Ile to “za dużo” alkoholu? Sprawdź, jak procenty wpływają na organizm
Sporadycznie sięgnięcie po butelkę piwa albo kieliszek wina nie wyrządzi krzywdy w twoim organizmie. Jeśli jednak zaglądasz do kieliszka zbyt często, możesz spodziewać się wielu nieprzyjemnych efektów. Zastanawiasz się, jaka ilość alkoholu oznacza “za dużo”? Sprawdź, jak alkohol wpływa na twoje ciało i jakie są rekomendacje dotyczące jego spożycia.
Kto nie powinien pić alkoholu w ogóle?
W Polsce po alkohol zdecydowanie częściej sięgają mężczyźni niż kobiety. Panowie wypijają średnio 18 litrów alkoholu rocznie, podczas gdy kobiety około 5,5 litra. W małych ilościach alkohol nie szkodzi, ale niektóre osoby powinny go absolutnie nie spożywać, nawet jeśli mowa o minimalnej dawce. Kto powinien unikać alkoholu?
- Kobiety w ciąży – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w czasie ciąży, dlatego należy go absolutnie unikać, nawet jeśli mowa o bardzo małych ilościach. Alkohol spożywany w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, pojawienia się wad u płodu, występowania wad rozwojowych i umysłowych u dziecka. Czasami efekty picia alkoholu są widoczne dopiero po latach, na przykład jako ciężkie problemy w nauce.
- Kobiety karmiące – alkohol może przenikać do mleka z krwi matki, dlatego lepiej go unikać.
- Osoby chore – chorując na pewne choroby, szczególnie jeśli mowa o schorzeniach nerek, wątroby czy cukrzycy, należy unikać spożywania alkoholu. O piciu lepiej zapomnieć nawet podczas zwykłej grypy. Osłabiony organizm bardziej podatny jest na działanie alkoholu. Poza tym wiele popularnych leków negatywnie reaguje z alkoholem, co może stwarzać nawet zagrożenie życia.
- Osoby nieletnie – alkohol wpływa na pracę mózgu, jego spożywanie przez osoby nieletnie może mieć cięższe skutki, ponieważ ich organizm dopiero się rozwija.
Jak alkohol wpływa na organizm?
Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wyleczenie się z nałogu nie jest proste, a efekty regularnego picia mogą ciągnąć się przez całe życie. Picie alkoholu działa szczególnie na centralny układ nerwowy. Pierwsze objawy pojawiają się po wypiciu nawet niedużych ilości – zaburzenia mowy, problemy z pamięcią, zmniejszona koordynacja. Im częściej sięgasz po alkohol, tym poważniejszy jest jego wpływ i może doprowadzić on nawet do stałych lub długotrwałych uszkodzeń. Wątroba jest organem, który metabolizuje alkohol, więc szczególnie narażona jest na jego działanie. Choroby wątroby są najczęstsze wśród alkoholików.
Alkohol działa nie tylko na ciało, ale też na psychikę. Picie alkoholu często łączy się z zachowaniami lękowymi i depresją. Wiele osób sięga po różne trunki w ramach pocieszenia się i poprawy humoru, jest to jednak zgubne, ponieważ alkohol działa tylko chwilowo, a po ustaniu jego efektów pojawia się uczucie winy i spadek poczucia własnej wartości.
Ile alkoholu pić, aby nie przesadzić
Stężenie alkoholu we krwi nie powinno przekraczać 0,5 promila. Większe stężenie sprawia, że coraz gorzej oceniamy sytuację, mamy problemy z pamięcią, koncentracją, zmniejsza się nasz poziom samokontroli. Warto pamiętać o tym, że każda osoba inaczej toleruje alkohol i niektórzy mogą wypić trochę więcej, podczas gdy inni osiągną limit przy mniejszej ilości.
Jak rozpoznać, że w naszej krwi jest więcej niż 0,5 promila alkoholu? Pojawiają się zaburzenia sprawności ruchowej, które na początku są subtelne, pojawia się nadpobudliwość i gadatliwość, czujemy się bardziej przyjaźni, otwarci. Im większa dawka, tym bardziej odczuwalne są efekty, wraz z ilością wypitego alkoholu pojawiają się zaburzenia mowy, spowolnienie, zaburzenia równowagi.
Ile alkoholu mają popularne napoje?
Standardowa dawka alkoholu pomaga zrozumieć, ile napojów wyskokowych możemy wypić. Zawiera ona 10 gramów (czyli 12,5 ml) czystego alkoholu etylowego. Dawka wynosi:
- 200 g piwa 5 proc.,
- 100 g wina 10 proc.,
- 25 g wódki 40 proc.
Za niegrożące zdrowiu jest uważane wypicie 2-3 standardowych dawek alkoholu w ciągu dnia przez kobietę i 4 dawek przez mężczyznę. Za ryzykowne picie jest uważane wypijanie powyżej 6 standardowych dawek dziennie.
Źródło: Healthline
Zobacz także
„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?
„Jesteście państwo chorzy i to smutne. Ale to można leczyć. Trzeba tylko mieć odwagę dokonać zmiany…” Borys Szyc odważnie o swoim alkoholizmie
„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm
Polecamy
Ewa Skibińska o 10-letniej walce z chorobą alkoholową: „Byłam sama dla siebie zagrożeniem”
Biorą nawet po 50 tabletek na dobę. Kim są „benzobabcie”?
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
Marta Markiewicz: „Cały czas żyłam w przekonaniu, że coś jest we mnie popsute. Nie przyszło mi do głowy, że jestem alkoholiczką i narkomanką”
się ten artykuł?