Przejdź do treści

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród
Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców

Poród to moment wyczekiwany przez każdą przyszłą mamę. Towarzyszy mu ekscytacja, ale także nieco niepewności. Kobieta zastanawia się, ile trwa poród, jakie są objawy zwiastujące poród, co zabrać do szpitala na porodówkę? Do porodu warto przygotować się odpowiednio wcześnie, dbając o dobrą kondycję fizyczną, a także opracowując plan porodu. Jaki jest przebieg porodu i jak się do niego przygotować?

Jak obliczyć termin porodu?

Spodziewany termin porodu zazwyczaj podawany jest podczas pierwszej wizyty u ginekologa, gdy potwierdzona zostanie ciąża. W jaki sposób obliczany jest termin porodu? Uwzględniana jest data ostatniej miesiączki, od której należy cofnąć się o trzy miesiące, a następnie doliczyć rok i siedem dni. Oczywiście – jest to metoda, która znajduje zastosowanie wyłącznie u kobiet posiadających regularne cykle miesięczne, trwających 28 dni. W przypadku cyklów regularnych, ale dłuższych lub krótszych niż 28 dni, obliczając termin porodu należy uwzględnić tą różnicę. Gdy cykl miesięczny jest krótszy od 28 dni, odejmujemy odpowiednią ilość dni od daty porodu obliczonego dla cyklu regularnego, a w przypadku cyklów dłuższych – dodajemy odpowiednią ilość dni. Przybliżony termin porodu można ustalić na podstawie wyniku badania USG przezpochwowego.

Poród przedwczesny

Za poród przedwczesny uznaje się urodzenie dziecka przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie mają nawet maluchy, które przychodzą na świat w 23. tygodniu ciąży.

Poród przedwczesny, szczególnie taki, który następuje wiele tygodni przed wyznaczonym terminem, wiąże się jednak z ryzykiem pojawienia się zaburzeń w obrębie wielu narządów dziecka, w tym serca, mózgu, płuc, układu pokarmowego, narządów zmysłów. Niektóre z nich mogą być trwałe.

Zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego występuje u kobiet:

 • w ciąży mnogiej,
 • które wcześniej urodziły dziecko przedwcześnie,
 • które zaszły w ciążę niedługo (mniej niż pół roku) po urodzeniu poprzedniego dziecka,
 • u których zastosowano procedurę in vitro,
 • palących papierosy,
 • z niedowagą lub nadmierną masą ciała,
 • narażonych na silny stres,
 • z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze,
 • z wadami w obrębie łożyska lub macicy.

Poród po terminie

Z porodem po terminie mamy do czynienia jeśli kobieta urodzi dziecko po 42. tygodniu ciąży. W sytuacji, gdy ciąża nadal trwa po wyznaczonej dacie porodu lekarz zleca odpowiednie badania, które pozwalają określić, czy wiąże się to z ryzykiem dla dziecka. Jeśli oceni, że korzystniejsze jest, by maluch już się urodził, może zastosować indukcję porodu.

Objawy zbliżającego się porodu

Pierwsze objawy porodu to nie tylko skurcze przedporodowe. Organizm daje znać o zbliżającym się porodzie na wiele innych sposobów. Już na kilka lub kilkanaście dni przed porodem zaobserwować można obniżenie się brzuszka ciążowego. Przed porodem brzuch obniża się o około 2 cm w porównaniu z położeniem sprzed kilku tygodni, gdy brzuch osiąga największą wysokość i sięga do dolnej krawędzi mostka. Kolejny zwiastun to spadek intensywności ruchów płodu. Ruchy dziecka są wyczuwalne, ale nie tak intensywne jak wcześniej. Niepokojącą sytuacją jest całkowity zanik lub bardzo gwałtowne ruchy płodu.

O zbliżającym się porodzie może świadczyć odejście czopu śluzowego czyli gęstego śluzu zamykającego ujście szyjki macicy. Do odejścia czopu śluzowego może dojść zarówno parę tygodni, jak i parę godzin przed porodem; najczęściej ma to miejsce na kilkanaście godzin przed porodem. Kolejny znamienny symptom to odejście wód płodowych. Niekiedy dochodzi do nagłego odejścia całych wód płodowych, jednak bardzo często wody płodowe powoli się sączą, co może trwać kilka lub kilkanaście godzin.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

poród domowy w czasie pandemii

Na kilka dni przed porodem mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka czy wymioty. Służy to oczyszczeniu organizmu kobiety i opróżnieniu jelit tak, aby ułatwić dziecku przemieszczanie się w kanale rodnym. Najbardziej charakterystycznym objawem zwiastującym poród są skurcze. Należy odróżnić typowe skurcze porodowe od skurczów Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurczów przepowiadających. Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już około 36. tygodnia ciąży i nie wskazują na zbliżający się poród, a mają jedynie na celu przygotowanie macicy do akcji porodowej. Typowe skurcze przedporodowe różnią się od skurczów przepowiadających zarówno intensywnością, jak i częstotliwością. Najważniejsze cechy skurczów porodowych są następujące:

 • nie ustępują po zastosowaniu leków rozkurczowych czy ciepłej kąpieli,
 • skurcze stają się coraz silniejsze i pojawiają się coraz częściej.

Gdy skurcze pojawiają się z częstotliwością 10 minut lub mniejszą – to jest ten moment, w którym należy udać się do szpitala.

Jak przyspieszyć poród?

Aby w naturalny sposób przyspieszyć poród, co ma miejsce przede wszystkim wówczas, gdy minął wyznaczony czas porodu, można wykorzystać następujące metody:

 • długie spacery, dzięki którym dochodzi do pobudzenia krążenia, dotlenienia organizmu i zredukowania stresu,
 • uprawianie seksu – w spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą prowokować skurcze szyjki macicy,
 • pobudzanie brodawek sutkowych, czemu towarzyszy wydzielanie oksytocyny stymulującej skurcze macicy,
 • picie herbaty z liści malin.

Niekiedy konieczne jest indukowanie porodu przez lekarza. Jest to wskazane wówczas, gdy wywołanie porodu przyniesie więcej korzyści dla matki i dziecka niż oczekiwanie na samoistne rozwiązanie. Indukcję porodu rozważyć należy m.in. w takich sytuacjach jak:

 • konflikt serologiczny,
 • hipotrofia płodu,
 • cukrzyca,
 • zakażenia wewnątrzmaciczne,
 • stan przedrzucawkowy,
 • wady rozwojowe płodu.

Ponadto do indukowania porodu dochodzi po zakończeniu 41. tygodnia ciąży. Jak wywołać poród? W celu przyspieszenia porodu stosowana jest oksytocyna, prostaglandyny. Poza indukcją farmakologiczną zastosowana może być indukcja mechaniczna na drodze balonikowania. Do szyjki macicy wprowadzany jest cewnik, który jest wypełniany solą fizjologiczną i pobudza czynność skurczową macicy.

poród domowy

Jak wygląda poród? Przebieg porodu fizjologicznego i cesarskiego cięcia

Poród fizjologiczny to poród siłami natury, czyli drogą pochwową. Jak wygląda przebieg porodu krok po kroku? Wyróżnia się następujące okresy porodu fizjologicznego:

 • I okres porodu to etap rozwierania i skracania szyjki macicy; w fazie utajonej rozwarcie sięga trzech lub czterech cm, a faza aktywna charakteryzuje się pełnym rozwarciem szyjki macicy (10 cm),
 • II okres porodu to czas od pełnego rozwarcia szyjki macicy do momentu urodzenia dziecka; ta faza trwa od kilku minut do około dwóch godzin i charakteryzuje się występowaniem skurczów partych,
 • III okres porodu trwa około pół godziny i polega na wydaleniu łożyska.

Poród w wodzie

Jedną z metod porodu siłami natury jest poród w wodzie. W jego przebiegu kobieta przebywa w wannie wypełnionej ciepłą wodą, co przynosi korzyści m.in. związane z relaksacją i redukcją odczuwania bólu oraz zmniejszeniem ryzyka urazów krocza. Poród w wodzie jest uznawany za bezpieczny dla dziecka. Metodę praktykuje się w niektórych polskich szpitalach.

Przebieg porodu w wodzie polega na kilkukrotnym wchodzeniu do wody – najpierw, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie około pięć cm. Potem konieczne jest opuszczanie wanny w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej 36-37 stopni Celsjusza. W taki sposób można odbyć I i II fazę porodu, a łożysko jest wydalane poza basenem.

Poród dziecka w ułożeniu pośladkowym

Jeśli dziecko w okresie przedporodowym ułożone jest w nieprawidłowej pozycji, z nogami i pośladkami zwróconymi w stronę kanału rodnego, poród siłami natury związany jest wyższym ryzykiem. Z tego powodu lekarze w takiej sytuacji najczęściej proponują kobiecie wykonanie cesarskiego cięcia. Poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym dziecka stanowi jedną z zalecanych opcji tylko w przypadku niektórych kobiet, zawsze jednak powinien być wykonywany w obecności lekarza położnika doświadczonego w porodach tego typu.

Poród kleszczowy

Podczas porodu kleszczowego wykorzystywane są specjalne narzędzia (kleszcze i próżnociąg), które mają ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny. Korzysta się z nich tylko w wyjątkowych sytuacjach – jeśli parcie nie jest wystarczająco efektywne lub szybsze zakończenie II fazy porodu ma szczególne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa dziecka.

Poród lotosowy

Poród lotosowy stanowi wariant porodu naturalnego, w którym pępowinę dziecka pozostawia się połączoną z łożyskiem matki do czasu, gdy sama się oddzieli (trwa to zwykle od kilku dni do tygodnia). Ze względu na brak dowodów naukowych dotyczących ewentualnych korzyści i bezpieczeństwa związanego z porodem lotosowym metoda ta nie jest stosowana w praktyce klinicznej.

Ile trwa poród naturalny?

Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od czasu trwania I fazy. Prawidłowo poród nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny.

Ile trwa cesarka?

Poród drogą cesarskiego cięcia trwa około 30-40 minut i polega na wykonaniu znieczulenia podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego, a następnie – nacięcia o długości około 15 minut, zlokalizowanego nad wzgórkiem łonowym. Lekarz rozcina skórę, mięśnie i macicę, po czym wydobywa płód, a następnie łożysko.

Co zabrać do szpitala na porodówkę?

Skompletowanie odpowiedniej wyprawki do szpitala to jeden z istotnych elementów przygotowania do porodu. Poza rzeczami niezbędnymi dla noworodka, konieczne jest przygotowanie wyprawki dla mamy. Kobieta udająca się do szpitala powinna zabrać ze sobą przede wszystkim wygodną koszulę do porodu. Powinna być ona luźna, dlatego najlepiej kupić koszulę o dwa rozmiary większą. Koszula nie powinna być długa, najlepiej, gdy ma krótkie rękawki lub ramiączka – łatwiej jest wtedy zmierzyć ciśnienie krwi czy podłączyć kroplówkę. Koniecznie powinna być uszyta z naturalnego materiału i mieć delikatne, nieuwierające szwy. Warto ponadto zaopatrzyć się w dwie lub trzy koszule do karmienia, z szybkim i wygodnym odpięciem na wysokości piersi.

Kolejne istotne rzeczy, których nie może zabraknąć w wyprawce dla kobiety rodzącej to:

 • dwa ręczniki,
 • szlafrok,
 • pantofle,
 • podkłady higieniczne i podpaski,
 • środki higieniczne (żel pod prysznic, preparat do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów),
 • chusteczki higieniczne,
 • klapki pod prysznic,
 • karta ciąży i wszystkie wyniki badań.

Aktualizacja: Milena Marchewka

Bibliografia:

 1. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej  i prowadzenia porodu; 2006 – 2001

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rihanna / gettyimages

Rihanna w szczerej rozmowie o swojej ciąży. „Moje ciało robi teraz niesamowite rzeczy i nie będę się tego wstydzić”

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

27-latka zmarła, bo lekarka nie podjęła się diagnozy. Zapadł wyrok w bulwersującej sprawie

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Michella Meier-Morsi / fot. filippaophelia Instagram

Duńska instagramerka opisuje swoje życie po ciąży trojaczej. „Mam zaparcia, infekcje dróg moczowych, bóle pleców i brzucha”

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał małe szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał niewielkie szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

„Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze

 „Najwcześniejsze bliźnięta” urodziły się w 22. tygodniu ciąży i nie dostawały szans na przeżycie. Teraz są już w domu i czują się dobrze

Kobieta w ciąży stoi w kuchni

Macierzyństwo po 40. czy 50. niedługo stanie się normą? Przełomowe badanie naukowców

Dr Monika Łukasiewicz / arch. prywatne

Dr Monika Łukasiewicz: „Skąd mają wiedzieć, że po chemioterapii mogą utracić płodność? Tego się pacjentkom często w ogóle nie mówi”

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia od lekarza. Usłyszałam tylko, że mam jechać do domu i przyjechać na izbę przyjęć, jak zacznę gorączkować

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia

"Zamierza pani mieć dzieci?" - czy pracodawca na rozmowie o pracę ma prawo zadać nam takie pytanie? Wyjaśniają prawniczki

„Zamierza pani mieć dzieci?”. Czy pracodawca na rozmowie o pracę ma prawo zadać nam takie pytanie? Wyjaśniają prawniczki

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

×