Moje… 12.10.2021
Patrycja Nawojowska Orbitopatia tarczycowa – objawy i leczenie oftalmopatii Orbitopatia tarczycowa (oftalmopatia tarczycowa) to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której występuje charakterystyczny objaw oczny nazywany wytrzeszczem oczu. Najczęściej pojawia się on w przebiegu choroby Gravesa Basedowa… 06.10.2021 4 min.
Justyna Mazur Niedoczynność przytarczyc – przyczyny, objawy i leczenie Niedoczynność przytarczyc to zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do zmniejszenia wydzielania parathormonu PTH przez przytarczyce. W przebiegu pierwotnej niedoczynności przytarczyc na zmniejszenie wydzielania PTH wypływają… 06.10.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Choroba Riedla – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Choroba Riedla charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy i zwłóknieniem gruczołu tarczowego. Jej swoistym objawem jest wole, nazywane wolem kamiennym lub wolem drewnianym ze względu na swoją twardą strukturę. U… 04.10.2021 4 min.
Marta Dragan Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie. „Bardzo źle się ze sobą czułam. Nie wiedziałam, co się dzieje” Julia Wieniawa od paru lat zmaga się z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. W krótkim nagraniu, które opublikowała w mediach społecznościowych, opowiedziała, jak wyglądały początki tej choroby i co skłoniło ją do… 04.10.2021 3 min.
Małgorzata Germak „W Hashimoto trzeba zadbać o całą paletę hormonów, nie tylko tarczycy, żeby znów cieszyć się seksem” – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach Dlaczego Hashimoto odbiera ochotę na seks i jak sobie z tym radzić? Rozmawiamy z ekspertką, dr n. med. Ewą Kempisty-Jeznach 30.09.2021 9 min.
Justyna Mazur Nadczynność przytarczyc – przyczyny, objawy, leczenie Nadczynność przytarczyc to stan, któremu towarzyszy zbyt wysoki poziom parathormonu PTH. Hormon ten odpowiada za regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Nadczynności przytarczyc towarzyszy zbyt wysoki poziom wapnia we krwi, z… 29.09.2021 5 min.
Justyna Mazur Rak pęcherzykowy tarczycy – przyczyny, objawy, badania i leczenie Rak pęcherzykowy tarczycy to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pęcherzykowych. Jest to dość rzadki nowotwór, a czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promieniowanie… 29.09.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji” – podkreślają autorki profilu Ogarnij Hashimoto Zastanawiasz się, czy masz Hashimoto, ale nie twoje wyniki są w normie? Jak wyjaśniają autorki profilu na Instagramie Ogarnij Hashimoto, ta choroba ma pięć faz, a w pierwszych trzech poziom TSH i T3 i T4 może być w nomie lub tylko… 22.09.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kasia Dziurska o cheerleadingu: walczyłyśmy ze stereotypem, że to tylko machanie pomponami [WIDEO] 09.09.2021
Magdalena Bury Czy inozytol może pomóc w chorobie Hashimoto? Ekspertki wyjaśniają Inozytol jest związkiem z grupy cukroli, często błędnie nazywanym witaminą B8. W czym pomaga i czy warto go stosować? Na to pytanie w swoim najnowszym poście na Instagramie odpowiadają ekspertki z "Ogarnij Hashimoto". 31.08.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wydaje ci się, że masz problemy z tarczycą? Przestań się domyślać. Aleksandra Rodziewicz mówi, jak to sprawdzić Zastanawiasz się, jak rozpoznać niedoczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto? Pomoże ci w tym kilka badań, które nie zawsze są zlecane przez lekarzy, a warto je wykonać. Aleksandra Rodziewicz - psychodietetyczka i biotechnolożka,… 27.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Hashimoto na liście „chicagowskiej siódemki”. „Uwarunkowania osobowościowe pacjenta mają ogromny wpływ na to, jak choruje” Hashimoto może mieć swoje źródło w emocjach? "Niektóre osoby mają pewien rodzaj konstrukcji psychicznej, która sprawia, że są podatne na chorowanie zamiast przeżywania" 24.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Masz niedoczynność tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim! "Problem z niskimi poziomami hormonów tarczycy (HT) to problem bardziej systemowy. Mechanizm ich działania jest naprawdę szeroki a skutki niskich poziomów mogą rzutować na pracę układu nerwowego, immunologicznego czy na cały… 23.08.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kasia Dziurska: przy Hashimoto i SIBO nie można trenować? To mit i duży błąd [WIDEO] - Duży procent dziewczyn ma nadmierne kilogramy przez Hashimoto i wprowadza diametralne zmiany w swoim życiu, np. codziennie są na siłowni, chodzą na fitness, a dodatkowo mają diety 1000-1200 kcal - mówi i mistrzyni świata fitness… 17.08.2021
Ewelina Kaczmarczyk Probiotyki w Hashimoto. Jak zadbać o zdrowe jelita przy tej chorobie? Wiesz, że nawet połowa osób z Hashimoto zmaga się też z chorobami jelit? Autorki profilu na Instagramie "Ogarnij Hashimoto" podpowiadają, jakie probiotyki powinny wybierać takie osoby. 16.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto "Kandydoza może być jednym z wyzwalaczy Hashimoto jako sprawca przepuszczalności jelit i nadmierny aktywator układu odpornościowego" 09.08.2021 4 min.
Magdalena Bury AKCJA SUPLEMENTACJA: Choroba Hashimoto Najpierw łykamy lewotyroksynę, a potem suplementy, a może odwrotnie? Selen i cynk w jednej tabletce czy koniecznie w dwóch oddzielnych? I czy warto łączyć lek z witaminą C? I od czego zacząć? Jeśli zmagasz się z chorobą… 09.08.2021 7 min.
Magdalena Bury Kurkumina w Hashimoto pomaga wyciszyć stan zapalny – mówią ekspertki z „Ogarnij Hashimoto” Zmagasz się z chorobą Hashimoto? Zacznij dodawać kurkumę do posiłków. Zawarta w niej kurkumina wykazuje szerokie działanie prozdrowotne dla organizmu. Jak wyjaśniają ekspertki z profilu "Ogarnij Hashimoto" na Instagramie, kurkumina… 30.07.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Dr Leszek Rudzki: hormony tarczycy mają bardzo istotny wpływ na liczne funkcje naszego organizmu, w tym mózgu i naszą psychikę "Niektóre osoby borykają się z nieprawidłową funkcją tarczycy i nie wiedzą, że zmiany w ich samopoczuciu mają źródło w nieprawidłowo obniżonych lub podwyższonych poziomach tych hormonów" 28.07.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto” "Mgła mózgowa (brain fog) nie jest oficjalnie uznana za chorobę, ale doświadcza jej wiele osób chorujących na choroby autoimmunologiczne 25.07.2021 4 min.