Przejdź do treści

Ile kosztuje nas depresja Polaków? Nowy raport wskazuje na miliardy złotych straty

Kobieta siedzi o turecku przytłoczona ilością obowiązków, przykłada ręce do twarzy
Coraz więcej absencji z powodu depresji / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji i współpracy z innymi pracownikami, kontrahentami i klientami. Depresja pracownika prowadzi do spadku produktywności, niekorzystnie odbija się na rynku pracy, a w konsekwencji drenuje gospodarkę. Jakie straty generuje? Odpowiedź dają wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.

Ponad 65 proc. dorosłych Polaków odczuwa syndromy depresji

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującym schorzeniem w każdej grupie wiekowej. W Polsce cierpi na nią co najmniej 4 mln osób. To zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy stały spadek nastroju. Chorzy mają zaniżoną samoocenę, czują się niepotrzebni, nic ich nie cieszy. Początki tej choroby mogą być ledwie zauważalne i łączone ze stresem, szybkim tempem życia czy smutnym wydarzeniem.

Respondenci raportu „Depresja wciąż mocno dotyka Polaków. Ile to kosztuje gospodarkę?”, najczęściej wskazywali takie objawy depresji jak:

  • uczucie zmęczenia i braku energii (34,3 proc.),
  • obniżenie nastroju (32,3 proc.),
  • zaburzenia snu (27,6 proc.).

Najrzadziej: myśli samobójcze (4,4 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w I kwartale 2024 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl na próbie 1017 dorosłych Polaków. Jego wyniki pokazują, że aż 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa syndromy kojarzone z depresją. Dla porównania, w ubiegłorocznym badaniu odsetek ten sięgał 72,8 proc. Niższy w tegorocznym raporcie odsetek osób uskarżających się na objawy depresji – zdaniem autorów badania – może wynikać ze spadku dynamiki inflacji, która wpłynęła na zdrowie psychiczne jednostek.

„Wzrost cen zwiększył poziom stresu wśród ludzi. Brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb doprowadził do frustracji i poczucia bezradności. Niepewność finansowa i obawy związane z zachowaniem standardu życia zwiększyły niepokój wśród Polaków” – wskazał Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl, cytowany w raporcie.

Marlena Stradomska /fot. archiwum prywatne

Cena depresji pracowników

Epizody depresyjne i zaburzenia psychiczne są powodem wzrostu dni absencji w pracy. W 2023 r. wynosił on 7,85 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nieobecność pracownika generuje koszty. Jakie?

„W powiązaniu z podniesieniem kosztów pracy, straty dla gospodarki wyniosły co najmniej 2,8 mld. Kwota ta została obliczona jako koszt pracy wraz z narzutami” – poinformował Michał Pajdak.

Jak podkreślili autorzy raportu, wspomniana kwota nie obejmuje kosztów leczenia, zastąpienia pracowników, procesów rekrutacyjnych oraz utraconych korzyści, związanych z odejściem klientów, a także innych parametrów. Oszacowana kwota jest wyższa o 27,7 proc. w porównaniu do 2022 roku i o 44 proc. w stosunku do 2021 roku.

Autorzy badania informują, powołując się na dane NFZ, że w 2022 r. dla 1,6 mln Polaków powyżej 7. roku życia wykupiono refundowane leki przeciwdepresyjne. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. liczba ta osiągnęła 1,3 mln.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: