Przejdź do treści

Jak sprawdzić, czy przeszło się zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Wirusolog wyjaśnia

Kobieta trzyma w ręce test kasetkowy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2
Jak sprawdzić, czy przeszło się zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Wirusolog: trzeba wykonać test/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Można w prosty sposób sprawdzić, czy ktoś przeszedł w przeszłości infekcję wirusem SARS-CoV-2” – wyjaśnił prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Ekspert zaznaczył, że to ważne w szczególności, jeśli przeszliśmy zakażenie bezobjawowo.

Może zdarzyć się tak, że symptomy choroby są bardzo łagodne, lub nie występują w ogóle

Obecnie świat zmaga się z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem, który po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, dominuje już m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji. Wariant ten wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty, a chorzy wykazują nowe objawy zakażenia. Najczęściej zgłaszanymi symptomami są objawy takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie, które można pomylić z przeziębieniem.

„Może zdarzyć się tak, że symptomy choroby są bardzo łagodne lub nie występują w ogóle” – zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zaszczepieni na COVID-19 przechodzą infekcję łagodniej, niektórzy nawet bezobjawowo, jednak później mogą dotknąć ich powikłania występujące po przechorowaniu COVID-19.

Jak sprawdzić, czy przeszło się infekcję koronawirusem SARS-CoV-2?

W jaki sposób można sprawdzić, czy w ostatnim czasie zostaliśmy zarażeni koronawirusem?

„Można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów” – mówił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Ekspert tłumaczył, że testy działają w ten sposób, że „szukają” białek stanowiących osłonę mRNA wirusa, czyli jednej z nukloprotein. Dodał, że w ten sposób o infekcji dowiedzą się nawet osoby zaszczepione, ponieważ białka te są obecnie w wirusie, jednak nie zawiera ich szczepionka na COVID-19. Zaznaczył również, że nie da się jednak sprawdzić, w jakim czasie infekcja miała miejsce.

Po który test sięgnąć?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów – jakościowe, półilościowe oraz ilościowe. Pierwsze z nich, testy jakościowe, dają nam informację o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem. Testy ilościowe dodatkowo wykażą również ilość przeciwciał w organizmie. Ten rodzaj testów pozwoli więc na określenie, czy obecność przeciwciał związana jest z zaszczepieniem na COVID-19, czy zyskaliśmy je poprzez zakażenie bezobjawowe.

Test zapewnia ilościowy pomiar obecności dwóch białek – fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Jeśli organizm wytworzył jedynie przeciwciała neutralizujące S, oznacza to, że odporność zdobyliśmy jedynie dzięki szczepieniu. O przechorowaniu COVID-19 świadczy w tym wypadku obecność zarówno przeciwciał przeciwko białku S, a także przeciwko białku N.

 

Źródło: PAP

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.