Przejdź do treści

Janina Ochojska podzieliła się wspaniałą wiadomością. „Raka już nie ma. Zwycięstwo. Jestem zdrowa. Odetchnęłam z ulgą”

Janina Ochojska została wyleczona z raka
Janina Ochojska pokonała raka / Zdjęcie: MW Media
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Usłyszałam słowa, których oczekiwałam przez pięć lat walki z rakiem” – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Janina Ochojska. Prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej poinformowała, że została wyleczona z raka piersi. Nowotworu już nie ma i jest bardzo mała szansa na jego powrót. To wspaniała informacja nie tylko dla samej Janiny Ochojskiej, ale też nadzieja dla innych kobiet zmagających się z rakiem piersi. 

Janina Ochojska jest zdrowa

Jej zaciętą walkę z rakiem piersi śledziła cała Polska, czekając na dobre wiadomości. I te właśnie nadeszły. Janina Ochojska ogłosiła w mediach społecznościowych, że jest po badaniach kontrolnych.

„Odetchnęłam z ulgą. Usłyszałam słowa, których oczekiwałam przez pięć lat walki z rakiem. Już go nie ma i co więcej, już ma bardzo małe szanse na powrót” – poinformowała.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej wyjaśniła, że jeśli od momentu zakończenia leczenia minie pięć lat i w tym czasie nie będzie wznowy, uznaje się, że taki pacjent jest w pełni zdrowy. „Zwycięstwo” – zaznaczyła w nagraniu, które zamieściła na swoim profilu na Instagramie.

Janina Ochojska o chorowaniu i zdrowieniu

Janina Ochojska diagnozę raka piersi usłyszała 1 kwietnia 2019 r. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego o swojej chorobie i walce z nią mówiła głośno, nie rezygnując z działań społecznych, w tym kampanii wyborczej. „Jestem wychowana tak, aby pokonywać przeszkody. Dotychczas przeszkodą była niepełnosprawność. Ustąpienie byłoby przyznaniem się do porażki. To by znaczyło, że w wyborach bierze udział rak, a nie ja” – przyznała w jednym z wywiadów. Ochojska do dziś aktywnie działa jako posłanka do Parlamentu Europejskiego, by – jak mówi – coś po niej zostało.

Przez ostatnie pięć lat relacjonowała w mediach społecznościowych kolejne etapy zdrowienia, dodając tym otuchy innym kobietom i nie przymykając oczu na kulejący system polskiej ochrony zdrowia. Ma za sobą mastektomię, chemioterapię i naświetlania. „Tak naprawdę, po wyleczeniu się z raka trzeba leczyć się ze skutków leczenia. Jedni mają większe problemy, inni mniejsze, ale to nie jest tak, że jak kończy się rak, to kończą się też problemy” – tłumaczyła w wywiadzie dla TVN24.

„Muszę wrócić do sił, bo zarówno chemia, jak i naświetlania bardzo mnie osłabiły. Na nowo uczę się chodzić, zaczynam ćwiczyć…” – mówiła z kolei w 2022 r. w rozmowie z Agatą Młynarską.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janina Ochojska (@jankaochojska)

Janina Ochojska o Krótkiej Instrukcji. O Raku Piersi

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej chętnie w tym czasie włączała się w promowanie profilaktyki i akcje wspierające kobiety z rakiem piersi. W mediach społecznościowych polecała m.in. Krótką Instrukcję. O Raku Piersi, którą Hello Zdrowie stworzyło z lekarzami, kobietami chorymi na raka piersi oraz ich rodzinami.

„Dzielę się z wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówiła aktywistka.

Krótka Instrukcja. O Raku Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowiada, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiadują się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

Janina Ochojska porusza się obecnie na wózku, ale nie zwalnia tempa. Wyruszyła do Angoli, gdzie jako eurodeputowana reprezentuje Parlament Europejski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.