Przejdź do treści

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy nowy preparat od prawie 20 lat

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat
Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z Alzheimerem zmaga się ponad 30 mln osób na całym świecie, które często są bezsilne wobec swojej choroby. Jego leczenie wciąż jest wyzwaniem dla medycyny. Na horyzoncie pojawił się jednak nowy lek, który może dać nadzieję chorym.

Pierwszy taki lek od dawna

Pierwszy raz od prawie 20 lat do użytku został dopuszczony nowy lek na Alzheimera. Decyzję wydała amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków (FDA). Nosi nazwę Aducanumab (inaczej: Aduhelm) i jest produkowany przez koncern Biogen. Preparat spowalnia rozwój choroby. Jest to możliwe dzięki temu, że wywiera wpływ na beta-amyloid, czyli białko, które wywołuje zaburzenia pracy mózgu, m.in. demencję.

Zgoda od FDA to powód do wielkiej dumy dla producenta leku, bo jak wskazuje BBC, w ciągu ostatnich 10 lat instytucja odrzuciła ponad 100 substancji, których producenci również walczyli o zgodę na sprzedaż swojego produktu. Jednak ze świętowaniem Biogen powinien się jeszcze wstrzymać, bo FDA może cofnąć zgodę, jeśli wyniki czwartej fazy badań klinicznych okażą się niekorzystne.

Kontrowersje wokół leku

Mimo że informacja o zatwierdzeniu leku przez FDA wiele osób cieszy, to decyzja uważana jest za kontrowersyjną. Powodów jest kilka. Po pierwsze, wielu badaczy ma wątpliwości, czy lek jest wystarczająco skuteczny. Po drugie, produkt nie jest przeznaczony dla pacjentów z poważnymi zaburzeniami, a niestety nie jest tani. Koszt rocznej terapii waha się między 2,5 a 8 tys. dolarów.

Jest jeszcze jedna kwestia, która zastanawia ekspertów. Lek został dopuszczany do sprzedaży w trybie tzw. „przyspieszonej akceptacji”, która pozwala na to, nawet jeśli producent nie przedstawi wszystkich wymaganych wyników badań sprawdzających skuteczność leku. Mając na uwadze to, że FDA dała zielone światło na nowy lek na Alzheimera pierwszy raz od 2003 r., to ten pośpiech faktycznie może budzić wątpliwości.

Jak zaznacza dyrektorka ds. oceny leków i badań FDA dr Patrizia Cavazzoni, specjaliści z amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków długo debatowali nad tym, czy powinni zatwierdzić Aducanumab. Jednak, jak dodaje, górę nad ewentualnym ryzykiem wynikającym z terapii wzięły korzyści dla pacjentów.

Choroba Alzheimera – zmora osób starszych

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starszych osób, powyżej 65. roku życia. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale Alzheimer znacznie go przyśpiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w przeciągu 7–12 lat.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogorszają stan zdrowia chorego.

Chorobę trudno ją zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.