Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?
Oddychanie podczas porodu to umiejętność, którą powinna opanować każda przyszła mama. Nauka odpowiedniego oddychania to jedne z najważniejszych zajęć w szkołach rodzenia. Ćwiczenia oddechowe do porodu warto wykonywać przez cały czas trwania ciąży. Pozwoli to na bezbłędne opanowanie techniki oddychania, zredukowanie bólu podczas porodu i usprawni przebieg akcji porodowej.
Dlaczego oddychanie podczas porodu jest takie ważne?
Właściwa technika oddychania pozwala dotlenić komórki ciała. Ma to szczególne znaczenie podczas porodu. Jest to ogromny wysiłek fizyczny oraz stres psychiczny dla kobiety. Akcji porodowej towarzyszą skurcze macicy, co przekłada się na odczuwanie bólu, ale także – ograniczenie przepływu krwi przez tkanki. Prowadzi to do niewystarczającego dotlenienia i odżywienia tkanek. To sprawia, że zwiększa się napięcie mięśni, skurcze stają się coraz bardziej bolesne, akcja porodowa może się przedłużać. Dzięki odpowiedniej technice oddychania przy porodzie, możliwe jest usprawnienie akcji porodowej, co jest możliwe dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu.
Oddech podczas porodu pozwala kontrolować akcję porodową, działa uspokajająco. Umożliwia zredukowanie napięcia mięśni i towarzyszących mu dolegliwości bólowych. Właściwy oddech w trakcie porodu przekłada się na zmniejszenie zmęczenia fizycznego. Pobudzona zostaje synteza endorfin w mózgu, co wpływa zarówno na złagodzenie dolegliwości bólowych, jak i poprawia samopoczucie psychiczne. Wszystko to pozwala na skrócenie czasu porodu.
Odpowiednio kontrolowany oddech w czasie porodu jest ważny nie tylko dla mamy, ale także dla przychodzącego na świat dziecka. Poród to niemały wysiłek dla malucha, który musi przejść przez kanał rodny. Organizm malucha także wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na tlen, które zapewnić można poprzez technikę odpowiedniego oddychania. Jeśli krew mamy jest odpowiednio natlenowana, wówczas większa ilość tlenu dociera przez łożysko do organizmu dziecka, co sprawia, że jest dobrze dotleniony.
Jak oddychać podczas porodu? Nauka techniki oddychania
O tym, jak oddychać podczas porodu przyszła mama może dowiedzieć się z wielu źródeł. Jednym z nich są poradniki dla przyszłych mam. Jednak tego typu źródła dostarczają wyłącznie informacji teoretycznych. Praktyczne przygotowanie do oddychania podczas akcji porodowej możliwe jest dzięki filmikom umieszczanym w Internecie. Najskuteczniejszą metodą nauki oddychania jest uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Na zajęciach prowadzonych przez położną omawiane są nie tylko prawidłowe techniki oddychania w poszczególnych fazach porodu, ale także inne sposoby na złagodzenie bólu i przyspieszenie akcji porodowej.
Ćwiczenia oddechowe można wykonywać w domu podczas trwania ciąży. Zapewnia to nie tylko przygotowanie do porodu, ale także dotlenienie organizmu mamy i maluszka w czasie trwania ciąży. Najprostsze ćwiczenie oddechowe przed porodem polega na przyjęciu wygodnej pozycji siedzącej lub stojącej oraz spleceniu palców rąk. Podczas wykonywania wdechu należy unieść proste ręce nad głową, a wydechowi powinno towarzyszyć opuszczenie rąk wzdłuż tułowia. Warto przećwiczyć także oddychanie przeponowe w ciąży. Polega ono na wykonywaniu wdechów w taki sposób, aby klatka piersiowa pozostawała nieruchoma, a unosił się brzuch. Podczas wydechu brzuch wraca do pozycji wyjściowej. Wdech wykonywany jest nosem, a wydech – ustami. Aby kontrolować oddychanie brzuszne, najlepiej jest położyć jedną dłoń na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. W czasie wdechu ręka leżąca na brzuchu powinna unieść się do góry, a dłoń na klatce piersiowej powinna pozostać w niezmienionej pozycji. Wykonywaniu wydechu towarzyszy natomiast opuszczenie brzucha i spoczywającej na nim dłoni.
Jak oddychać przy porodzie w pierwszej fazie?
Bez względu na etap porodu, istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących oddychania. Zawsze należy zadbać o powolne oddychanie, gdyż zbyt szybkie wdechy i wydechy nie umożliwiają optymalnego dotlenienia organizmu. Ważne jest wykonywanie wdechu nosem i wydechu ustami i zawsze należy aktywować tor brzuszny oddychania – pozwala to na wykorzystanie pełnej pojemności oddechowej płuc.
Pierwsza faza porodu trwa od momentu jego rozpoczęcia do chwili, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie około 10 cm. Pod koniec pierwszej fazy porodu skurcze są coraz bardziej odczuwalne, dlatego prawidłowe oddychanie ma ogromne znaczenie. Jak oddychać podczas skurczy pierwszej fazy porodu? Zaleca się wykonywać głębokie wdechy i wydechy przez cały czas trwania tej fazy porodu. Gdy pojawi się skurcz, można nieco spłycić i przyspieszyć oddech, a gdy skurcz zaczyna ustępować – wrócić do pogłębienia oddechu. Taka technika oddychania pomaga nieco złagodzić ból oraz zapewnia optymalne dotlenienie organizmu kobiety oraz rodzącego się dziecka. Należy pamiętać, aby wydech zawsze był długi i spokojny, a wdech może być nieco krótszy.
Poza oddechem, w pierwszej fazie porodu warto pamiętać także o utrzymaniu aktywności. Warto delikatnie kołysać biodrami – ułatwi to prawidłowe ułożenie dziecka w kanale rodnym. Gdy pojawi się zmęczenie, rodząca może się położyć i nabrać sił. Ulgę w bólu może przynieść masaż czy ciepła kąpiel.
Jak oddychać podczas skurczy partych?
Druga faza porodu trwa od całkowitego rozwarcia szyjki macicy aż do momentu przyjścia maluszka na świat. Tym, co charakteryzuje tą fazę porodu jest występowanie skurczów partych. Mają one na celu przepchanie dziecka przez kanał rodny. Kobieta nie może w żaden sposób wpływać na częstotliwość skurczów, może natomiast wspomagać siłę skurczów partych dzięki parciu. Skurcz party trwa około 60-90 sekund i występuje z częstotliwością od 2 do 5 minut. Podczas skurczu i pomiędzy skurczami należy zadbać o odpowiednią technikę wykonywania wdechów i wydechów. Jak oddychać przy porodzie w II fazie?
Gdy rodząca czuje, że zbliża się skurcz party, powinna wziąć głęboki wdech, a podczas parcia wstrzymać oddech na tak długo, jak jest to możliwe. Zazwyczaj w czasie jednego skurczu kobieta prze 4-5 razy, co oznacza konieczność wykonania kilku głębokich wdechów. Po zakończeniu skurczu partego należy wziąć głęboki oddech i kontynuować spokojne, powolne oddychanie do momentu wystąpienia kolejnego skurczu partego.
W drugiej fazie porodu należy unikać wstrzymywania oddechu, gdyż przyczynia się to do osłabienia siły fizycznej rodzącej i spowolnienia akcji porodowej. Kolejnym błędem jest zbyt szybkie oddychanie, mogące prowadzić do hiperwentylacji. Można ją rozpoznać po tym, że pojawiają się zawroty głowy, które ustąpią po pogłębieniu i spowolnieniu oddechu.
Bibliografia:
- Murkoff H., Mazel S., W oczekiwaniu na dziecko; Rebis, 2010
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Startuje na igrzyskach olimpijskich pół roku po porodzie. „W moim słowniku słowo 'niemożliwe’ nie istnieje” – mówi Adrianna Sułek-Schubert
PCOS a ciąża – czy to przeszkoda na drodze do macierzyństwa?
Niepłodność wtórna – kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów
Wszystko, co musisz wiedzieć o in vitro, czyli sztuce tworzenia życia
się ten artykuł?