Przejdź do treści

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią
W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią
Karolina Rogaska /fot. archiwum prywatne
Menstruacyjna rewolucja z majtkami WIMIN. Krótka historia tego, jak pożegnałam plamy na spodniach
Kobieta
Naukowcy wykazali, że COVID-19 jest chorobą sezonową. „Ma to istotne znaczenie dla planowania działań łagodzących fale zachorowań”
Warszawska Syrenka zniknęła z Bulwarów Wiślanych. Wzięła wolne w bardzo słusznej sprawie
„To wszystko, co zgotowała nam pandemia, bardzo negatywnie przełożyło się na naszą rzeczywistość”. O sytuacji osób z astmą mówi dr Piotr Dąbrowiecki

Poród to moment wyczekiwany przez każdą przyszłą mamę. Towarzyszy mu ekscytacja, ale także nieco niepewności. Kobieta zastanawia się, ile trwa poród, jakie są objawy zwiastujące poród, co zabrać do szpitala na porodówkę? Do porodu warto przygotować się odpowiednio wcześnie, dbając o dobrą kondycję fizyczną, a także opracowując plan porodu. Jaki jest przebieg porodu i jak się do niego przygotować?

Jak obliczyć termin porodu?

Spodziewany termin porodu zazwyczaj podawany jest podczas pierwszej wizyty u ginekologa, gdy potwierdzona zostanie ciąża. W jaki sposób obliczany jest termin porodu? Uwzględniana jest data ostatniej miesiączki, od której należy cofnąć się o trzy miesiące, a następnie doliczyć rok i siedem dni. Oczywiście – jest to metoda, która znajduje zastosowanie wyłącznie u kobiet posiadających regularne cykle miesięczne, trwających 28 dni. W przypadku cyklów regularnych, ale dłuższych lub krótszych niż 28 dni, obliczając termin porodu należy uwzględnić tą różnicę. Gdy cykl miesięczny jest krótszy od 28 dni, odejmujemy odpowiednią ilość dni od daty porodu obliczonego dla cyklu regularnego, a w przypadku cyklów dłuższych – dodajemy odpowiednią ilość dni. Przybliżony termin porodu można ustalić na podstawie wyniku badania USG przezpochwowego.

Objawy zbliżającego się porodu

Pierwsze objawy porodu to nie tylko skurcze przedporodowe. Organizm daje znać o zbliżającym się porodzie na wiele innych sposobów. Już na kilka lub kilkanaście dni przed porodem zaobserwować można obniżenie się brzuszka ciążowego. Przed porodem brzuch obniża się o około 2 cm w porównaniu z położeniem sprzed kilku tygodni, gdy brzuch osiąga największą wysokość i sięga do dolnej krawędzi mostka. Kolejny zwiastun to spadek intensywności ruchów płodu. Ruchy są wyczuwalne, ale nie są tak intensywne jak wcześniej. Niepokojącą sytuacją jest całkowity zanik ruchów płodów lub bardzo gwałtowne ruchy płodu.

O zbliżającym się porodzie może świadczyć odejście czopu śluzowego, czyli gęstego śluzu zamykającego ujście szyjki macicy. Do odejścia czopu śluzowego może dojść zarówno parę tygodni, jak i parę godzin przed porodem; najczęściej ma to miejsce na kilkanaście godzin przed porodem. Kolejny znamienny symptom to odejście wód płodowych. Niekiedy dochodzi do nagłego odejścia całych wód płodowych, jednak bardzo często wody płodowe powoli się sączą, co może trwać kilka lub kilkanaście godzin.

poród domowy w czasie pandemii

Na kilka dni przed porodem mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka czy wymioty. Służy to oczyszczeniu organizmu kobiety i opróżnieniu jelit tak, aby ułatwić dziecku przemieszczanie się w kanale rodnym. Najbardziej charakterystycznym objawem zwiastującym poród są skurcze. Należy odróżnić typowe skurcze porodowe od skurczów Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurczów przepowiadających. Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już około 36. tygodnia ciąży i nie wskazują na zbliżający się poród, a mają jedynie na celu przygotowanie macicy do akcji porodowej. Typowe skurcze przedporodowe różnią się od skurczów przepowiadających zarówno intensywnością, jak i częstotliwością. Najważniejsze cechy skurczów porodowych są następujące:

 • nie ustępują po zastosowaniu leków rozkurczowych czy ciepłej kąpieli,
 • skurcze stają się coraz silniejsze i pojawiają się coraz częściej.

Gdy skurcze pojawiają się z częstotliwością 10 minut lub mniejszą – to jest ten moment, w którym należy udać się do szpitala.

Jak przyspieszyć poród?

Aby w naturalny sposób przyspieszyć poród, co ma miejsce przede wszystkim wówczas, gdy minął wyznaczony czas porodu, można wykorzystać następujące metody:

 • długie spacery, dzięki którym dochodzi do pobudzenia krążenia, dotlenienia organizmu i zredukowania stresu,
 • uprawianie seksu – w spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą prowokować skurcze szyjki macicy,
 • pobudzanie brodawek sutkowych, czemu towarzyszy wydzielanie oksytocyny stymulującej skurcze macicy,
 • picie herbaty z liści malin.

Niekiedy konieczne jest indukowanie porodu przez lekarza. Jest to wskazane wówczas, gdy wywołanie porodu przyniesie więcej korzyści dla matki i dziecka niż oczekiwanie na samoistne rozwiązanie. Indukcję porodu rozważyć należy m.in. w takich sytuacjach jak:

 • konflikt serologiczny,
 • hipotrofia płodu,
 • cukrzyca,
 • zakażenia wewnątrzmaciczne,
 • stan przedrzucawkowy,
 • wady rozwojowe płodu.

Ponadto do indukowania porodu dochodzi po zakończeniu 41. tygodnia ciąży. Jak wywołać poród? W celu przyspieszenia porodu stosowana jest oksytocyna, prostaglandyny. Poza indukcją farmakologiczną zastosowana może być indukcja mechaniczna na drodze balonikowania. Do szyjki macicy wprowadzany jest cewnik, który jest wypełniany solą fizjologiczną i pobudza czynność skurczową macicy.

Co zabrać do szpitala na porodówkę?

Skompletowanie odpowiedniej wyprawki do szpitala to jeden z istotnych elementów przygotowania do porodu. Poza rzeczami niezbędnymi dla noworodka, konieczne jest przygotowanie wyprawki dla mamy. Kobieta udająca się do szpitala powinna zabrać ze sobą przede wszystkim wygodną koszulę do porodu. Powinna być ona luźna, dlatego najlepiej kupić koszulę o dwa rozmiary większą. Koszula nie powinna być długa, najlepiej, gdy ma krótkie rękawki lub ramiączka – łatwiej jest wtedy zmierzyć ciśnienie krwi czy podłączyć kroplówkę. Koniecznie powinna być uszyta z naturalnego materiału i mieć delikatne, nieuwierające szwy. Warto ponadto zaopatrzyć się w dwie lub trzy koszule do karmienia, z szybkim i wygodnym odpięciem na wysokości piersi.

poród domowy

Kolejne istotne rzeczy, których nie może zabraknąć w wyprawce dla kobiety rodzącej to:

 • dwa ręczniki,
 • szlafrok,
 • pantofle,
 • podkłady higieniczne i podpaski,
 • środki higieniczne (żel pod prysznic, preparat do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów),
 • chusteczki higieniczne,
 • klapki pod prysznic,
 • karta ciąży i wszystkie wyniki badań.

Jak wygląda poród? Przebieg porodu fizjologicznego i cesarskiego cięcia

Poród fizjologiczny to poród siłami natury, czyli drogą pochwową. Jak wygląda przebieg porodu krok po kroku? Wyróżnia się następujące okresy porodu fizjologicznego:

 • I okres porodu to etap rozwierania i skracania szyjki macicy; w fazie utajonej rozwarcie sięga trzech lub czterech cm, a faza aktywna charakteryzuje się pełnym rozwarciem szyjki macicy (10 cm),
 • II okres porodu to czas od pełnego rozwarcia szyjki macicy do momentu urodzenia dziecka; ta faza trwa od kilku minut do około dwóch godzin i charakteryzuje się występowaniem skurczów partych,
 • III okres porodu trwa około pół godziny i polega na wydaleniu łożyska.

Ile trwa poród?

Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od czasu trwania I fazy. Prawidłowo poród nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny. Przebieg porodu w wodzie polega na kilkukrotnym wchodzeniu do wody – najpierw, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie około pięć cm. Potem konieczne jest opuszczanie wanny w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej 36-37 stopni Celsjusza. W taki sposób można odbyć I i II fazę porodu, a łożysko jest wydalane poza basenem.

Ile trwa cesarka?

Poród drogą cesarskiego cięcia trwa około 30-40 minut i polega na wykonaniu znieczulenia podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego, a następnie – nacięcia o długości około 15 minut, zlokalizowanego nad wzgórkiem łonowym. Lekarz rozcina skórę, mięśnie i macicę, po czym wydobywa płód, a następnie łożysko.

 

Bibliografia:

 1. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej  i prowadzenia porodu; 2006 – 2001

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Patrycja Wonatowska

Patrycja Wonatowska: „Luźna pochwa” po porodzie to mit [WIDEO]

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

PProf. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Prof. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Bezpłodność – skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna

Szczepienie przeciw grypie w pełni refundowane dla kobiet w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

"Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić". Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

„Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić”. Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

kobieta w ciąży w trakcie badań

Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Test dla ciężarnych wskaże, czy urodzą wcześniaka. To nowatorska metoda naukowców z USA

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka’

Mary Komasa

Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. „Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem”

Aleksandra Sileńska/ Archiwum prywatne

„Czerpanie radości z macierzyństwa w przypadku niechcianej ciąży jest możliwe, ale na pewno nie jest łatwe” – mówi psycholożka Aleksandra Sileńska

AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży

„Nie powinnam się smucić, bo urodziłam zdrowe dziecko”. Co słyszą kobiety w czasie połogu i dlaczego takie słowa nigdy nie powinny paść? Pisze Natalia Białobrzeska

Co słyszą kobiety w czasie połogu? Te słowa nigdy nie powinny paść

„Na pewne rzeczy, uczucia w ciąży, trudno się przygotować” – mówi położna Izabela Dembińska

USG połówkowe – kiedy wykonać, jak wygląda, co wykrywa

Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk: nigdy wcześniej nie chciałam mieć dziecka

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm