4 min.
Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy nowy preparat od prawie 20 lat

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat / GettyImages
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób
Z Alzheimerem zmaga się ponad 30 mln osób na całym świecie, które często są bezsilne wobec swojej choroby. Jego leczenie wciąż jest wyzwaniem dla medycyny. Na horyzoncie pojawił się jednak nowy lek, który może dać nadzieję chorym.
Spis treści
Pierwszy taki lek od dawna
Pierwszy raz od prawie 20 lat do użytku został dopuszczony nowy lek na Alzheimera. Decyzję wydała amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków (FDA). Nosi nazwę Aducanumab (inaczej: Aduhelm) i jest produkowany przez koncern Biogen. Preparat spowalnia rozwój choroby. Jest to możliwe dzięki temu, że wywiera wpływ na beta-amyloid, czyli białko, które wywołuje zaburzenia pracy mózgu, m.in. demencję.
Zgoda od FDA to powód do wielkiej dumy dla producenta leku, bo jak wskazuje BBC, w ciągu ostatnich 10 lat instytucja odrzuciła ponad 100 substancji, których producenci również walczyli o zgodę na sprzedaż swojego produktu. Jednak ze świętowaniem Biogen powinien się jeszcze wstrzymać, bo FDA może cofnąć zgodę, jeśli wyniki czwartej fazy badań klinicznych okażą się niekorzystne.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kontrowersje wokół leku
Mimo że informacja o zatwierdzeniu leku przez FDA wiele osób cieszy, to decyzja uważana jest za kontrowersyjną. Powodów jest kilka. Po pierwsze, wielu badaczy ma wątpliwości, czy lek jest wystarczająco skuteczny. Po drugie, produkt nie jest przeznaczony dla pacjentów z poważnymi zaburzeniami, a niestety nie jest tani. Koszt rocznej terapii waha się między 2,5 a 8 tys. dolarów.
Jest jeszcze jedna kwestia, która zastanawia ekspertów. Lek został dopuszczany do sprzedaży w trybie tzw. „przyspieszonej akceptacji”, która pozwala na to, nawet jeśli producent nie przedstawi wszystkich wymaganych wyników badań sprawdzających skuteczność leku. Mając na uwadze to, że FDA dała zielone światło na nowy lek na Alzheimera pierwszy raz od 2003 r., to ten pośpiech faktycznie może budzić wątpliwości.
Jak zaznacza dyrektorka ds. oceny leków i badań FDA dr Patrizia Cavazzoni, specjaliści z amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków długo debatowali nad tym, czy powinni zatwierdzić Aducanumab. Jednak, jak dodaje, górę nad ewentualnym ryzykiem wynikającym z terapii wzięły korzyści dla pacjentów.
Choroba Alzheimera – zmora osób starszych
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starszych osób, powyżej 65. roku życia. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale Alzheimer znacznie go przyśpiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w przeciągu 7–12 lat.
Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogorszają stan zdrowia chorego.
Chorobę trudno ją zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.
Zobacz także

„Mogę śmiało powiedzieć, że mandale karmią duszę i ratują zdrowie” – mówi Mayra Wojciechowicz, która prowadzi warsztaty z układania mandali. Czym są mandale? Jak wygląda proces tworzenia?

„Oddać można książkę do biblioteki. Namawiam, aby mówić: przeprowadziliśmy mamę do domu opieki”. Karolina Jurga o osobach z demencją i ich opiekunach

„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim
Spodobała ci się rozmowa? Poleć ją znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022