Przejdź do treści

Apatia – co to jest i jakie są objawy apatii? Sprawdź, na czym polega leczenie

Jakie są przyczyny i metody leczenia apati?
Jakie są przyczyny i metody leczenia apatii?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Apatia może znacząco wpłynąć na nasze życie i relacje z otoczeniem. Dlatego objawy apatii nie powinny być lekceważone! Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i na czym polega leczenie w przypadku tego problemu.

Apatia – co to jest?

To stan psychiczny objawiający się najczęściej utratą chęci do aktywności życiowej. Wiele osób ogranicza swoje obowiązki do absolutnego minimum, nie przyjmując do wiadomości informacji o dodatkowych zajęciach.

Jak wygląda apatyczne zachowanie? Osoba o obniżonej aktywności życiowej wykonuje swoje obowiązki, takie jak jedzenie, mycie, picie, automatycznie – Porównywane jest to działanie do “autopilota” (osoba nawet nie zdaje sobie często sprawy, że cokolwiek robi, jej działania są refleksyjne). Apatia powoduje, że unikamy też budowania nowych relacji społecznych. Zmniejszone zdolności do odczuwania bodźców uczuć sprawiają, że człowiek wycofuje się całkowicie z życia.

Apatia – objawy

Do najbardziej klasycznych objawów apatii zalicza się:

  • Ograniczenie lub wycofanie się z dotychczasowych relacji społecznych, niechęć do spotkań nawet w gronie rodzinnym;
  • Głód, pragnienie, pociąg seksualny są mocno ograniczone, mniejsza wrażliwość na ból fizyczny;
  • Skłonność do odczuwania smutku i przygnębienia, obniżenie nastroju, otępienie emocjonalnego;
  • Nadmierna senność, poczucie ciągłego zmęczenia, drastycznie zmniejszona ilość snu;
  • Utrata sił fizycznych, brak zdolności do odczuwania pozytywnych emocji,  chory nie ma również chęci do dbania o swój wygląd fizyczny;
  • Brak koncentracji, brak zdolności do zapamiętywania, uczenia się.
Dziewczyna leżąca na kanapie

Jakie są przyczyny apatii?

Pacjent, który ma apatię, czyli osoba o obniżonej aktywności życiowej, może zaobserwować u siebie jeden lub kilka czynników naraz, do których zalicza się:

  • Długotrwały stres – trudności rodzinne, stresująca praca, kłopoty finansowe, nadmiar problemów do rozwiązania, szybkie i intensywne tempo życia, brak możliwości redukowania napięcia emocjonalnego;
  • Uraz psychiczny/traumarozstanie z bliską osobą, wypadek komunikacyjny, śmierć bliskiej osoby na własnych oczach;
  • Zaburzenia i choroby psychicznedepresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, w takich przypadkach koniecznością jest wizyta u specjalisty;
  • Przedłużona obniżająca się dyspozycyjność psycho – fizyczna – wiele osób potrzebuje czasem takiego czasu na zredukowanie swoich sił, jeżeli jednak ten okres znacznie się przedłuża, to jest to objaw nadchodzącej apatii;
  • Reżim dietetyczny i treningowy – niedobory pokarmowe, źle zbilansowana dieta, zbyt intensywne treningi, apatia zaczyna przybierać funkcję obronną dla nadmiernie eksploatowanego organizmu;
  • Wiek – osoby dorastające i nastolatki w głównej mierze narażone są na apatię, osoby w podeszłym wieku siedząc samotnie w domach, zmagające się z różnymi chorobami bardzo często doświadczają takiego stanu.

Medyczne przyczyny, w wyniku których pojawia się apatia, to skutek występowania takich chorób: choroby układu krążenia, choroby endokrynologiczne, cukrzyca. Apatia może być efektem przyjmowania zestawu konkretnych leków.

Jak poradzić sobie z apatią?

Jeśli objawy apatii nie są silne, to na początku możemy spróbować poradzić sobie z nimi sami. Warto wprowadzić zmiany w trybie życia i zmienić złe nawyki. Dobrze byłoby wygospodarować czas na odpoczynek i poświęcić więcej uwagi równowadze pomiędzy pracą i życiem prywatnym.

Zatroszczenie się o zdrową, zbilansowaną dietę i regularny wysiłek fizyczny powinny w pewnym stopniu złagodzić negatywne odczucia związane z apatią. Pomocne też mogą być: regularna praktyka relaksacji, trening autogenny i udział w warsztatach redukujących stres.

Leczenie apatii

Przedłużający się stan apatii należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Chory może być skierowany do psychologa lub psychiatry.

Stan apatyczny nie powinien być bagatelizowany. Leczenie apatii pomaga odzyskać zdolność do normalnego funkcjonowania, zachować zdrowie i bardzo często nawet życie.

Pomoc psychologiczna może przynieść ogromną ulgę u osoby, u której występuje apatia. Jeśli stan apatii jest głęboki, profesjonalne wsparcie psychologa jest tylko uzupełnieniem standardowego leczenia. Trafnie postawiona lekarska diagnoza pomoże rozładować napięcie emocjonalne oraz odnaleźć dalszą motywację do działania. W przypadku braku medycznych przyczyn, warto udać się do profesjonalnej poradni terapeutycznej, w której apatia może zostać zminimalizowana dzięki profesjonalnej terapii, a nawet możemy jej się całkowicie pozbyć.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.