Dorota Szeliga-Kobus Nie oddychaj głęboko! Efekt Bohra i jego wpływ na zdrowie i formę fizyczną 10.03.2023 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Przekonanie, że większe i głębsze oddechy lepiej dotleniają organizm, jest błędne” – mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska zajmująca się pracą z oddechem – Oddech jest funkcją autonomiczną, która dzieje się poza naszą wolą, a jednocześnie możemy na nią wpływać – tłumaczy lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka medycyny integralnej. U niektórych osób problemy z… 06.03.2023 10 min.
Marta Koton-Czarnecka Wsłuchaj się w swój oddech. Może on wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia Wsłuchaj się w swój oddech… Może on wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia. Nietypowy sygnalizuje alergię, nadmierny stres albo nawet zakażenie wirusem HPV! Zanim odetchniesz z ulgą, sprawdź, czy wszystko w płucach gra. 12.02.2023 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Oddychanie przeponowe – wzorzec oddechowy, który wspiera organizm. Sprawdź, czy dobrze oddychasz! 26.01.2023 4 min.
Magdalena Bury Zmarł Benedykt XVI. Na co chorował poprzednik papieża Franciszka? "Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI" - podał do wiadomości rzecznik watykański. Benedykt XVI miał 95 lat. 31.12.2022 2 min.
Milena Bizoń Nie możesz się zrelaksować? Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych Poziom stresu sięga zenitu? To nie tylko twoje odczucia. Żyjemy w mocno zestresowanym społeczeństwie. Ciągłe balansowanie życia zawodowego, osobistego, rodzinnego sprawia, że jesteśmy narażeni na negatywne skutki ciągłego stresu. 10.12.2022 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Człowiek stopniowo traci zmysł powonienia. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może to nawet doprowadzić do zagłady ludzkości”. O jakości powietrza w naszych domach mówi dr hab. inż. Artur Badyda – Niewiele osób wie, że świeżo pomalowane ściany, nowe podłogi, wykładziny czy meble też mogą być źródłem niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Dlatego nie polecam zbyt długo przebywać w nowo urządzonych… 20.10.2022 10 min.
Kasia Bem Stresujesz się? Oddychaj! Kasia Bem radzi, jak w prosty sposób się rozluźnić Oddech to most, który łączy ciało z umysłem. Potężne narzędzie transformacji stresów i napięć, jednocześnie jedyna autonomiczna czynność organizmu, na którą masz wpływ. Świadomie oddychając, możesz diametralnie odmienić… 04.09.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować! 11.07.2022 7 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka ECMO – urządzenie, które daje płucom i sercu czas na regenerację lub przeszczep 08.07.2022 5 min.
Mariusz Borowy „Odpowiednio dobrane rośliny mogą stworzyć bardzo skuteczną barierę filtrującą zanieczyszczenia”. Co sadzić w domu i ogrodzie, by oddychać czystym powietrzem, mówi prof. Stanisław Gawroński 29.05.2022 8 min.
Magdalena Bury Dlaczego ściskające brzuch spodnie i legginsy to zły pomysł? Basia Tworek wyjaśnia Nosisz legginsy, które ściskają brzuch? Nauczycielka jogi Basia Tworek odpowiada prosto: nie warto. "Bo ściśnięty brzuch skończy jako wzdęty brzuch, a oprócz tego zafundujemy sobie sporo dodatkowych konsekwencji, pogarszających… 26.11.2021 3 min.
Milena Marchewka Gruźlica (suchoty) – objawy, przyczyny, leczenie, szczepionka Gruźlica (suchoty) to określenie całokształtu objawów klinicznych towarzyszących zakażeniu bakterią M. tuberculosis. Najczęściej występująca postać choroby wywołuje zmiany w płucach, jednak prątki mogą także zaburzać… 30.10.2021 10 min.
Milena Marchewka Masaż tantryczny – czym jest, przebieg, efekty, szkolenie Masaż tantryczny jest metodą pracy z dotykiem i oddechem, która ma na celu rozwój zmysłowy oraz emocjonalny, a także polepszenie kontaktu z własnym ciałem i jego pełną akceptację. Zabieg znajduje się w ofercie wielu gabinetów… 08.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Proteinoza pęcherzyków płucnych – przyczyny i leczenie Proteinoza pęcherzyków płucnych to schorzenie, w którym funkcjonowanie płuc jest utrudnione przez gromadzącą się w nich białkowo-lipidową wydzielinę. Najczęściej rozwija się na skutek nieprawidłowości w obrębie układu… 02.09.2021 4 min.
Natalia Suchocka Leczenie tlenem – komory hiperbaryczne, terapia w domu Leczenie tlenem, czyli tlenoterapię, przeprowadza się w celu zwiększenia ilości wdychanego tlenu przez pacjenta do płuc. To z kolei pomaga w eliminowaniu i łagodzeniu różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Obecnie istnieje… 22.08.2021 5 min.
Milena Marchewka Ostra niewydolność oddechowa – przyczyny, objawy, leczenie Ostra niewydolność oddechowa jest stanem występowania zaburzeń związanych z wymianą gazową w płucach i wynikających z tego nieprawidłowości w stężeniu tlenu i/lub dwutlenku węgla w organizmie. Objawy ostrej niewydolności… 21.08.2021 4 min.
Milena Marchewka Pylica krzemowa – przyczyny, objawy, zapobieganie Pylica krzemowa rozwija się na skutek (zwykle wieloletniej) ekspozycji na pył krzemionki krystalicznej. W przebiegu choroby dochodzi do włóknienia tkanki płuc oraz pojawienia się objawów, najczęściej w postaci kaszlu i trudności w… 16.08.2021 4 min.
Milena Marchewka Kapnometria i kapnografia – wskazania, normy, wyniki Kapnometria jest jednym z podstawowych badań służących do monitorowania wymiany gazowej poprzez pomiar stężenia dwutlenku węgla. Wykorzystuje się ją także do sprawdzenia prawidłowości przeprowadzonej intubacji i oceny… 10.08.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Fizjoterapia oddechowa – wskazania i cele rehabilitacji Fizjoterapia oddechowa jest stosowana u osób cierpiących na przewlekle choroby układu oddechowego i inne stany zdrowotne przyczyniające się do pogorszenia funkcji oddechowych. Rehabilitację pulmonologiczną wykonuje się zarówno u… 09.08.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Astma zawodowa – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie Astma zawodowa to choroba rozwijająca się w wyniku narażenia na czynniki alergizujące i środki drażniące specyficzne dla środowiska pracy. Wyższe ryzyko zachorowania występuje m.in. u piekarzy, pracowników laboratoryjnych, osób… 02.08.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska „Oddech jest podstawowym i najszybszym sposobem, aby zapanować nad trudnymi emocjami”. Psychoonkolożka wyjaśnia, jak świadomie oddychać "W codziennym pędzie zapominamy o tym, jak ważny jest oddech i nie zwracamy na niego uwagi. Oddech staje się płytki, wręcz niechlujny" 22.07.2021 4 min.
Natalia Suchocka Odma śródpiersiowa – przyczyny, objawy, leczenie Odma śródpiersiowa, określana też mianem „rozedmy śródpiersia”, to stan polegający na patologicznym nagromadzeniu się powietrza w obrębie śródpiersia. Dochodzi do niego zwykle na skutek pęknięcia pęcherzyków płucnych.… 26.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Odma podskórna – objawy, postępowanie, leczenie Odma podskórna pojawia się wtedy, gdy pod skórą uwięzione jest powietrze. Bywa nieprzyjemna i niekiedy utrudnia oddychanie, jednak nie jest niebezpieczna. Częściej występuje też u mężczyzn niż u kobiet. Jakie są jej objawy i… 25.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Choroby śródmiąższowe płuc – objawy, leczenie, rokowania Choroby śródmiąższowe płuc to dość niejednorodna grupa dolegliwości, których przyczyną nie są ani infekcje, ani nowotwory. Wspólnym ich mianownikiem jest za to m.in. postępująca dezorganizacja struktur pęcherzyków płucnych… 14.05.2021 5 min.
Milena Marchewka Zarostowe zapalenie oskrzelików – przyczyny i leczenie Zarostowe zapalenie oskrzelików jest chorobą dróg oddechowych, w której zwężanie się światła oskrzelików prowadzi do występowania dolegliwości takich jak kaszel i duszność. Schorzenie rozwija się m.in. na skutek infekcji lub… 05.05.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Klatka piersiowa – budowa, funkcje i choroby w jej obrębie Klatka piersiowa zbudowana jest z żeber oraz mostka, które tworzą rusztowanie chroniące narządy wewnętrzne (serce i płuca). Dzięki odpowiednim mięśniom, klatka piersiowa może się rozszerzać i zwężać podczas oddychania, tym… 02.02.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Tchawica – budowa, funkcje i najczęstsze choroby tchawicy Tchawica to rura mięśniowa, przez którą powietrze dostaje się do płuc. Funkcją tego narządu jest oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie usuwania kurzu i drobnoustrojów przedostających się do organizmu drogą oddechową. Jeśli… 29.01.2021 5 min.
Natalia Suchocka Przepona – funkcje, rodzaje, oddychanie, przepuklina Przepona oddechowa to jeden z największych mięśni, wpływający na pracę wielu narządów. Przede wszystkim bierze on udział w wentylacji płuc, umożliwiając prawidłowe oddychanie. Jak się jednak okazuje, w ludzkim ciele znajdują… 08.01.2021 6 min.
Natalia Suchocka Astma wysiłkowa – objawy, przyczyny, rozpoznanie, leczenie Astma wysiłkowa, zwana też powysiłkowym skurczem oskrzeli, to rzadki typ astmy, w której objawy widoczne są podczas wysiłku lub tuż po nim. Stopień nasilenia się symptomów zależny jest od intensywności wysiłku. Z chorobą tą… 28.11.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Obrzęk płuc – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest obrzęk płuc? Obrzęk płuc to zjawisko, które zagraża życiu. Polega ono na zatrzymaniu płynów w płucach oraz na dużych trudnościach w oddychaniu. Na obrzęk płuc narażone są osoby po zawale lub z chorobami serca. 18.06.2020 3 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Tracheotomia – czym jest ten zabieg? Wskazania i możliwe powikłania 16.05.2020 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koronawirus. Brytyjski lekarz proponuje ćwiczenia oddechowe, które teraz mogą być pomoce. Opierają się na jednej prostej zasadzie Pulmonolog dr Tadeusz Zielonka zachęca do ćwiczeń oddechowych w dobie pandemii. Podkreśla, że w czasie izolacji domowej szczególnie ważne jest, żeby dbać o odpowiedni oddech poprzez codzienne ćwiczenia, ponieważ jest on spłycony. 16.04.2020 3 min.
Inga Kazana Brakuje ci tchu? Oto 12 możliwych przyczyn Duszność to subiektywne odczucie braku tchu. Nie da się jej zmierzyć i każdy odczuwać ją może na swój sposób. Można ją jednak leczyć. Trzeba tylko poznać przyczynę trudności w oddychaniu. 02.02.2020 7 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Treningowy oddech – jaki powinien być odpowiedni? Na pewno wielu z was kojarzy scenki z filmów, na których karatecy przebijają się przez kilka cegieł, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. To samo dotyczy bokserów, u których podczas ciosów na worek słychać… 03.11.2019 2 min.
Marta Chowaniec „Możesz pracować nad wyglądem i osiągać wspaniałe rezultaty, ale jeśli twoje organy wewnętrzne nie działają dobrze, to wszystko na nic” – mówi Mariola Madej, instruktorka Calligraphy Health System - Połączenie lekkiego, płynnego i niewymuszonego ruchu ciała połączonego z oddechem przeponowym pozwoli nam przypomnieć lub uświadomić umiejętności naszego organizmu. Rezultaty przychodzą automatycznie – mówi Mariola Madej,… 22.10.2019 13 min.
Iwona Dudzik „Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk 25.06.2019 13 min.
Urszula Gruszka „Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy” 13.03.2019 4 min.