Przejdź do treści

Jak przekonać bliską osobę do terapii? Podpowiada psycholożka Milena Wojnarowska

Jak przekonać bliską osobę do terapii? Podpowiada psycholożka Milena Wojnarowska
Jak przekonać bliską osobę do terapii? Podpowiada psycholożka Milena Wojnarowska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Widzisz, że bliska ci osoba przeżywa kryzys psychiczny i wydaje ci się, że pomogłaby jej psychoterapia, ale ona nie jest przekonana do tego pomysłu? Sprawdź, co możesz zrobić. Podpowiada psycholożka i coach Milena Wojnarowska, autorka profilu @przystanekmindfulness na Instagramie.

Jak namówić bliska osobę do psychoterapii?

„Dostałam od was sporo wiadomości z pytaniem, w jaki sposób możemy namówić drugą osobę do psychoterapii. Niestety, jedyne co możemy, to zachęcać do niej. Wszelkie próby wymuszania mogą przynieść przeciwny do zamierzonego efekt. Możemy oczywiście postawić wszystko na szali i powiedzieć 'albo idziesz na terapię albo odchodzę’”, ale skoro tak mówimy, to znaczy, że zależy nam jednak na relacji, także nie jest to najlepszy sposób i jest generalnie szantażem” – zaznacza Milena Wojnarowska na swoim profilu na Instagramie.

Co więc warto według ekspertki robić w praktyce? Jest kilka takich rzeczy:

  • Okaż wsparcie i bądź łagodna – Wojnarowska zaznacza, że dla wielu osób rozpoczęcie terapii nie jest łatwą decyzją, ponieważ obawiają się one stygmatyzacji. „Zwróć zatem uwagę, żeby twoja wypowiedź nie brzmiała osądzająco. Zapewnij, że druga osoba może liczyć na twoje wsparcie w trakcie całego procesu” – radzi psycholożka.
  • Wybierz odpowiedni czas i miejsce – Kłótnia lub tuż po niej to według ekspertki zdecydowanie nie jest dobry czas na rozmowę o terapii. Najlepiej odbyć ją wtedy, kiedy partner lub partnerka jest w dobrym nastroju.
  • Wyjaśnij swoje stanowisko – „Jest spora szansa, że partner zareaguje defensywnie” – podkreśla psycholożka, wyjaśniając, że warto powiedzieć o swoich obserwacjach i o tym, co nas martwi.
  • Podziel się swoim doświadczeniem – Jeśli sama byłaś na terapii, opowiedz swojemu partnerowi albo partnerce, jaka ona była i co udało ci się dzięki niej zmienić.
  • Zatroszcz się o siebie – Jeśli twoje próby zachęcania do terapii na nic się nie zdają, pamiętaj, żeby przede wszystkim zadbać o siebie – przekonuje psycholożka.
Olszanka/East News, Warszawa

Błędne przekonania na temat psychoterapii

Podczas rozmów mających zachęcić bliską osobę do tego, żeby poszła na terapię, warto wziąć pod uwagę to, że temat ten może być bardzo trudny.

Warto pamiętać, że wielu ludzi naprawdę panicznie boi się terapii. Osoby, które były na terapii dawno, mogą nawet nie pamiętać jak trudna jest to decyzja. Dalej przecież pokutują przekonania, że płacenie komuś za rozmowę jest żałosne, bo można przecież pogadać z przyjacielem, czy że psychoterapia jest dla największych czubków” – pisze na swoim profilu na Instagramie Milena Wojnarowska.

Z pewnością minie jeszcze trochę czasu, zanim zmieni się podejście do psychoterapii. Na pewno zachęcanie do niej, uświadamianie, na czym polega, i dzielenie się swoim doświadczeniem sprawi, że dołożymy do tego swoją cegiełkę.

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom, zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 17 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: