Przejdź do treści

Jarosław Pinkas nie jest już Głównym Inspektorem Sanitarnym. „Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem”

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację/ fot. Tomasz Jastrzebowski, East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jarosław Pinkas złożył rezygnację. Oficjalną przyczyną odejścia są problemy zdrowotne. „Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe” – podkreśla prof. Pinkas w wydanym oświadczeniu.

Jarosław Pinkas odchodzi

O rezygnacji Jarosława Pinkasa ze stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego jako pierwsze poinformowało RMF FM. Oficjalnym powodem odejścia są kłopoty zdrowotne. Pinkas od kilkunastu dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. O tym, że może złożyć wypowiedzenie, mówiło się już od co najmniej kilku tygodni.

„Główny Inspektor Sanitarny J. Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Premier przyjął rezygnację. Składamy ogromne podziękowanie za dotychczasową pracę w niezwykle wymagającym okresie pandemii. Obowiązki GIS będzie wykonywał zastępca Krzysztof Saczka” – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Odejście prof. Pinkasa skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski, który podziękował mu za „trud pracy w dobie epidemii” i zapoczątkowanie procesu zmian w kierunku elektronizacji usług Inspekcji Sanitarnej.

„Decyzję podjąłem z ciężkim sercem”

Swoją decyzję o odejściu ze stanowiska Jarosław Pinkas tłumaczy w wydanym oświadczeniu.

„Ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu mojego zdrowia i konieczność podjęcia leczenia zmuszony jestem zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego. Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe” – podkreśla.

Prof. Pinkas przyznaje, że obejmując urząd miał marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną. Jednak ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe.

„Ostatnie miesiące zdominowane zostały przez  pandemię. Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian. Nasza instytucja po raz kolejny okazała się być kluczowym filarem w ochronie zdrowia” – zaznacza prof. Pinkas.

W oświadczeniu dziękuje też za „wytrwałość, ciężką pracę w niełatwych warunkach i poświęcenie” i podkreśla, że ma nadzieję, że „praca w Inspekcji Sanitarnej pozostanie zaszczytną służbą”.

Jarosław Pinkas pełnił funkcję szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego od 2018 roku. Z zawodu jest lekarzem, w przeszłości był wiceministrem zdrowia i szefem PCK.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

GIS